Bilmeniz Gereken 24 gizli İPhone Ayarları

0
551

IPhone’un cazibesinin bir parçası basitliğidir. Kutunun dışına çıkartabilir ve herhangi bir talimatı okumadan ayarlamaya başlayabilirsiniz. Ancak, bu basit, sezgisel arayüzün arkasında, onlarca daha az bilinen ayar ve seçenek bulacaksınız. IOS deneyiminizi özelleştirmek için kullanabileceğiniz 24 adrestesiniz.

1. Bir bakışta bildirimleri görün

IPhone 6s veya daha yenisini kullanıyorsanız, Uyanma Yükseltme özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bunu etkinleştirdikten sonra, bildirimleri görüntülemek için telefonunuzu kaldırmanız yeterlidir. Kilit ekranı yanacak ve yeni uyarılar gösterse de, telefon kilitli ve sabit kalacaktır. Ayarlamak için Ayarlar’ı açın, Ekran ve Parlaklık’adokunun ve Uyanma Yükselt seçeneğini etkinleştirin .

2. Belirli indirmelere öncelik verin

Bir seferde bir uygulama güncellemesi mi yapıyorsunuz? Önceden yüklemesi gereken iPhone’unuza, yeni bir telefon kurarken özellikle kullanışlı bir özellik olduğunu söyleyebilirsiniz. Ana ekranda, çizginin önüne koymak istediğiniz uygulamayı bulun ve sıkı 3D Dokunmatik baskı uygulayın. Ardından , Seçenek listesinden Öncelikli İndir’i seçin .

3. El feneri yoğunluğunu değiştirin

IPhone’unuzun yerleşik el feneri inanılmaz derecede kullanışlı olsa da, her durum güçlü bir ışın gerektirmez. Neyse ki, ışığın parlaklığını değiştirmenizi sağlayan bir kaydırıcıyı etkinleştirebilirsiniz. Kontrol Merkezi’ni açmak için ekranın altından yukarı kaydırın (veya iPhone X’de sağ üst köşeden aşağı doğru kaydırın). Ardından el feneri simgesine sıkı bir 3D Dokunuş yapın.

4. QR kod taramasını etkinleştir

Web sitelerini veya uygulamaları başlatmak için QR kodlarını (minik, karışık satranç tahtalarına benzeyen siyah beyaz kareler) taramaktan hoşlanıyorsanız, şanslısınız: iOS, iPhone kamerayı bir QR tarayıcısına dönüştürmenizi sağlar. Ayarlar’dan, Kamera’ya dokunun ve Tarama QR Kodlarını açıp açın. Artık Kamera uygulamasını normal olarak kullanabilirsiniz, ancak QR kodlarını tararken, bunları otomatik olarak tarar.

5. Kullanılmayan uygulamaları silin

Nadiren veya hiç kullanmadığınız uygulamalardan kurtularak telefonunuzda yer açabilirsiniz . Aslında, iPhone sizin için bunu yapabilir. Ayarlar uygulamasında, dokunun Genel , seçim iPhone Depolama ve ardından etkinleştirmek Boşaltma Kullanılmayan Uygulamalar seçeneğini. Bu uygulamalardan birini kaybetmekten pişman olursanız, her zaman yeniden yükleyebilirsiniz.

6. Doğru kamera moduna geçin

Hiç kimse, kamera uygulamasında çeşitli modlarda gezinirken önemli bir atışı kaçırmak istemez. Bunun yerine, fotoğraf çekmek veya aceleyle film çekmek için ihtiyacınız olan bir şeyin görüntüsünü yakaladığınızda, hafifçe dokunmak yerine Kamera simgesine sıkı bir 3D Dokunuş uygulayın. Ardından, doğrudan ana ekrandan Selfie veya Slo-mo gibi bir kamera modunu seçebileceksiniz . Apple, tüm kamera modlarını kısayol olarak kullanmasa da, bu sizin snappinginizi hızlandıracaktır.

7. Web izleyicileri durdur

Yerleşik reklamlar sayesinde, reklamverenler sizi birden çok web sitesinde takip edebilir. Ancak iOS 11 için Safari’nin en son sürümü, bu aktiviteyi önlemenizi ve sitelerin tarama davranışınızı izleme becerilerini sınırlandırmanızı sağlar. Bu özelliği etkinleştirmek için Ayarlar uygulamasını açın, Safari’ye dokunun ve Site İçi Takibi Engelle seçeneğini etkinleştirin . Bu Safari menüsündeyken, pop-up reklamları da engelleyebilirsiniz.

8. Emoji’yi daha hızlı bulun

Mükemmel reaksiyonu bulmak için satırlar ve emoji sıralarını sıralamak yerine, kelimelerinize görüntülere dönüştürebilirsiniz. Mesajlar’ı açın, bir metin satırı yazın ve boşluk çubuğunun solundaki emoji düğmesine dokunun. Emojis ile değiştirilebilecek tüm kelimeler daha sonra turuncuya dönecektir. Daha parlak resimsel temsili için bir kelimeyi değiştirmek için, vurgulanan bir sözcüğe dokunmanız yeterlidir ve emoji içeriye girer. Bu turuncu kelime birden fazla emojiyi eşleştirebilirse, favori olanı seçersiniz.

9. Safari sekmelerini arayın

Çok sayıda açık sekmeniz olduğunda, ancak özellikle bir tane bulmanız gerektiğinde, bu özellik kullanışlı hale gelir – ancak iPhone’unuz her zamanki portre modundayken kullanılamaz. Bu arama seçeneğine erişmek için Safari’yi açmanız, telefonunuzu yatay moda getirmeniz için döndürmeniz ve sonra sekmeler düğmesine (iki kare gibi görünür) sahip olmanız gerekir. Artık normalde görünmeyen bir Arama Sekmeleri kutusu göreceksiniz .

10. Canlı Fotoğraflarınızı Döngü

Varsayılan olarak iPhone, bir fotoğrafın çekilmesinden önce ve sonra bir Live Photo oluşturmak için bunları bir araya getirmeden önce küçük animasyonlar kaydeder. Bu Canlı Fotoğraflar’dan birini düzenlemek için iOS Fotoğraflar uygulamasında açın ve üzerinde yukarı doğru kaydırın. Ekleyebildiğiniz farklı efektleri göreceksiniz – Loop dahil , Canlı Fotoğrafınızı kısa, tekrarlanan bir video klibe dönüştürecek bir seçenek.

11. Kişileri daha kolay tanımlayın

Hayatınızdaki en önemli insanlar için özel zil sesleri ve titreşim kalıpları ayarlayın ve her zaman kimin aradığını bileceksiniz. Bu özel uyarıları oluşturmak için Kişiler’i açın, listedeki herhangi bir kişiye dokunun ve Düzenle’yi seçin. Hemen tanımlanabilir bir zil sesini seçmeye ek olarak, benzersiz bir titreşim kalıbına dokunabilirsiniz.

12. Video çözünürlüğünü değiştir

En yüksek çözünürlükteki ve en ayrıntılı kare hızındaki videolar 4K ekrana göre harika görünür; ancak aynı zamanda çok fazla depolama alanı gerektirir. Arkadaşlarınızın kısa kliplerini çekerken, daha yüksek çözünürlükte kaydederek yüksek kalitede video kaydederken, çok fazla bellek kaydedebilirsiniz. Ayarlar Baş, daha sonra Kamera ardından Video Kaydet varsayılan çözünürlüğünü azaltmak için.

13. Zayıf Wi-Fi ağlarını terk et

Hareket halindeyken, iPhone’unuz otomatik olarak ortak Wi-Fi’ye bağlanabilir. Ancak bazı sivilceli ağlar telefonunuzun veri bağlantısından daha az güvenilir olacaktır. İyi bir veri planınız ve güçlü bir LTE bağlantınız varsa, cihazınıza daha güvenilir mobil veriler lehine zayıf Wi-Fi’yi atmasını söyleyin. Ayarlar uygulamasında Hücresel’e dokunun ve Wi-Fi Asistanı geçiş anahtarını açın.

14. Dosyalara göre sırala

IOS Dosyaları uygulamasında, dosyalarınızı farklı yollarla düzenleyebilirsiniz; ancak uygulama bunu nasıl yapacağınızı açıkça anlamaz. Sadece ekranda bir yere sürükleyin ve bir menü görünecektir. Dosyaları ad, tarih, boyut veya etiketlere göre sıralamanıza olanak tanır. Aynı menü aynı zamanda yeni klasörler oluşturmanızı ve liste ile küçük resim görünümleri arasında geçiş yapmanızı sağlar.

15. Müziğe uykuya dalın

Favori çalma listenizden dolanmayı seviyorsanız, ancak tüm gece boyunca çalmasını istemiyorsanız, iOS belirli bir süre sonra müziği durdurmanıza izin verecektir. Saat uygulamasını açın ve Zamanlayıcı sekmesine basın. Buradan Zamanlayıcı Bitiş Ederken’yi seçin . Bu noktada bir zil sesi çalmayı tercih etmektense, bunun yerine Oynatmayı Durdur’u seçin . Son olarak, zamanlayıcının süresini ayarlayın ve Başlat’a dokunun . Şimdi, başlattığınız herhangi bir müzik veya podcast, zamanlayıcı sona erdiğinde durur.

16. Özel mesajlarla çağrılara yanıt verme

Telefonu almak için çok meşgul olduğunuzda iOS, yanıtlamak yerine önceden belirlenmiş bir SMS yanıtı göndermenizi sağlar. Aslında, istediğiniz herhangi bir şeyi söylemek için bu hazır ayarları düzenleyebilirsiniz. Ayarlar’ı açın, Potansiyel mesajları eklemek ve düzenlemek için Telefon’a gidin ve Metin ile Yanıtla’ya dokunun .

17. Notlarınızı koruyun

IPhone’un Notes uygulamasında, şifreler veya kimlik numaraları gibi son derece gizli bilgileri tutmak uygun olsa da, başkalarının bu bilgilere erişmesini istemezsiniz. Bu notları bir şifre ile koruyun. Ayarlar bölümünde, gidin Notlar ardından Şifre . Burada bir kod veya Touch ID kilidi ayarlayabilirsiniz. Notlar uygulamasının içinde, listenin soluna sürükleyerek, kilit simgesine dokunarak ve şifrenizi girerek belirli bir notu kilitleyin.

18. Limit konum takibi

Haritalama veya binme paylaşımı hizmetleri gibi belirli uygulamalar, düzgün çalışması için konumunuzu bilmelidir. Ama bu her zaman nerede olduğunuzu takip etmesi gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle iOS, uygulamaların yalnızca ihtiyaç duydukları anda konumunuza erişmesini sağlamanıza olanak tanır. Bunu yapmak için Ayarlar uygulamasını açın ve Gizlilik , ardından Konum Servisleri’nedokunun . Herhangi uygulamayı seçin ve değiştirmek her zaman için Uygulamayı Kullanırken .

19. Okundu bilgilerini devre dışı bırak

Okundu bildirimleri sayesinde, İleti görüşmenizdeki diğer kişi notlarını gördüğünüzde bunu bilecektir (ancak özellik yalnızca normal SMS yerine iMessage için çalışır). Joe’nun metnini gördüğünü fark etmesini engellemek, ancak kasıtlı olarak göz ardı etmek için, seçilen konuşmalar için okundu bilgilerini devre dışı bırakabilirsiniz. Sadece konuşmanın üstündeki (i) simgesine dokunun ve Okundu Bilgileri Gönder seçeneğini kapatın .

20. Daha empatik mesajlar gönderin

Yalnızca iMessage yalnızca sohbetler içinde çalışan başka bir ayar: Bir mesajın “sesini” veya metnin büyüklüğünü ve cesurluğunu değiştirebilirsiniz. İletişiminizi Mesajlar uygulamasına yazdıktan sonra sağdaki mavi gönder simgesine dokunup basılı tutun . Ardından, giden metnin ağırlığını değiştirmek için yukarı veya aşağı sürükleyin.

21. Siri’ye talimatlar yazın

Çok yüksek veya çok sessiz bir ortamda, Siri komutlarınızı yüksek sesle konuşmamayı tercih edebilirsiniz. Bunları yerine yazın. Ayarlar’da Genel , ardından Erişilebilirlik ve ardından Siri’ye dokunun . Şimdi, Type to Siri seçeneğini açın. Şimdi, Siri’yi çağırmak için Ana Sayfa düğmesini (veya iPhone X’deki Güç düğmesini) basılı tuttuğunuzda , talimatlarınızı konuşabilir veya yazabilirsiniz.

22. Bildirimleri daha az dikkat dağıtıcı yapın

Sürekli bildirimler, herhangi bir şey yapmanın imkânsız olana kadar dikkatinizi dağıtabilir . Bu uyarıları, onlarla birlikte gelen önizleme snippet’lerini kaldırarak daha az dikkat dağıtıcı hale getirebilir ve hemen telefonunuzu kontrol etmenizi sağlar. Ek bir bonus olarak, bu ayarı değiştirmek, bildirimlerinizi kilit ekranınıza bakan snoopslerden koruyacaktır. Önizlemeleri kaldırmak için Ayarlar’ı açın ve Bildirimler’e , Önizlemeleri Göster’e ve Sonunda Hiçbir Zaman’a dokunun .

23. Mesajlar yoluyla para gönderin

Apple, Apple Pay hizmetini Mesajlar uygulaması dahil olmak üzere iOS’un tüm yönlerine sıkı bir şekilde entegre etmiştir. Bir dolar miktarını bir sohbete her yazdığınızda, otomatik olarak altı çizilir. Bu altı çizili numaraya hafifçe vurun ve Apple Pay, hesabınızdaki bu para miktarını görüşmenizdeki diğer katılımcıya gönderecektir. Ancak, resmi olarak transfer edilmeden önce, tutarı iki kez kontrol etme ve doğrulama şansı elde edersiniz.

24. Daha büyük, daha kalın metin alın

IPhone’un varsayılan metin boyutuna ve şekline yerleşmek zorunda değilsiniz. Ayarlar’ı açar ve Ekran ve Parlaklık’a dokunursanız , ekran tipografisini değiştirmek için Metin Boyutu ve Kalın Metin seçeneklerini kullanabilirsiniz. Her uygulama seçimlerinize uymayacak, ancak Apple’ın tüm yerel uygulamaları ve tüm iOS ayarları ekranları olacak.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz