Crohn Nedir? Crohn Belirtileri Nelerdir?

0
416

Sindirim sistemi, ağızdan makata kadar inen kısımdır. Crohn, sindirim sistemine dair en önemli ve günlük yaşamı en çok etkileyecek olan sağlık problemlerinden biridir. Hastalık, Kolit diye adlandırılan ve belirtileri Crohn hastalığına çok benzeyen bir diğer bağırsak hastalığı ile çok sık karıştırılsa da Kolit bir kalın bağırsak hastalığıdır. Crohn hastalığı, yaygın olarak ince bağırsak hastalığı olarak bilinse de; ince bağırsağın yanı sıra mide ve kalın bağırsağın bir veya birkaç yerinde ülsere ve kalınlaşmaya neden olabilir. Hastalık, atak ve uyku dönemleri şeklinde süregelir. Ortalama 30 ve 40 yaşlarındaki bireylerde gözlenir. Crohn, ismini, 1932 yılında kendisini tanımlayan Dr. Burril Crohn’dan alır.

Crohn Hastalığının Nedenleri Nedir?

Ne yazık ki crohn hastalığının nedenleri henüz tam olarak bilinememektedir. Genellikle belirtileri yavaş yavaş ve sinsice gelişen bu hastalığın sebeplerinin genetik faktörler ve çevresel faktörler olduğu düşünülmektedir. Hastalık, ebeveynlerden çocuklara direkt olarak geçmese de, bu hastalığa sahip bireylerin ailesinde de mutlaka bu hastalığa rastlanır. Bu da; genetik faktörlerin, hastalığın var olmasında ne kadar etkili olduğunu göstermektedir.

Bunların yanı sıra; çok fazla antibiyotik kullanımı, aşırı yağlı gıdaları tüketme, çok fazla aspirin kullanımı, fazla kullanılan ağrı kesici ilaçlar ve doğum kontrol hapları da bazı uzmanlar tarafından hastalığın nedenleri arasında gösterilmektedir. Ortalama 30 ve 40 yaşları arasındaki bireylerde daha çok gözlendiğinden yaş faktörünün de çok önemli olduğu söylenebilir.

Stres her hastalığın başı denir, özellikle bağırsak hastalıklarında stresin büyük rolü vardır. Hastalığın başlangıcında rolü olduğu gibi, atak dönemine girmesinde de stresin büyük rolü vardır.

Crohn Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  1.  ishal
  2.  halsizlik
  3.  karın ağrısı
  4.  iştah kaybı
  5.  mide bulantısı ve kusma
  6.  dışkıda kan
  7.  anüste akıntı ve çatlak oluşumu

Bunlar sık ve yaygın görülen belirtilerdir. Bunların yanı sıra çocuklarda gelişim bozukluğu crohn hastalığının habercisi olabilir.

Hastalığın teşhisi; kan testi, dışkı testi, biyopsi, tomografi, mr ve kolonoskopi ile koyulur. En kesin sonucu kolonoskopi verir. Ama gereksiz yere ve sık sık kolonospi yapılması bağırsağa zarar vereceğinden her şüphelenilen durumda bu yola başvurulmaz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz