Bebeklere Ne Zaman Yastık Kullanılır?

0
1143

Aileler bebeklerinin daha rahat uyuyacaklarını düşündükleri için bebeklerini çoğunlukla yastıkla uyuturlar. Fakat bebekler iki yaşına kadar yastığa ihtiyaç duymazlar. Hatta bebeklerin yastıkla uyumaları çoğunlukla önerilmez. Çünkü bebeklerde yastık kullanımı ani bebek ölümlerine neden olabilmektedir.

Bebekler yastıkla yatırıldıklarında yüz üstü dönebilirler ve eski pozisyonlarına tekrar dönemeyebilirler. Bunun sonucunda bebekler nefessiz kalarak boğulabilirler. Ayrıca bebeklerde yastık kullanmak onların ense yapılarını bozabilir. Bu da kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Bebekler yastıkla uyuduklarında uykularında yeteri kadar verim alamazlar. Bu yüzden bebeklerin yastıkla uyutulması onların gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Yapılan araştırmalarda yastıkla uyuyan bebeklerin daha çok kabus gördükleri ve bu nedenle daha huysuz davranışlarda bulundukları bilinmektedir.

Bebeklerde Kullanılacaksa Nasıl Yastıklar Kullanılmalıdır?

Bebekler için alınan yastıkların çoğu zaman yumuşak olması tercih edilse de bebekler için alınan yastıklar hafif sert, küçük ve yatağa sabitlenebilir olmalıdır. Bunun nedeni bebeklerin yumuşak yastıkta boğulma riskinin olmasıdır. Ayrıca kuş tüyü yastıklar bebeklerin kullanımı için önerilmez çünkü kuş tüyleri yastıklardan çıkabilmektedir. Bu durumda çocuğun yüzü zarar görebilmektedir.

Yastıkların polyester gibi malzemelerden üretilmiş olması kesinlikle önerilmemektedir. Bunun yerine pamuk gibi bebeklere rahatça nefes aldırabilen materyallerden üretilmiş olan yastıkların kullanılması önerilir.

Bebekler Neden Yastığa İhtiyaç Duymazlar?

Bebekler yastığa ihtiyaç duymazlar çünkü boyunları kısadır. Bebeklerin vücut proporsiyonu yetişkinlere göre oldukça farklıdır. Bir yetişkine göre enseleri oldukça küçük, kafaları ise vücutlarına oranla oldukça büyüktür. Bebeklerde yastık kullanımı ani bebek ölümlerine neden olabildiği gibi boyun kasları ve omurilik gelişimini de olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden bebekler biz yetişkinler gibi yastığa ihtiyaç duymazlar.

Bebekler gelişmeye devam ettikçe omuzları kafalarından daha geniş hale gelir ve böylece bebekler yastık kullanabilecek boyutlara ulaşır. Bu dönem yaklaşık olarak 2 yaşına denk gelir. Bu yüzden bebeklerin doğduğu günden itibaren yastıkla yatırılmaları çok yanlıştır.

Bebeklerde Yastık Kullanımının Gerekli Olduğu Durumlar Nelerdir?

Eğer bebek sağlık sorunları olan bir bebekse bu nedenle çok fazla salya üretiyor olabilir. Bu durumda anne bebeğini yastıkla uyutabilir. Bunun dışında eğer bebeğin reflü rahatsızlığı varsa bebeğin başı hafif yukarıda kalacak şekilde yatağına eğim verilebilir.

Bebeklerin alerjik reaksiyonlar göstermemesi için 0 anti-alerjik yastık kullanılması gerekir. Yumuşak yastıklardan mümkün olduğunca kaçınılmalı, bunun yerine onların vücut yapılarına ve ense kavislerine en uygun olacak olan küçük, hafif sert yastıklar kullanılmalıdır. Ayrıca bebekler doldurulmuş peluş oyuncaklarla birlikte uyutulmamalıdır. Bunun nedeni sentetik malzemelerin içerdiği tozlar nedeniyle bebeklerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceğidir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz