Bebek Nerede Hissedilir?

0
1430

Gebelik döneminde anne karnında 10. Haftaya kadar gelen dönemde bebeğin oluşumuna embriyonsal dönem olarak adlandırılır. Onunca haftadan itibaren bebek doğana kadar geçen süreç ise fetal dönem olarak geçmektedir.

Embriyonsal dönemde bebeğin organlarının hepsi oluşmuş bulunmaktadır. Fetal dönemde de bebeğin oluşan organlarının tüm fonksiyonları gelişir ve çalışmaya başlamaktadır. Gebelik döneminde bebeğin her gün gelişimi hızla ilerlemekte ve hızla gelişen bebek doğum kanalına girerek doğum gerçekleşecektir.

Anne karnında bebek ile alakalı bir sıkıntı olduğunda doğum sonrası da bebekte problemler olabilecektir. Bu nedenle hamilelikte bebeklerin gelişimi adım adım sıkı takip edilerek bebekte oluşabilecek problemler doğum öncesinde önlem alınarak ilerletilir. Bu nedenle sıkı sıkı bir takip yapılmalıdır.

İlk Hafta

Gebeliğin ilk haftası anne adayının son âdetinden iki hafta geçtikten sonra anne karnında yumurtlamanın oluşması ile yaşanır. Böylece döllenme olayı gerçekleşir böylece gebeliğin ilk haftasında gebelik oluştu denilmez. 3. Haftada döllenme gerçekleşecek ve rahime doğru bir yolculuk başlayacaktır. 4. Hafta ile rahme ulaşmış olacaktır.

Beşinci Hafta

Beşinci hafta ile artık gebelik ultrasonda görülmeye başlanacaktır. Bebeğin kalp, beyin, sinir sistemleri ve organları gelişmeye başlamıştır. Anne adayı bu haftada gebelik testi yaptırmaktadır.

Altıncı hafta ile anne adayının östrojen ve progesteron hormonları değişiklik gösterecek ve böylece ruhen ve fiziksel olarak annenin doğuma hazırlığı başlayacaktır. Plasenta artık işlev görmeye başlayacak ve bebeğe anneden oksijen ve gerekli besinler iletilip karbondioksit ile atık maddeler anneye geçecektir. Bebeğin kol ve bacakları gelişir. Retinası oluşur. Kalp atışı duyulur.

Yedinci haftada göz kapakları, burun delikleri dahi neredeyse gözüken bebek amniyon kesesinde korunmaktadır. Bu hafta ile bebek hareket etmeye başlayacaktır. Anne adayı fiziksel olarak bunu hissedemeyecektir.

Onuncu Hafta

Onuncu hafta ile artık bebeğin böbrekleri idrar üretmeye başlayacaktır. Bağırsaklar bu sıvıyı emecek ve amnion sıvı ile karışacaktır.

Bebeğin hareketlenmeye başlayıp hissedilmesi ise 14. Haftada olacaktır. Bazen bu süre 26. Haftaya kadar uzayabilmektedir.

Bebeğin duruşu göbek üzerinde iken sonrasında göbek hizası, göbek altı şeklinde devam edecektir. Anne bu hareketleri en çok gece vaktinde, sessizlik hakim olduğu zaman hissedecektir. Annenin sakin olması, kendisini huzurlu hissetmesi de ayrıca önemlidir.

Bazı anne adayları şekerli gıdalar tüketerek de bebeğin hareket etmesini sağlamaktadırlar. Bunun yanı sıra hareket etmediği hissedilecek olursa anne adayının bir gece bekleyip sabah dinlenmiş vaziyette iken bebeği hissedip hissetmediğini dinlemeli ve fark etmiyorsa hemen bir hekime başvurmalıdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz