Bilim adamları, fosillerin köpekbalığı iskeletlerinin nasıl evrimleştiğine dair teorisini altüst ettiğini söylüyor

0
622

Erken kemikli balıkların keşfi, omurgalıların evrimsel tarihi hakkında kabul edilmiş fikirlere şüphe uyandırıyor

Araştırmacılar, 400 milyon yıl önce okyanuslarda yüzen zırhlı bir balığın kısmi kafatasının, köpekbalıklarının evrimsel tarihini tersine çevirebileceğini söyledi.

Somon ve ton balığı gibi kemikli balıkların yanı sıra, kuşlardan insanlara kadar neredeyse tüm kara omurgalılarının iskeletleri kemiklerden oluşuyor. Bununla birlikte, köpekbalıklarının iskeletleri, yetişkinlerde bile kıkırdak adı verilen daha yumuşak bir malzemeden yapılmıştır.

Araştırmacılar, tüm çeneli omurgalıların son ortak atalarının, köpekbalıkları çoktan evrimleştikten sonra ortaya çıkan kemikli iskeletlerle birlikte bir iç kıkırdak iskeletine sahip olduğunu öne sürerek farkı uzun zamandır açıkladılar. Gelişmenin o kadar önemli olduğu düşünülüyordu ki, canlı omurgalılar sonuç olarak “kemikli omurgalılar” ve “kıkırdak omurgalılar” olarak ikiye ayrıldılar.

Teoriye yönelik diğer kanıtların yanı sıra, placoderms adı verilen erken balıkların kalıntıları – çenelerin bir bölümünü oluşturan kemikli zırh plakalarına sahip yaratıklar – kıkırdaktan yapılmış iç iskeletlere sahip olduklarını gösteriyor.

Ancak şaşırtıcı yeni bir keşif teoriyi altüst etti: Araştırmacılar, kemikten oluşan bir plakodermin kısmi kafatası çatısı ve beyin kasasını buldular.

Yaklaşık 410 milyon yıllık ve Nature Ecology & Evolution dergisinde bildirilen fosil, 2012 yılında Batı Moğolistan’da ortaya çıkarıldı ve Minjinia turgenensis olarak adlandırılan ve yaklaşık 20-40 cm uzunluğunda olacak bir plakete ait.

“Bu fosil, muhtemelen kariyerim boyunca üzerinde çalıştığım en şaşırtıcı şey. Araştırmanın ilk yazarı olan Imperial College London’dan Dr. Martin Brazeau, bunu bulmayı asla beklemiyordum ”dedi.

“[Placoderm] anatomisi hakkında çok şey biliyoruz ve bunların yüzlerce farklı türüne sahibiz ve bunların hiçbiri bu türden bir kemik göstermedi.”

Yeni keşif, köpek balıklarının kemikli bir iç iskelet evrimleşmeden önce çeneli omurgalıların evrim ağacından dallara ayrıldığı fikrine şüphe uyandırdı.

Brazeu, “Bu tür bir şekilde onu ters çeviriyor, çünkü çeneli omurgalıların evrimsel tarihinde bu kadar aşağısında kemikli bir iç iskeletin olmasını asla beklemiyorduk,” dedi. “Bu, [öneren] tür bir şey, belki de tüm bu farklı grupların nasıl geliştiği hakkında yeniden düşünmemiz gerekiyor.”

Ekip, bir olasılığın, kemikli iskeletlerin iki kez evrimleşmiş olabileceğini söylese de – bir kez yeni keşfedilen placoderm türlerine ve bir kez de tüm canlı kemikli omurgalıların atasına yol açarak – daha olası bir olasılık, aslında bir köpekbalıkları ve kemikli omurgalıların atasıdır. kemikli bir iskelete sahipti, ancak evrimsel tarihlerinin bir noktasında kemik yapma yeteneği köpekbalıklarında kayboldu.

Brazeau, yeni bulguların, tüm modern çeneli omurgalıların son ortak atasının, ders kitaplarında sıklıkla tasvir edildiği gibi, “bir tür garip köpekbalığına” benzemediği fikrine ağırlık kattığını söyledi. Bunun yerine, böyle bir atanın daha çok bir placoderm veya ilkel kemikli balığa benzediğini söyledi.

Çalışmada yer almayan Cambridge Üniversitesi’nden omurgalı paleontolog Dr. Daniel Field, bulguları memnuniyetle karşıladı. “Evrimsel biyologlar, uzun zamandır en basit açıklamanın – çıkarılan evrimsel değişikliklerin sayısını en aza indiren açıklamanın – büyük olasılıkla doğru olduğu varsayımına rehberlik ettiler. Fosil kayıtlarından elde edilen daha fazla bilgi ile, evrimsel değişimin daha önce tahmin ettiğimizden daha karmaşık yönlerde ilerlediğini sık sık keşfediyoruz ”dedi .

“Brazeau ve meslektaşlarının yeni çalışması, köpekbalıklarının ve akrabalarının kıkırdak iskeletinin şaşırtıcı bir şekilde kemikli bir atadan kaynaklandığını öne sürüyor – ekstra bir evrimsel adım ekliyor ve önceki hipotezlerin aşırı derecede basit olduğunu gösteriyor.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz