Bebek Nerede Oluşur?

0
1573

Kadının yumurtasını dölleyen sperm Y kromozomlu ise bebeğin cinsiyeti erkek; X kromozomlu ise bebeğin cinsiyeti dişidir. Sperm yumurtayı dölledikten sonra dişi ve erkek genetiklerinin birleşmesi sonucu hem kadın hem de erkek özelliklerini barındıran birleşim oluşur. Bu esnasında kadında birden fazla yumurta bulunabilir ve bu yumurtaların her biri erkeğin spermi tarafından döllenmiş olabilir. Bu durumda birden fazla gebelik meydana gelir.

Oluşum Süreci

Bebeğin oluşum ve gelişim süreci hamilelik süresince devam eder. Regl kanaması başlangıcından ortalama 15 gün sonra yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlamadan kasıt kadının yumurtalığından erişkin bir yumurtanın bırakılmasıdır. Yumurtalık kanalının başlangıcındaki çubuk şeklindeki parçaların tuttuğu yumurta kanal tarafından tutulur. Tutulan yumurta kanalda ortalama 24 saat yaşam sürebilir. Yumurta döllenmezse regl kanaması yardımıyla rahimden düşer.

Oluşum Sürecinde Spermin Rolü

Erkek tarafından kadının rahimine yaklaşık 500 milyon sperm gönderilir. Bu spermlerin bir kısmı dışarı akar. Kalanlar ise rahime ulaşmak için uğraşırlar. Kadın vajinası tarafından spermlerin işini kolaylaştırmak amaçlı bir sıvı salgılanır. Bu sıvıya mukusta denir. Sperm rahimde yolculuğunu tamamladıktan sonra ikinci durağı Fallop kanalıdır. Fallop kanalında herhangi bir yumurta bulunmuyorsa döllenme olmaz. Spermler ortalama 45 saat içerisinde yok olacaktır.

Döllenme Oluşumu

Yumurtayı delebilmek için gereken madde spermlerde bulunur. Bu maddeyi kullanarak yumurtayı deldikten sonra hücre içine girebilirler. Bir sperm yumurtaya girince diğer spermler yumurtaya giremez. Sperm yumurta hücresine girerken kuyruğunu kaybeder. Bu nedenle yumurtanın içine giren spermin baş kısmı şişer. Bu esnada sperm hücresi yumurta hücresi ile birleşerek tek hücre haline gelir.

Döllenen Hücrenin Yolculuğu

Döllenen hücre bölünür ve çoğalmaya başlar. Rahim kanalı boyunca ilerlerken de bölünmeye devam eder. Döllenme olduktan sonra yaklaşık üç günde döllenmiş yumurta rahime ulaşır. Bu esnada bebek çok desenli bir su topuna benzemektedir. Ancak gözle görülecek kadar büyük bir yapıda değildir. Döllenmiş yumurta rahimde birkaç gün yolculuğuna devam eder.

Döllenen Yumurtanın Rahimde Son Durağı

Yumurta döllendikten ve rahime ulaştıktan sonra yaklaşık iki hafta içerisinde rahime yerleşir. Döllenen yumurta rahim içinde bulunan katmana ulaştığında yaşam başlangıcı için ilk adım atılmıştır. Oluşan canlıya Embriyo ismi verilir. Bu canlıda meydana gelen bazı uzuvlar anne ile temas edebilmek için ilerler. Bu kısma plasenta denir. Eş olarak da bilinir. Bölünen hücrenin bir kısmı kordonu yapar. Bir kısmı da bebeği korumak için bir zar oluşturur. Kalan hücreler ise organ oluşturmak için hazırdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz