Bilgisayardaki İnterneti Paylaşma Veya Bilgisayarı Wireless Modeme Çevirmek

0
440

Bu konuyu açmamdaki neden son dönemde çevremden ve forumdan bazı arkadaşların bilgisayardaki interneti wifili aygıtlarda nasıl kullanabileceklerini sormaları.

Varsayalım evinizde kablolu net veya vınn kullanıyorsunuz(wifi içinde geçerli). Bu interneti wifi aracılığıyla paylaşıcaz. Bu anlattıklarım win7 için. Diğer işletim sistemlerin de denemedim.

Yöntem 1 ( ki kendisi en çok sevdiğimdir.)

Bu yöntemle yerel ağ da kurmuş oluyoruz. Lan ağıyla oyun felanda oynayabiliriz. Dosya paylaşımı da yapabiliyoruz.(denemeye fırsatım olmadı oyun ve dosya paylaşımını)

Burada anlattığım yöntemlerle bilgisayarı bir wireless modem gibi kullanabileceksiniz.

Ağ ve paylaşım merkezini sağ alttaki bağlantı simgesine tıklayarak açalım.

“Yeni bağlantı veya ağ kur” seçeneğine tıklayalım.

“Kablosuz geçici (bilgisayarlar arası) ağ kur” seçeneğine tıklayalım.

Gelen pencereyi “İleri” diyerek geçelim.

Ağ adını girelim. Güvenlik türünü seçelim. Burada unutmamamız gereken “WPA-Kişisel” seçeneğini seçersen bu ağa sadece wifi aygıtı olan cihazlar bağlanabilecek telefondan bağlanamıcaz. “WEP” seçeneğini seçersek bu seçenek bize telefondan bu ağa bağlanmamızı sağlıcak. Yani telefonlar Bu ağ için sadece “WEP” seçeneğini desteklemekte. “Kimlik doğrulama yok” seçeneğini seçersek bu ağ şifresiz olacak ve bağlanmak isteyen kişi onaysız bağlanabilecek(kafe vb yerler için uygun). Ve ağınız üzerinden tehtitlere açık olabileceksiniz.

Şifre olayına gelince bu seçenekler için şifreyi kabul ettirmek biraz zor oluyor. “1234567WİFİM12” formatında girerseniz daha kolay kabul eder.

“Bu ağı kaydet” seçeneğini seçerseniz interneti paylaştırmak için her seferinde ağ kurmak zorunda kalmazsınız. Ağınız sabit kalır.
İleri deyip devam edelim.

Gelen ekranda “İnternet bağlantısı paylaşımını aç” seçeneğine tıklıyoruz.

Ve gelen ekranda interneti bu ağ için paylaştığımız uyarısı geliyor ve kapat deyip işlemleri tamamlayalım.(Eğer “İnternet bağlantısı paylaşımını aç” seçeneği gelmezse “Ağ ve paylaşım merkezi”nden sol taraftaki”Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” seçeneğine tıklayıp “Kablosuz ağ bağlantısı” seçeneğine sağ tıklayıp özellikleri seçelim sonrasında paylaşım sekmesi altındaki tikleri kaldırıp tamam deyip çıkıyoruz.)

Artık ağımıza bağlanılmaya hazır. Eğer siz bu ağdan bağlantınızı keserseniz bu ağa bağlı olanlar internete giremez.

Yöntem 2 (Programlar) (Programlar rasgele sıralanmıştır. Ve isimlerine tıklayarak indirebilirsiniz.)

1. Program

Virtual WiFi Router

Paylaşıcağımız ağı seçip

Configure seçeneğinden şifreyi belirleyebiliriz.

2.Program

Virtual Router (Önerimdir)

NetWork Name = İnterneti paylaşacağımız ağ adı.

Password = ağımızın şifresi

Shared connection = paylaşıcağımız ağ.

3. Program

Connectify

Son olarak:

Program kullanarak interneti paylaştığımızda ağa bağlanan kişileri görebiliriz bu seçenek 1. yöntem için geçerli değil. Ağa kimlerin bağlandığını göremiyoruz. Ancak 1. yöntemle bir yerel ağ kurmuş oluyoruz. Ki bu seçenek bize bir modem görevi görüyor. 1. yöntemle telefonlarda bulunan Dlna özelliğini kullanabiliriz yani Dlna özelliği için modeme ihtiyacımız yok.

Bluetooth ile internet paylaşımı olayına girmedim çok karışık.
Kablo ile paylaşımda bi o kadar karışık.
Eğer bu yollarla paylaşım yapmak istiyorsanız multiport lu modem alırsanız daha kolay olur. Zaten çoğu yeni modem multiportlu oluyor.(En az 2 port)

Hadi kolay gelsin.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz