Bu yıl yeni bir telefon satın almak için en iyi ip uçları

0
350

2018’in sonu görülebilir (bekle, sadece Mayıs değil miydi ?!), fakat yılın en heyecan verici telefon lansmanlarından bazıları gelmeye devam ediyor. Apple’ın  2018 iPhone’ları  sadece birkaç hafta uzakta ve Google’ın  rivayet edilen Pixel 3’ün yakında takip etmesi bekleniyor.

2018, Mart ayında Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus’ı ve Ağustos ayında Galaxy Note 9’u çoktan getirdi . OnePlus 6 , orta seviyede bir fiyata yüksek değer özellikleri ile bir kez daha bizi büyüledi ve Motorola’nın Moto G6  ve  Moto G6 Çalpazarlık pazarını (ne yazık ki, değil ucuz köşeli Moto E5 Artı ).

Ancak bugün satın alabileceğiniz harika telefonlara rağmen, üst düzey alıcılar için tavsiyem, özellikle de kararsızsanız beklemeniz gerekiyor. Tüm yılın telefonları piyasaya sürüldüğünde ve tatil tanıtımları başladığında bir veya iki ayı kapalı tutun. Aralarından seçim yapmak için en çok telefon alacaksınız ve işinizi kötü bir şekilde isteyen taşıyıcılar ve perakendeciler arasında bazı rekabetçi fiyatlar.

Ciddiye almaya ve parayı düşürmeye hazır olduğunuzda, en çok neye önem verdiğini bilin. Pil ömrü, kamera, meslektaşlarına ve arkadaşlarına bir açıklama mı yapıyor? Tüm davalarınızı ve dongle’larınızı da dahil olmak üzere, ne kadar harcama yapmanız istesiniz? Özelliklerin ve performansın kenarında olmanız mı gerekiyor yoksa değer mi daha önemli? Telefonunuza ne kadar süre tutmak istiyorsunuz: bir yıl mı, üç mü? Bir anlaşma için beklemeyi kaldırabilir misiniz, yoksa şimdi yeni bir telefon almanız mı gerekiyor ?

Çoğu insan için fiyat, hepsinin en önemli faktörüdür ve genel olarak, performansla birlikte maliyet çizgisidir. Pahalı telefonlar “en iyi” özelliklere, en hızlı işlemcilere ve en gelişmiş kameralara sahip olacak. Onlara daha fazlasını yapabilecek ve arkadaşlarına övüneceksin.

Orta seviyeli cihazlar, çoğu insanın yaşayamayacağı hız, kamera araçları ve hoş ekstra özellikler ile oldukça iyi özelliklere sahip oldukça iyi özelliklere sahip olan oyunlardır. Günlerinizi kavisli bir ekran veya kablosuz şarj olmaksızın mutlu bir şekilde geçirebilirseniz, bu aralıktaki telefonlar size uygun olacaktır.

Son olarak, düşük maliyetli telefonlar, bütçelerini, ilk kullanıcı telefonlarını ve ikincil veya yedek cihaz arayan kullanıcıları izlemek için harika seçenekler.

Neyse ki, mobil teknoloji çok iyi kazanılmış, hatta bütçe satın alabileceğiniz fotoğraflar ve tatmin edici performansa sahip olabilirsiniz. Sonuçta, aynı Android veya iOS omurgasında daha pahalı modeller olarak çalışırlar. Bu telefonlar temelden geçecek ve belki yol boyunca bir ya da iki tane ekleyecektir.

Şu anda en sevdiğimiz telefonlar şu anda herhangi bir fiyata:

High-end : Galaxy Note 9 , iPhone X , iPhone 8 Plus , Galaxy S9 Plus , Google Piksel 2 , Piksel 2 XL , LG V30 , Huawei Mate 10 Pro
Orta kademe : OnePlus 6 , Moto Z3 (sadece Verizon),  Motorola Moto Z3 Oyna
Bütçe : Motorola Moto G6 ve  Moto G6 Çal (maalesef değil Moto E5 Artı )

▌Android’ler ve iPhone’lar her yıl satıldığında

Şu anda yıllık döngünün sonuna yaklaşıyoruz. Yoğun bir yazdan sonra, telefon üreticileri büyük tatil itkisi için en etkileyici cihazlarını koruma eğiliminde olduklarında, düşüşe geçiyoruz. Bundan sonra, 2019 yılının ilk telefonları Ocak, Şubat ve Mart aylarında ( CES ve MWC fuarları için) gün ışığını görene kadar işler kapanacak .

İşler değişiyor, ama işte bir örnek döngüsü:

Ocak : CES fuarında açıklanan orta seviye telefonlar

Şubat : Tüm katlar için ilan edilen telefonlar (MWC show)

Mart, Nisan ayı satışları : Samsung Galaxy S telefonu, LG G hattı, Huawei P ailesi

Mayıs, Haziran, Temmuz ayı satışları : OnePlus güncellemesi, Motorola Moto

Ağustos, Eylül satışları : iPhone, Samsung Galaxy Note, Moto Z

Ekim, Kasım, Aralık ayı satışları : Google Pixel hattı, LG V serisi, OnePlus güncellemesi, Huawei Mate ailesi (global)

HTC, BlackBerry ve Nokia güncellemeleri daha akıcı. Örneğin, BlackBerry Key2 ve  HTC U12 Plus her ikisi de Haziran ayında geldi.

▌En iyi telefon satın alma ipuçları:

En çok neye önem verdiğini bilin : Ekran boyutu, kamera kalitesi, pil ömrü mi? Bu, seçimlerinizi daraltmanıza yardımcı olacaktır.

Orta kademe indirim yapmayın : Yüksek kaliteli bir telefonun, fiyatın bir kısmı için yapabileceği hemen hemen her şeyi yapan harika bir telefon edinebilirsiniz.

Satışları satın alın : Büyük tatillerde derin indirimler ve promosyon fırsatları arayın. Ve hızlı bir dönüş veya değişim gerektiren durumlarda ödemesiz döneminizi öğrenin.

Geçen yılın telefonları da çok önemli. Geçen yılki telefonu daha az alması için bu yılın açılışını bekleyin.

Telefonu önce bir mağazada tutun : Göründüğü gibi görünüp nefret edebilir ve insandan hissedebilirsiniz.

Küresel bir telefon satın alırsanız , operatörünüzün bantlarla çalıştığından emin olun, aksi takdirde en iyi ses ve veri kapsamı elde edemeyebilirsiniz.

Çok sayıda iPhone uygulaması ve iTunes filmi satın aldınız mı ? Hala onlara erişmek istiyorsanız iPhone ile sopa. Aynı şekilde, sadece Android’e özgü bir yazılıma yatırım yaptıysanız, çitin o tarafında kalmak isteyeceksiniz. Aksi takdirde, platformları değiştirmek için yeterince basit .

Bir kılıf ve cam ekran koruyucu satın alın : Telefonunuzu pahalı bir hasardan koruyacaksınız ve hareket etmeye hazır olduğunuzda telefonunuzun yeniden satış veya alım satım değerini artıracaksınız.

▌Android telefon satın alıyorsanız

Android, (Google Asistan veya Google Voice Search olarak bilinir) uzaktaki daha iyi yerel harita uygulamasına ve yardımcısına sahiptir. Başka bir Android avantajı: Kullanmakta olduğu birçok kişinin aynı Google hizmetiyle bağlantılı olması.

Büyük güncellemeler genellikle Mayıs ayında açıklandı. Telefon üreticilerinin Android’i yeni sürüme geçirmeleri daha uzun sürerken, büyük bir işletim sistemi güncellemesi için ilk başta “saf” bir Google telefon olacak. Pricier ve daha popüler telefonların güncellemeleri alması daha olasıdır.

Bak :

Android 9.0 Pasta : Bu mevcut işletim sistemi, telefonunuzda varsa bir ekran çentiği için daha iyi destek ve birleştirilmiş bir hareketle gezinme gibi size en yeni güzellikler getirecektir. Bazı telefonlar çoktan yükseltilmiş .

Android 8.0 Oreo : Chrome’da otomatik doldurma ve bir videoyu küçük bir küçük resme daraltma dahil olmak üzere başka şeyler yaparken dolaşabilirsiniz.

Android 7.0 Nougat’a ne dersiniz ?: Bu giriş seviyesi bir cihaz için kabul edilebilir, ancak bundan daha eski olan ve operasyonel hız ve ekstra özellikler üzerinde kaybolmaya başlayacaksınız.

▌Bir iPhone satın alıyorsanız

iOS güncellemeleri hemen hemen her telefon için zamanında geliyor. iPhone’lar zamanla daha az tuhaf tik geliştiriyor ve Mac’ler gibi diğer Apple ürünleriyle daha iyi oynuyorlar .

Apple genellikle Haziran ayında en yeni iOS sürümünü duyurdu – iOS 12 hakkında bilmeniz gereken her şey – ve Eylül ayında yayınlıyor.

Eski iPhone’lar daha ucuzdur, ancak gelecekteki telefonlarda daha yeni donanım tabanlı özellikler kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır.

▌Büyük telefon mu, küçük ekran mı?

Küçük bir ekranla (5 inç veya daha az) bir akıllı telefonda ısrar ederseniz, oldukça fazla iki seçeneğiniz vardır: güçlü, midprice  Sony Xperia XZ2 Compact veya uzun dişi  iPhone SE . (Ne zaman, ne zaman, söylentilere göre iPhone SE 2geldiğinde mi?) Aksi halde, daha önce tavsiye etmediğim eski bir telefonu düzeltmeniz veya daha büyük bir şeye alışmanız gerekir.

Ekranlar 4.7 inç ve daha büyük olanlar için :

1080p minimum ekran çözünürlüğüne bakın.

2,5,5×1,440 piksel çözünürlük, özellikle 5.5 inç ekranlar ve daha büyük için daha da iyidir.

Gear VR veya PlayStation VR gibi bir VR kulaklığı kullanmayı planlıyorsanız , çözünürlük ne kadar yüksekse, telefon yüzünüzden inçse piksel sayısı önemlidir.

▌Kamera kalitesi

Eğer kamera tekniğini takip etmiyorsanız, fotoğraflarınızın iyi olup olmayacağını belirlemeye çalışırken, sensör markalarının ve f-stoplarının bir listesi çok anlamlı olmayacaktır.

Bu noktaları hatırla :

Daha fazla megapiksel, her zaman daha kaliteli çekimlere eşit değildir. 12 megapiksel kamera, 16 megapiksel kameradan daha iyi fotoğraflar çekebilir. Bir kameranın izin verebileceği ışık miktarı, fotoğraflarınızı işleyen bir yazılım gibi iyi fotoğraflar için çok önemlidir.

Bu, 8 megapiksel arka kameraların sadece bugünlerde bütçe telefonlarında göründüğünü söyledi. Orta boy kalitesini bekleyin. Bir telefonun iki arka kamera varsa , ikinci kamera isteğe bağlı bir derinlik efekti (arka plan bulanıklığı veya bokeh etkisi olarak da bilinir), telefoto, geniş açılı bir seçenek veya daha fazla görüntü detayı (bir mercek monokrom) oluşturur.

Optik görüntü sabitleme veya OIS, ellerin titremesini azaltır. Bu özellikle iç mekanlarda veya düşük ışıkta çekim yaparken faydalıdır. Yine de hareketli bir nesnenin neden olduğu bulanıklığa yardımcı olmaz. Çoğu telefon kameraları HDR, zamanlayıcılar, güzellik modu ve bol miktarda filtre ve efekt ile gelir.

▌Pil ömrü ve performans

Bazı dahili teknikler diğerlerinden daha rafine olsa da, orta fiyat aralığındaki ve telefonlardan gelen çoğu telefon, temel bir günün telefon görüşmeleri, e-posta, oyun ve müzik ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bazı midprice telefonları bile burun kanaması olanlarla aynı fişleri kullanıyor.

Genel olarak :

Çoğu telefonu günde bir kez şarj etmeniz gerekecek, dolayısıyla planınızı buna göre yapın – iş yeriniz veya çantanız için ekstra bir şarj cihazına bağlanın.

Genellikle 3,300mAh bataryadan veya daha uzun ömürlüdür.

Haritalar ve müzik akışı, pil ömrünü diğer etkinliklerden daha hızlı emer. Bu yüzden tam patlamada parlaklığı koruyor.

Bir okta çekirdekli işlemci, dört çekirdekli bir yonga setinden her zaman “daha iyi” değildir, ancak bu günlerde çoğu ileri teknoloji telefonları sekiz çekirdeğe sahiptir.

Qualcomm’un işlemcileri için daha yüksek numaralı çipler en güncel olanlardır. Böylece Snapdragon 845 , 630 ve 425’ten daha yeni (ve daha hızlı). Snapdragon 710 , orta seviye cihazlara daha yüksek özellikler sunuyor.

Samsung ve Huawei gibi telefon üreticileri kendi çiplerini kendi yongalarını kullanarak veya diğer çiplerle birlikte kullanabiliyorlar. MediaTek, genellikle daha uygun fiyatlı telefonlarda bulunan başka bir markadır. Intel yongalarının gelecekteki iPhone’larda daha yaygın olarak kullanılması bekleniyor .

▌Bonus özellikler

Bu günler için günlük ekstralar mı yoksa sizin için ihtiyaçlarınız mı?

Parmak izi tarayıcısı – genellikle arkada, güç düğmesi veya ev düğmesi. 2018 bize ilk ekran okuyucuyu gösterdi ve harika oldu. Trend 2019’da toplanacak.

Bazı Android telefonlarda MicroSD depolama.

Suya dayanıklı, IP67 ve üstü en iyisidir.

Kablosuz şarj birçok Samsung Galaxy ve LG telefonlar ve iPhone 7 ve daha yeni kullanılabilir.

Stereo ses hoparlörleri veya kulaklıklarla gelişmiş ses.

USB-C konektörü, Android telefonlar için en yeni standart.

Kulaklık girişi. Bu tehlike altındaki türler listesinde.

Çıkarılabilir pil. Bu özellik neredeyse tükenmiş.

▌Bütçe telefonlarından ne haber?

Düşük bir fiyat, telefonla ilgili en önemli şey olduğunda, bazı ödünler vermenizi garanti edersiniz. Ama yine de fiyatlarına diğerlerinden daha fazla fiyat veren bazı büyük bütçeli telefonlar var. Şu an Motorola Moto G6’yı çok seviyoruz .

▌Kendinize sormanız gereken diğer sorular

Bir USB-C portu var mı? Adaptör dongle’ları (örneğin USB’den USB-C’ye) dahil mi, yoksa bir tane satın almanız mı gerekiyor?

Bunun için bir kulaklık jakı var mı yoksa bunun için bir adaptör (örn. Lightning-to-3.5mm, USB-C-to-3.5mm bağlantı noktası) satın almanız gerekecek mi?

Telefon kırılırsa, düzeltmek için adımlar nelerdir?

Telefon Wi-Fi aramayı destekliyor mu?

Bir taşıyıcıya kilitlenmiş mi, yoksa herhangi bir ağ için bir SIM kart ekleyebilir misiniz? Herhangi bir özelliği yok mu?

SIM kartını kolayca değiştirerek uluslararası seyahat edebilir misiniz?

Tam veya taksit halinde ödeme yaparsanız aynı fiyat mı? (Olmalı.)

Garanti ihtiyaçlarınızı karşılayacak mı yoksa uzatılmış garanti için mi ödeme yapacak?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz