Belirsiz figür yanılsamaları akılda bir pencere sunuyorlar mı?

0
1781

Bu resimde bir eş veya kayınvalide görüyor musunuz? Belirsiz rakamlar, 1800’lerden bu yana bilim adamlarını etkiledi, fakat bize görsel sistemimiz hakkında ne söyleyebilir?

Bu rakam ‘ Karım ve Kayınvalidem ‘ olarak adlandırılıyor . Bu görüntüyü yorumlamanın iki farklı yolu vardır. Biri omzunun arkasına bakan genç bir bayana, diğeri yaşlı bir bayanın profiline bakıyor.

Bu tür görüntülere “aldatıcı” veya “belirsiz” bir figür denir. Bu örnekte, görüntü anlam olarak dalgalanır (eş, kayınvalide). Diğer belirsiz rakamlar, aşağıdaki Necker Küp örneğinde olduğu gibi, uzayda dalgalanır. Bu görüntü hakkında özel bir şey yok – evde bir kağıt kağıdına saydam bir küp çizip aynı etkiyi yaratabilirsiniz.

Her iki yorumu bir kez gördükten sonra, resme bakarken kendiliğinden ileri geri geri dönen görüntüyü deneyimlemelisiniz. Her iki yorumu aynı anda görmek mümkün değildir ve ileri geri kayma algısına “ters” denir.

Seksi yunuslar yanılsamalarında olduğu gibi ön plana veya arka plana odaklandığınızda diğer görsel yanılsamalar dalgalanıyor : yetişkinler çok hızlı bir şekilde iki sevgili önündeki görüntüyü görebiliyorlar. görüntü. Bu, belirsiz görüntülerin nasıl algılandığındaki deneyim ve beklentinin önemine işaret eder. Yunusları göremiyor musun? Oradalar – aramaya devam et.

Nasıl çalışır

Şey … kimse gerçekten bilmiyor. Belirsiz rakamlar, 1800’lerden beri Psikoloji ve Görme Bilimi alanında sıcak bir konu olmuştur . Çok sayıda araştırma, beynin dünyada nasıl retinayı bombalayan uyaranlı uyarıcı parçacığını, dünyanın tutarlı, üç boyutlu zihinsel temsiline dönüştürdüğünü inceler. Belirsiz rakamlar ilgi çekicidir çünkü beynin şu an başa çıkması gereken belirsizlik türünün güzel ve temiz bir örneği oldukları düşünülmektedir.

Ana tartışma, tersine çevrilmenin aşağıdan yukarıya algısal süreçlerden mi, yoksa yukarıdan aşağı bilişsel süreçlerden mi kaynaklandığına odaklanır. Yukarıdaki Necker Cube örneğinde, 1. köşeye odaklanmak, köşenin biraz daha yakın görünmesine, küpün geri kalanını arkaya sürüklemesine ve algısının derinlemesine değişmesine neden olabilir . Bu, tersine çevirmelerin aşağıdan yukarıya algılayarak gerçekleştiğinin bir kanıtıdır. Bununla birlikte, gözler tek bir noktada sabit tutulursa tersler de meydana gelir , bu yüzden tüm hikaye bu olamaz.

Tersine çevirmeler yalnızca gözlemci alternatif bir yorumlamanın olduğunu bilirse gerçekleşir ve algılayıcınızı yalnızca alternatifini hayal ederek tersine çevirebilirsiniz . Ayrıca edebilirsiniz asal öbüründen daha hızlı bir yorumunu görmek için. Bu bulgular yukarıdan aşağı bilişsel süreçlerin geri dönüşlerde rol oynadığının kanıtı olarak görülmektedir.

İlginç bir şekilde, iki yorum açıkça belirtilmiş olsa bile, çocuklar yaklaşık beş yaşına kadar belirsiz rakamlara bakarken kendiliğinden tersyüz yaşamazlar. Tersine çevirme deneyimleri, çocukların tek bir nesnenin veya olayın eşcinseller, eşanlamlılar ve başkalarının kendilerinden farklı inançlara sahip olabileceğinin anlaşılması gibi farklı yorumlara sahip olabileceğini kabul etmelerini gerektiren diğer görevleri yerine getirmekle ilişkilidir.

Ve tersine çevirme deneyimleri , beynin iki yarım küresini birbirine bağlayan kalın bir sinir bandı olan korpus kallozumun gelişimi ile bağlantılı olabilir . Korpus kallozum yaklaşık 10 yaşında tamamen gelişene kadar çocuklar yetişkinlerle aynı oranda geri dönüş yaşamazlar. Hasar görmüş veya kayıp bir korpus kallosum ile doğan çocuklar hiç de çok az tersine uğrarlar.

Her ne kadar belirsiz rakamlar çok fazla araştırma dikkatini çekmiş olsa da, onları neden bir yorumdan diğerine çevirdiğini deneyimlememiz hâlâ net değil. Mevcut teoriler , hem aşağıdan yukarıya algılanan süreçlerin hem de iş başında olan yukarıdan aşağı bilişsel kontrolün bir birleşimi olduğunu, ancak bunların her birinin deneyime ne kadar katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Birçok yönden, veriler rakamlar gibi belirsiz ve ilgi çekicidir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz