Beriberi Hastalığı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
3124

Beriberi Hastalığı Ne Demektir?

Öncellikle insanların birçok vitamine ihtiyacı vardır. Bu vitaminler vücuda enerji vererek hastalıklardan korur. İlk olarak bu hastalık B1 vitaminin eksikliğinden dolayı kaynaklanır. Genellikle Uzakdoğu yani Asya’da görülen ve az beslenen kişilerin yakalandığı hastalıktır. Bu hastalık sinirlerde meydana geldiğinden belli bir zamandan sonra sinirler iş göremez olur. Ayrıca bu vitamini günde çok az miktarda alırız. Fakat bazen düzensiz beslenme ile bu vitamini bazen günlerce bile almadığımız zamanlar olabilir. Bu yüzden de bazı belirtiler gördüğünüz anda doktorunuza başvurunuz.

Beriberi Hastalığının Neden Olduğu Durumlar

Burada aslında birçok hastalığın sebep olduğu belirtiler yer alır. Kişiden kişiye değişebilir. Genellikle kızgınlık, depresyon, vücutta halsizlik, sürekli bazı şeyleri unutmak, sinirsel bozukluklar gibi belirtileri bulunur. B1 vitaminin çok eksikliği ise sinirlerde hasar vermektedir. Bu sinirsel hastalıklar daha büyük sorunlara yol açarak hafıza kaybına kadar ilerleyebilir. Herkes bu hastalığa yakalanabilir ve tedavisi vardır. Bu vitamini vücudumuza karbonhidratlı besinler yediğimiz zaman alırız. Böylelikle tedavi etmek basit bir şekilde çözülmüş olur. Bu besinler aslında vücutta başka vitaminlerinde ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Beriberi hastalığına yakalananlarda sindirim yollarında da hastalıklar gözükebilir. Bu nedenle insanların sindirim sisteminde de önemli rol oynar. Bu vücutta ise kabızlık, kas zayıflığı gibi rahatsızlıklara da sebep olur. Yine tüm bu hastalıkları hafif diye doktora gitmemezlik yapmamak gerekir. Eğer hastalığınızın farkında iseniz hemen doktora başvurunuz. Bu ilerde daha fazla rahatsızlıklara yol açacağından erken önlem almak her zaman en iyi yöntemdir.

Hastalıkla Mücadele

Bu hastalığı tedavi etmekteki en önemli etken karbonhidrat tüketimidir ve beslenme alışkanlıklarınızı düzene sokmaya çalışmaktır. Bu ürünler ise ekmekte yediğimiz buğday, fındık, fıstık, baklagiller, gibi besinler tüketmektir. Bu gıdalar sizin hastalığınızı düzene almanıza ve rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olacağından tedavi etmekte kolaylıkla kendi kendinizi tedavi edebilirsiniz. Eğer tedavi olmasanız daha büyük hastalıklarla yani bu hastalığın ileri dönemlerine kadar ilerleyebilir. Ayrıca yine doktorunuza başvurduğunuzda tüm sağlık kontrollerinizi yaparak size gerekli ilaçları vererek bu hastalıkla mücadele edebilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz