Bebeklere Ne Zaman Balık Verilir?

0
1395

Türkiye’de yaşamış insanlar olarak çok şanslıyız çünkü ülkemiz deniz ürünleri konusunda çok bol bir ülke. Bu durum bebeklerimize balık vermeyi çokça kolaylaştırmaktadır.

Balığın Bebekler İçin Faydaları Nelerdir?

Balık, özetle Omega 3, EPA ve DHA denen çok değerli asitleri de içeren, çok zengin bir protein kaynağıdır. Bu asitler vücudu kalp hastalıklarından korur. Omega 3 ise bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir ve bebeklerin Omega 3 alımına önem verilmelidir.

Protein bakımından balık, bebek için en önemli besindir. Ve bebeğin gelişimi için protein en önemli kaynaktır. Bunun için bebeğimize balık vermeye özen göstermeliyiz.

Peki Ne Zaman Bebeklere Balık Vermeliyiz?

Doktorumuz aksini söylemediği takdirde bebeklerimize 8. ayından itibaren balık verebiliriz. Bebeğimize haftada iki defa balık verebiliriz. Balığın doğrudan tüketimi tercih edilmeli balık yağı kullanmak yerine balık alınması daha doğru bir harekettir.

Balık pişirirken dikkat edeceğimiz hususlar şöyledir; fazla ısıya maruz kalmadan, buharda pişirilerek balık verilmelidir. Çünkü fazla ısı besin değerini düşürür, balıktan almamız gereken Omega 3 ve asitler zarar görür. Balıktan yeterince yararlanamamış oluruz.

Balık Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğinize ilk başlarda az miktarlarda balık vermeliyiz ve kılçığına dikkat etmeliyiz. Eğer ailenizde balığa alerjisi olan bireyler varsa bebeğinize balık vermeden önce doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü balık alerjik bir besindir ve bebeğinize yarar sağladığınızı düşünürken zarar vermiş olursunuz. Doktorunuza danıştıktan sonra balık vermeye devam edebilirsiniz.

Bir anne bebeğine balık verirken çok dikkatli olmalıdır. Balığın faydalarından yararlanabilmek için mutlaka mevsiminde ve taze deniz ürünleri kullanılmalıdır.

Hangi Balık Türlerini Bebeğimize Vermeliyiz?

Bebekler için balık seçerken yüzey balıkları seçilmelidir. Dip balıklar denizde daha çok vakit geçirdikleri için civa gibi ağır metalleri çok daha fazla taşırlar. Büyük balıklar da küçük balıklara göre daha çok ağır metal taşır.

Ağır metal içeren bu balıklar bebeğiniz için oldukça zararlıdır ve bebeğinizin beyin gelişimini kötü etkilediği gibi farklı zararlı etkilerde bırakabilir.

Bunun için balık türlerinden hamsi, istavrit, uskumru, palamut, somon gibi yüzey balıklarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bu balıklar, çocuğunuzun gerekli olan besin değerini rahatlıkla sağlayacaktır. Özellikle somon balığı içerdiği Omega 3 miktarıyla diğer balıklardan ayrılmaktadır.

Sonuç olarak balık, bebeklerimiz için çok kıymetli bir besin olmasına karşın tüketimi için de dikkat edilmesi gereken bir besindir. Anneler bebeklerine balık verirken nasıl pişireceğine, hangi balık olduğuna, ne kadar, hangi sıklıkla vereceğine çok dikkat etmelidirler.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz