Bebek Nerede Uyumalı?

0
1442

Bebekler 9 aylık anne karnındaki bekleyişlerini tamamladıktan sonra artık dünyaya merhaba demektedirler. Hem aile için hem de eve yeni gelen misafir için artık bu yeni duruma alışma süreci başlamaktadır. Özellikle gece gündüz ayrımı olmayan bebek adına uyku bir problemin olarak aileyi zora sokabilmektedir.

Bebeğin Günlük Uyku Saat Dilimi

Her bebek daha anne karnında iken kendi karakteristik özellikleri ile gelişmeye başlar. Doğduktan sonra da bu özellikler şekillenmeye devam eder. İlk aylarda bebek günün dörtte üçü kadar uykuya sahip olmak istemektedir. Bazı bebekler sık aralıklarla uyuyup uyanarak bunu tamamlarken bazı bebekler ise uzun süreli uyuyarak 16 saati tamamlar.

Çocuğun kaliteli bir uyku düzeninin olması için anne onu uyku saatleri yaklaşırken daha sakin oyunlar oynatıp odanın içini uyku huzuruna bırakılmalıdır. Daha sonrasında bebek bu sessizlik ortamının ona uykuyu hatırlatması sağlanmalı ve sonrasında her defasında kendi kendine dalması gerekmektedir. Peki, bu uyku nerede gerçekleşmelidir?

Bebek Uyurken Hangi Odada Olmalı?

Yeni doğan bebeklerde özellikle sık anneye ihtiyaç duyulduğu için özellikle ilk 6 ay içerinde aileler kendi yatak odalarına bebekleri almaktadırlar. Aslında daha eve ilk geldiği andan itibaren bebeğin kendi odası olmalı ve ihtiyaç halinde anne sürekli orada bulunmalıdır. Bir taraftan da uyku esnasında gerçekleşen yeni doğan bebek ölümlerinin de unutulmaması gerekir.

Özellikle yastık kullanılmaması istenildiği halde ilk aylarda yastık kullanılıyor ise boğulma riski yaşanmaktadır. O nedenle ne kadar da bebeğin kendi odası eve geldiği andan itibaren olsa diye istenilse de bu risklerden dolayı bazen kuralların dışına çıkmamız gerekebilmektedir. Ama en geç bir yaşında bebeğin odasının ayrılıp kendi özgün yaşamına geçmesi gereklidir.

Yatarken akşam erken saat olup ailenin diğer üyeleri uyanık dahi olsa uykuya geçmeden evde hafif sessizlik sağlanmalıdır. Işıkları loş duruma getirerek kaliteli bir uykuya geçişi sağlanmasının yanında daha bebeğin ilk aylarından itibaren gece ile gündüzü ayırt etmesi sağlanmalıdır.

Annenin Rolü

Hamilelikten itibaren anne ile bebek bir bütün olarak hareket etmektedirler ve bu 6 yaşına kadar sürmektedir. Annenin hissettiği tüm duyguları bebek de algılayacak hatta hamileyken annenin tüm sarsıntı ve sevinçlerine doğum sonrası olaylarda bebek de aynı tepkiyi vermektedir. Anne nasıl da benim özelliğimi almış derken aslında kendisinin bebek de var olduğunu görebilmelidir..

Sonuç olarak anne eğer kaliteli uyku alıp sürekli rahat bir ilgilenme ile bebeğinin yanında olursa bebek de sağlıklı yalnız kendi odasında kendine güveni tam bir şekilde büyüyebilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz