Bebek Nerede Yıkanır?

0
1602

Anneler bebeklerini yıkarken kulağına ya da burnuna su kaçmasından veya su yutmasından korkabilirler. Bebeğinizi yıkarken bebek yıkamanın püf noktalarını bilmeniz gerekir. Bebeğiniz 6 aylık olana kadar her gün veya gün aşırı yıkamanız önerilir. Yeni doğan bir bebeği doğduktan 3 gün sonra yıkayabilirsiniz. Yıkamaya başlamadan önce ve kurulama işleminden sonra bebeğinizin göbeğini yüzde 60’lık alkol ile temizleyebilirsiniz.

Bebeği Yıkamak İçin Gerekenler

  1. Bebeğinizi güvenle yıkamak için öncelikle bir bebek küvetine ihtiyacınız var.
  2. Yetişkinler için kullanılan şampuan ve sabunlar bebeklerin cildine ve gözlerine zarar verebilir. Bu nedenle bebeğinizi yıkarken uygun bir bebek şampuanı veya bebek sabunu kullanın.
  3. Bebeğinizi kulağını temizlemek için kulak temizleme çubuğundan yararlanabilirsiniz.
  4. Bebeğinizi sabunlamak için bebeğin derisine uygun mümkün olan en yumuşak banyo süngerini tercih edin.
  5. Bebeğinizi banyodan sonra rahatlatmak ve cildinin kurumasını önlemek amacıyla bebek yağı kullanabilirsiniz.
  6. Bebeğinizi yıkadıktan sonra gerekirse pişik kremi kullanmanızda fayda var.

Bebekler İçin Banyo Küveti

Bebek küvetleri onların boyutuna uygun olarak tasarlanmıştır. Bu tasarım bebeklerin yıkanmasını kolaylaştırır. Çoğu bebek küvetinde baş destekleme bölümü bulunur. Bu bölüm anne için kolaylık sağlar. Bazı bebek küvetlerinde şampuan, kese gibi banyo malzemelerinin koyulması için yapılmış bölümler de vardır. Bazı banyo setlerinde bebeğinizi yıkamak için ihtiyacınız olan her şey bulunur. Küvet, bebek lifi, bebek bornozu gibi malzemeleri tek tek satın almak yerine set halinde satın almanız hem işinizi kolaylaştırır hem de ekonominize destek olur.

Suyun Sıcaklığı

Bebeğinizi yıkarken kullanacağınız suyun sıcaklığı ortalama 36 derece olmalıdır. Suyun sıcaklığını bir banyo termometresi yardımıyla ölçebilirsiniz. Banyo termometresi bulamazsanız suyun sıcaklığını dirseğinizi kullanarak ölçebilirsiniz. Dirseğinizi suya batırdığınız da su dirseğinizi yakmıyorsa bebeğiniz için ideal sıcaklıktadır.

Banyo Süresi

Bebeğinizi yaklaşık on dakikada tamamen temiz hale getirebilirsiniz. Bebeğiniz 6 aylık ve üzerinde ise bu süre uzayabilir. Özellikle yaz aylarında bebeğiniz banyo oyuncakları ve köpük ile oynamaktan zevk alacaktır.

Bebeğinizi Banyo Küvetine Alıştırın

Çoğu bebek banyodan korkar. Yıkanmak istemez veya yıkanırken ağlar. Bebeğinizi banyo küvetine alıştırma yöntemleri vardır.

  1. Bebeğinizin banyo korkusunu yenmek için banyo yapmayı bir oyun haline getirin.
  2. Banyo sırasında veya banyo öncesinde annenin stresli olması bebeğe yansır. Bebek annesinin stresli olmasından yola çıkarak banyo yapmayı bir tehdit olarak algılayabilir. Bu nedenle olabildiğince sakin olmaya özen gösterin.
  3. Banyo yaparken bir anda suyun içine girmek bebekler için ürkütücü olabilir. Bu nedenle bebeğinizi suya yavaş yavaş alıştırın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz