Damla Hastalığı (Gut) Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
853

Eklemlerde ani olarak gelişen oldukça önemli bir sağlık problemi olan damla hastalığı diğer adıyla gut hastalığı; halk arasında zengin hastalığı ve kral hastalığı; ağrı, kızarıklık, şişlik olarak ortaya çıkan mikrobik olmayan bir eklem iltihabıdır.

Damla Hastalığına Neden Olan Etmenler

 1. Yaşam tarzı damla hastalığını tetikleyebilir. Aşırı alkol tüketimi, fazla sigara kullanımı, fazla kırmızı et ve sakatat tüketilmesi vb.
 2. Ürik asit seviyesi fazla olan yiyecek ve içecekler tüketmek.
 3. Damla hastalığında yaş ve cinsiyette önemli bir faktördür. Normal sağlıklı bir kadın vücudundaki ürik asit seviyesi normal sağlıklı bir erkek vücuduna göre daha düşüktür. Ancak menopoz ve andropozdan sonra her iki cinsiyet içinde vücutlarında ürik asit seviyesi yükselir ve damla(gut) hastalığı riski yükselmiş olur.
 4. Damla hastalığı kalıtsal bir hastalıktır. Dolayısıyla anne, baba veya birinci dereceden akrabalarda damla hastalığı varsa genetik olarak çocuklarda bu hastalığın olma ihtimali yüksektir.
 5. Bazı ilaçlar nadir olarak damla hastalığının nedeni olabilmektedir. Bu ilaçlar kan sulandırıcı ilaçlar, idrar söktürücü ilaçlar ve lösemi tedavisinde kullanılan ilaçlardır.

Damla Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

 1. Günde en az 8-16 bardak su içilmelidir. 8-16 bardak su yaklaşık olarak 2-4 litre suya denktir.
 2. Günlük et, balık veya en az 2 adet yumurta tüketilmelidir.
 3. Ana yemeklerin yanında mutlaka bol limon ve sirkeli salata tüketilmelidir. Limon ve sirke vücuttaki ürik asit seviyesini dengede tutan önemli bir gıdadır.
 4. Alkol özellikle bira tüketilmemelidir.
 5. Ani olarak fazla kilo kaybı veya aşırı kilo alımına dikkat edilmelidir.
 6. Kafeinli içecekler damla hastalığına yol açabilir o yüzden kafeinsiz kahveler tüketilmelidir.

Damla Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir? Tedavisi Nedir?

Damla hastalığı, eklemden alınan sıvı örneğinin ışık mikroskobuyla analizinden sonra teşhis edilir. Analiz sonucu eğer eklem sıvısında 0,6 mg/dL seviyesinin üstündeyse kişiye damla hastası tanısı konulur.

Damla hastalığında, atak ve atak dışı tedavi olmak üzere iki çeşit tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak atak tedavisi uygulanan kişilerde zamanla böbrek işlev kaybı meydana geldiğinden dolayı genellikle atak dışı tedavi yöntemi kullanılır. Bu tedavide ise ürik seviyesini azaltıcı ilaçlar kullanılarak tedavi amaçlanır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz