Çinli Üretici Xiaomi’den Rekor Piyasa Değeri

0
218

2018 senesinde piyasa değeri olarak 100 milyar dolar hedefleyen Çinli üretici Xiaomi, 2 sene gecikmeyle de olsa hedefine ulaşmayı başardı. Uzakdoğu merkezli varlık gösteren teknoloji firmaları arasında ismini sıkça duyduğumuz Xiaomi şirketi, özellikle son yıllarda adından oldukça söz ettirmişti. Bu yükselişle beraber firmanın değeri de 100 milyar dolara ulaştı.

Xiaomi Hisseleri Tırmanmaya Devam Ediyor

Xiaomi şirketinin kurucusu olan Lei Jun, şirket hisselerinin arz görüşmelerinde yaptığı açıklamada; 2018 yılı için 100 milyar dolar piyasa değerine ulaşmayı hedeflediklerini belirtmişti. Planlanandan 2 yıl gecikmeli de olsa Çinli dev üretici, amacına ulaşmayı başardı. Bu rekor yükseliş, firmanın hisselerini de doğrudan etkiledi ve Xiaomi hisseleri yüksek rakamlara ulaştı. Hong Kong borsasında firmanın hisseleri %9,1 yükselerek rekor seviyelere ulaştı. Hang Seng Endeksi’nde 13. sıraya kadar yükselen Xiaomi hisselerinin piyasa değeri 100 milyar dolara ulaştı. Gün sonunda ise hisseler 103 milyar dolar seviyelerini görmeyi başardı.

Gelirinin ağırlıklı kısmını telefonlardan sağlayan Xiaomi şirketi, 100 milyar dolarlık hedefini açıkladığı dönemlerde, piyasa değeri olarak şimdiki rakamların yarısında bulunuyordu. Hedef açıklandığı dönemlerde şirketin hisseleri 17 dolar gibi düşük bir seviyeden işlem görmekteydi.

Ağustos ayında büyük yükseliş gösteren Xiaomi hisseleri, 2 kattan daha fazla artış gösterdi. Hissenin bu yükselişinde Hang Seng Endeksi’ne dahil edilmesi ve Çin’de düzenlenen ”Çifte 12 Alışveriş Festivali” de etkili oldu.

Çinli Üretici Xiaomi'den Rekor Piyasa Değeri
Çinli Üretici Xiaomi’den Rekor Piyasa Değeri

Son İki Yıldaki En Hızlı Çeyrek Büyümesi

Çinli dev üretici Xiaomi tarafından açıklanan resmi rakamlara göre, Kasım ayında bir rekor da çeyrek büyüme rakamlarından geldi. Şirket, Kasım ayında en hızlı çeyrek büyümesine ulaştığını açıkladı. Böylece firmanın resmi kazancı da tahmin edilen seviyelerin oldukça üzerinde oldu. Yaşanan süreçte özellikle Çin’e karşı uygulanan ambargodan etkilenmeyen nadir şirketlerden olan Xiaomi, büyümesini hızlı şekilde sürdürdü. Küresel anlamda ve iç pazarda Huawei şirketinin boşluğunu dolduran Xiaomi, rakibinin pazar paylarını da büyük oranda kaptı. Artık Xiaomi şirketi için merak edilen nokta, yakın gelecekte Samsung ve Apple gibi dev üreticilerle pazar yarışına girip giremeyeceği ile ilgili olmaya başladı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz