Bebeklere Ne Zaman Süt Verilir?

0
1020

Herkes birer anne baba adayıdır. Özellikle anne olmak hayatın kadınlara kattığı en güzel tecrübe ve hayat kaynağıdır. Hamile kalmak, hamileliğin süreci, doğum ve doğum sonrası bebek bakımı bu aşamada artık araştırmalara sevk etmektedir. Doğum sonrası bebek bakımı hakkında artık aradığınızı internet ortamında kolaylıkla buluyor olmanız bile hayatın kolaylıklarından biridir.

Bebekler doğduğu andan itibaren ay ay gelişimine uygun olarak beslenmesi yapılmalı ki zaten bebeklerin ilk 6 ay anne sütü almaları büyük önem taşımakta. Anne sütünün sayamayacağımız kadar faydası bulunmakla birlikte bir bebek için anne sütünden başka yiyeceğe ihtiyacı yoktur.

Bebeklere İnek Sütü Ne Zaman Verilebilir?

Anne adayları olsun ya da yeni doğum yapmış anneler olsun en çok internette arama yapılan sorulardan biri de anne sütü sonrası inek sütünün bebeğe ne zaman verilmesi uygundur sorusu olmuştur.

Aslında çok eski zamanlarda mamaların olmadığı annenin de sütünün yetmediği durumlarda inek sütüne yarı yarıya su ve süt olarak bebeklere verildiğini duyduk ve biliyoruz. Peki, o zaman çocuklara zararı olmadı şimdi neden inek sütü belli zamana kadar bebeklere kesinlikle verilmemeli deniyor?

Doktorların da önerdiği üzere aslında bebeklere inek sütü 1 yaşından önce verilmemesi uygundur deniyor. Aslında çocuklar için özellikle kemik ve dişler için çok faydalı olan inek sütü 1 yaş sonrası bebeklere önerilmekte. Çünkü çocuklar bunu sindirmeye hazır değiller ve inek sütü alerjisi durumu oluşabilmekte.

İnek Sütü Bebeklere Neden Verilmez?

Bebekler 1 yaş öncesi mideleri daha hassastır. Özellikle ilk 6 ay anne sütünden başka hiçbir gıda bebeğe verilmemeli. Zaten anne sütü bebek için tüm gıda ihtiyaçlarını karşılayan yapıdadır. Su dahil olmak üzere bebeğe verilmesine gerek yoktur. Bebeklerin inek sütüne alerjik bir durumları da olabilir. İnek sütü alerjisi denilen durum 1 yaş sonrasında da ortaya çıkabilir. Ayrıca bebekler 1 yaş öncesi inek sütünü sindiremeyebilir.

İnek Sütü Türleri Nelerdir?

İnek sütü kalsiyum açısından çok zengin çocukların günlük mutlaka tüketmesi gereken besindir. Ama 12 aydan sonra bebeklere süt tüketimi önerilmekte. Ayrıca anneler günlük süt ya da uzun ömürlü süt verme konusunda tereddüt yaşamaktalar.

Günlük sütün tüketilmeden önce çok iyi bir şekilde kaynatılması gerekiyor. Kaynayan süt mikroplardan arınarak daha sağlıklı hale geliyor. Market sütleri uzun ömürlü sütlerdir. Kapağı açılmadığı taktirde çok uzun süre saklanabilmektedir. Uzun ömürlü sütler pastörize edilmiş sütler olduğu için hafif ısıtılıp bebeklere verilebilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz