Bilgisayarım Neden Yavaş? Bilgisayarımı Nasıl Hızlandırabilirim?

0
599

Hangi amaçla kullanırsanız kullanın zamanla bilgisayarınızın yavaşlamasından şikayetçi olmanız olağan bir durumdur. Bu duruma bir çözüm bulmak adına konumuzda bilgisayarım neden yavaş ve bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim gibi sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

Teknolojinin gelişmesi ve olanakların artmasıyla bilgisayar kullanımı da çeşitli haller aldı. Kullanıcıların beklentilerine göre şekil alan bilgisayarlar, oyun bilgisayarı, iş bilgisayarı, genel kullanım olarak çeşitli markalar, çeşitli konumlandırmalar yaptılar. Sistemleri ne kadar gelişmiş olursa olsun zamanla bilgisayarları yavaşlatan işlemler bulunmaktadır. Bunları kısa kısa anlatıp bilgisayarı hızlandırmak adına bazı pratik çözümlerden bahsedeceğiz.

 

Bilgisayar Neden Yavaşlar?

Zamanla kalıntı dosyalar, geçici ve gereksiz dosyalar bilgisayarınızda birikerek ya da virüslü dosyalar bilgisayarınıza bulaşmasıyla yavaşlatmaktadır. Bunun yanında bilgisayarınızın doluluk oranı da yavaşlamasında etkili bir durumdur. Bunlardan kurtulmanın ilk ve etkili yöntemi format atarak bilgisayarı hızlandırmaktır. Diğer yöntemlere de konumuzun ilerleyen kısımlarında değineceğiz.

 

Format Atarak Bilgisayarı Hızlandırma

Bilgisayarı hızlandırmanın en etkili yöntemi format atmaktır. Bu olayı internetten yapacağınız aramalarla, videolu ya da resimli olarak öğrenebilir, kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. 1-2 saat sürecek işlet sonucunda bilgisayarınız ilk günkü kadar temiz olacaktır. Ücretli olarak attırmak isterseniz de bilgisayar servisleri ya da internet kafeleri tercih edebilirsiniz.

 

Bilgisayar Hızlandırma Programları

Bahsedeceğimiz programlar, geçici ve gereksiz dosyaları temizleyerek bilgisayarınızı rahatlatacak, daha iyi bir performans almanızı sağlayacaktır.

Bu yardımcı programlar sayesinde; başlangıçta çalışacak programları kolayca ayarlayabilirsiniz. Bunun yanında bilgisayarınızda bulunan aynı dosyaları taratarak rahatça bulabilir, kopyalarını silerek gereksiz yer kullanımını azaltabilirsiniz. Yine tüm bunlara ek olarak tarayıcı geçmişinizi rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Advanced SystemCare

Ccleaner

Yukarıdaki 2 uygulama ile olumlu sonuçlar aldık, kullanmanızı tavsiye ediyoruz…

 

Gereksiz Programları Kaldırarak Bilgisayarı Hızlandırma

Gereksiz şeyleri silerek ve kullanılmayan programları kaldırarak yer kaplamalarını önleyebilir, bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz.  Bu işlemi yapmak için aşağıdaki yönergeleri izleyiniz.

Denetim Masası > Programlar > Program ve Özellikler

Gereksiz olduğunu düşündüğünüz ve uzun zamandır kullanmadığınız programı seçerek “sağ tık > kaldır” yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Kapatıp Açarak Hızlandırmak

Uzun süreler açık olan bilgisayarlarda bellek şişer ve bilgisayar yavaşlamaya başlar. Bu sebepten ötürü ara ara bilgisayarınızı kapatmayı, ağırlaştığı zamanlarda yeniden başlatmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Bilgisayarınızın Bakımlarını Yapın

Bilgisayarı hızlandırmanın bir yolu da zamanla fiziksel yollarla bulaşan tozlardan temizlemektir. Sadece yazılımsal değil fiziksel sorunlarla da bilgisayarın yavaşlaması muhtemeldir.

Saç kurutma makineleriyle çok sıcak olmayacak şekilde temizleyebilirsiniz. Bunu kendiniz yapamayacaksanız servislere götürerek çözüm üretebilirsiniz.

 

Bilgisayarınıza Parça Takarak Hızlandırma

Gelişen teknolojiye ayak uyduramayan bilgisayarınız yeni çıkan uygulamaları kaldıramayabilir ya da daha düşük performansta çalıştırabilir. Yüksek verim almak için ise yeni bir bellek ya da yedek parça takmanız gerekebilir. Bunu öğrenmek için yine güvendiğiniz bir bilgisayar servisine götürerek gereken parçaları öğrenip bütçenize uygun olarak ilave bir parça taktırabilirsiniz.

 

Fan Soğutucu Bilgisayarı Hızlandırır mı?

Bilgisayarın yavaşlamasının başka bir nedeni de ısınması olabilir. Eğer laptop kullanıyorsanız mutlaka fan soğutucu almanızı tavsiye ediyoruz.

Fan soğutucusu kullanmıyorsanız laptop’unuzu yorgan ve battaniye üzerinden kullanmamanızı öneriyoruz. Yorgan ve battaniye gibi eşyalardan toz bulaşması ve bilgisayarınıza zarar verme ihtimali çok yüksektir.

Masa üzerinde ve gerekli durumlarda altına 1-2 kitap koyarak kendi soğutma sistemine yardımcı olacak şekilde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Masaüstünü Sadeleştirin

Masaüstünüzdeki dosyaları olabildiğince azaltıp klasörlemelisiniz. Kalabalık ve dolu bir masaüstü, bilgisayarı yavaşlatmaktadır.

Buna ek olarak masaüstü arkaplanınızı düşük çözünürlüklü bir görsel ya da sadece renk olarak kullanmalısınız.

 

“Msconfig” Komutuyla Bilgisayarı Hızlandırma

Son olarak bahsetmek istediğimiz yöntem de açılışta çalıştırılacak programları ayarlamaktır. Aşağıda anlattığımız yöntemle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Arama kısmına “Çalıştır” yazın.

Gelen ekrana “msconfig” yazın.

Gereksiz olduğunu düşündüğünüz programların tik’ini kaldırıp “Tamam” deyin.

Bilgisayarı hızlandırmanın pratik yöntemlerini dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştığımız içeriğin sonuna geldik. Faydalı bulduysanız yorum yapıp arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz