Delibas Hastaligi Nedenleri ve Etkileri

0
904

Delibaş isimli rahatsızlık küçükbaş hayvancılıkla sıkça karşılaşılan bir hastalıktır. Ortaya çıkış nedeni köpeklerde bulunan bir iç parazittir. Dışkı yoluyla köpeğin doğaya bıraktığı parazit, küçükbaş hayvanın beslenme sürecinde kendisine bulaşıp, sindirim sisteminin parçası olan bağırsakta döllenmesi sonucu ortaya çıkan bir sinir sistemi rahatsızlığıdır. Hayvanın bağırsağında gelişen delibaş virüsü kan dolaşımı ile beyne ulaşır ve hayvanın beyninin bir kısmını işlev göremez hale getirir. Bu şekilde delibaş hastalığı ortaya çıkmış olur.

Delibaş Hastalığının Etkileri

Bu rahatsızlığa maruz kalan hayvanda beyin fonksiyonlarının bir kısmının kaybedildiği görülür. Bu sebeple hayvan günlük ihtiyaçlarını yeterince giderememeye başlar. Fiziksel olarak yürümesi dengesizleşir ve ayakta durmakta güçlük çekmeye başlar. Görme yetisinin bir kısmını bazen de tamamını kaybetmesi de delibaş hastalığının önemli sonuçlarındandır.

Bu rahatsızlığın günümüz imkanlarıyla tedavisi mümkün değildir. Ancak sebebi belli olan bu hastalık ortaya çıkmadan, kullanılması gereken parazit ilaçları hastalığın yaygın bir şekilde görülmesinin önüne geçecektir. Bu ilaçlara veteriner hekimlere danışılmak suretiyle kolayca ulaşmak mümkündür. Temin edilen parazit ilaçları hem besi hayvanlarında hem köpeklerde kullanılmalıdır.

Delibaş Hastalığının Süreci

Köpeklerde bulunan bir iç parazitin dışkı yoluyla otlak arazilere bırakılması ve küçükbaş hayvanın beslenme ihtiyacını giderirken bu parazite maruz kalması sonucu ortaya çıkan bu hastalık, hayvanın beyninde ödem oluşturmak suretiyle beyninin bir bölümünde işlev kaybı yaratmaktadır. Hastalığın baş dönmesi, genellikle bir gözde körlük, hantallık, yürürken dengesizlik ve kendi etrafında dönme gibi semptomları mevcuttur. Bu hastalık daha çok küçükbaş hayvanların genç olanlarında görülür. Büyükbaş hayvanlarda azda olsa görülmektedir. Hastalığa maruz kalan hayvan kısa zamanda kesime verilmelidir.

Etinin tüketilmesinde herhangi bir sıkıntı olmamakla birlikte, hayvanın baş kısmı tüketilmemeli hatta imha edilmelidir. Aksi durumda hastalığın taşıyıcısı olan baş kısmın köpekler, tilkiler ve kurtlar tarafından tüketilmesi, hastalığın doğaya daha çok yayılmasına sebebiyet verecektir. Bu sebeple hastalığa maruz kalmış hayvanın baş kısmı kireçli kuyuya gömülmeli ya da yakılarak ortadan kaldırılmalıdır.

İnsanlara Etkileri

Delibaş hastalığı salgın şeklinde yayılan bir hastalık olmadığı için, üreticiler herhangi bir sağlık sorunu yaşamazlar. Delibaş hastalığının besi hayvanları arasında herhangi bir yolla yayılması söz konusu değildir. Hayvanın hastalığa maruz kalması için doğrudan parazite temas etmesi gerekmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz