Bebeklere Ne Kadar Su Verilmeli?

0
935

İlk altı aydan itibaren anne sütü dâhil hiçbir gıda almayan bebekler (burada demir vitamininin unutulmaması gerekir) için su ihtiyacının olup olmaması anneler tarafından merak edilen bir durum olmuştur.

Anne sütü ile daha iyi gelişecek ve su ihtiyacını da oradan karşılayacak olan bebeğin midesini su ile doldurarak gelişim hızının azalması hekimler tarafından istenilmemektedir. Ayrıca erken su verimine başlamak bebeğin vücuttaki su- tuz dengesini bozup bebeğin nöbet geçirmesine sebep olabilir.

Böbrekleri fazla gelişmemiş olan bebeğin almış olduğu su ile su zehirlenmesi yaşanabilir. Hazırlanacak olan mamalara su ekleyerek mamaların kalitesinin düşesine neden olabilir. Ama çocuk hasta ise ya da süt az geliyor ve bebek ek mama alıyor ise o zaman altı ayın dolmasını beklemeden özel durumdan dolayı erken su vermeye başlanmalıdır.

Miktarı Nasıl Olmalı?

İlk altı ay öncesinde su verilmesi belirtilmiş olan bebek için her ek mama takviyesi sonrasında bir ya da iki kaşık vermek yeterli olacaktır. Günlük kırk ml’yi geçmemesi iyi olacaktır. Ancak kabızlık baş gösteriyor ise o zaman hem bir hekime başvurmalı hem de su miktarını artırmalıyız.

Özellikle hastalık dönemlerinde bir de ateşli hastalık ise o zaman su tüketimi artırılmalıdır. Çünkü ateş ile vücutta bulunan sıvı dışarı atılmakta ve gerekli olan sıvı miktarı düşmesi ile bebeğin bezinde hiç ıslaklık olmadığı fark edilmiş olacaktır. Bu durumlarda mutlaka su verilmeli ve hekime gidilmelidir.

Altı Ay Sonrası Bebek İçin

İlk etapta kaynatılıp soğumaya bırakılan su verilmelidir. Bir ay sonrasında ise artık normal su verilmeye başlanabilir.

Su verilmeye başlandığı zaman biberon kullanılması bebeğin ağız sağlığı açısından problemlere yol açabilir. O nedenle bardak, suluk gibi malzemeler kullanılmalıdır. Bebek tabi ki küçük olup el kasları tam çalışmadığından dolayı bardağı tutamayabilir ve ilk ayda annenin desteğini isteyecektir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz