Bebeklere Nasıl Emzik Alıştırılır?

0
1167

Bebeklerin emziğe alıştırma yöntemleri anneler tarafından bilinmedir. Bebeklerde emzik bağımlılık yapabilir. Oluşabilecek bu bağımlılıktan kurtulma yollarının da bilinmesinde fayda vardır. Yeni doğmuş bebeklerde emme refleksi çok kuvvetlidir. Bebekler emme refleksini henüz anne karnındayken öğrenmeye başlarlar.

Emzik bebeğin uzun süre uyumasına yardımcı olur. Ayrıca çoğu durumda anne için kurtarıcıdır. Emzik yani yalancı meme kullanımı annenin isteği ile olmalıdır. Bebeğinize yalancı meme kullandırma kararını vermeden önce yalancı memenin yararlarını ve zararlarını bilmelisiniz.

Yeni Doğan Bebeklerde Emzik Kullanımı

Bazı bebekler ilk emzirme işleminden sonra henüz ikinci emzirmeye geçmeden ağlamaya başlar veya doyduğu halde memeyi bırakmaz. Böyle durumlarda emzik kullanabilirsiniz. İlk emzik kullanımında yeni doğan bebekler için özel olarak tasarlanmış emzikleri kullanmanız önerilir.

Emzik Alışkanlığında Doğru Bilinen Yanlışlar

Geçmişte kullanılan emzik alıştırma yöntemlerinin çoğu bugün uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Örneğin yaygın yöntemlerden biri olan emziğe alıştırmak için pekmez, bal gibi şekerli gıdalar kullanılması uzmanlar tarafından önerilmez.

Yere düşen emziğin bir yetişkinin ağzında temizlemesi sonucu bebeğe verilmesi kesinlikle yanlıştır. Bu davranışlar ileride bebeğinizin diş sağlığı problemleri başta olmak üzere ağız içi mikroorganizma kaynaklı birçok sağlık problemi ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir.

Uygun Emzik Seçimi Nasıl Olmalı?

 1. Bebeğinize emzik alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız onun çene ve ağız yapısına uygun emzik seçmeniz gerekir. Aksi taktirde bebeğinizin ağız ve damak yapısında bozukluklar oluşabilir.
 2. Emziğin boyu çocuğunuzun ağız yapısına ve yaş grubuna uygun olmalıdır.
 3. Emzik seçerken üzerinde hava geçişine izin veren delik bulunmasına özen gösterin. Aksi taktirde bebeğinizin tükürüğü genzine kaçabilir.
 4. Emziğin yapıldığı maddenin cinsine dikkat edin. Bu madde zehirli kimyasallar içermemeli veya bebeğiniz bu maddeye karşı herhangi bir alerjik reaksiyon göstermemeli.
 5. Bebeğiniz bir yaşından küçükse damaksız emzik tercih etmelisiniz.
 6. Bir yaşından büyük bebekler için damaklı emzik tercih edebilirsiniz.

Emzik Alışkanlığı Kazandırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. Bir yaşından büyük bir bebek sahibi anne kesinlikle tabanlı bir emzik kullanmalı. Bu taban bebeğin emziği yutmasını engeller.
 2. Bebeğiniz diş çıkartıyorsa kauçuk emzik kullanımı önerilir.
 3. Henüz diş çıkarmamış bebekler için silikon emzik uygundur.
 4. Bebeğiniz emziksiz uykuya dalamıyorsa damaklı emzik kullanın. Bebek uykuya dalınca uyandırmadan emziği alın.
 5. Kauçuk emzikleri soğuk su ile silikon emzikleri ise sıcak su ile temizleyin.
 6. Emziğin yere düşmemesi için emziği uygun bir çengelli iğne ile bebeğinizin hırkasına tutturabilirsiniz.
 7. Emzik seçerken emziğin etiketine bakın. Etiketinde cinsi belirtilmeyen emzikleri satın almayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz