Bebek Ne Zaman Diş Çıkarır?

0
1204

Bebeklerin ortalama diş çıkarma dönemleri 3-4 aylık olduğu dönemlerde gerçekleşiyor. Ancak bu diş çıkarma süreci yine de 12-16 aylık olana kadar sürebilir. Dişler çıkmaya başladıkça kaşıntıdan dolayı bebekler çok huzursuz olabiliyor. Ancak hem kendiniz hem de bebeğiniz için bu süreci en rahat şekilde atlatmak adına bir takım yardımcı şeyler yapabilirsiniz.

Bebeğimin Diş Çıkardığını Nasıl Anlayabilirim?

  1. Bebeğinizin ağzında çok fazla tükürük oluşuyorsa,
  2. Rahat uyuyamayıp düzensiz bir uykuya sahipse,
  3. Bebeğinizin iştahı yerinde değilse,
  4. Normale göre daha huzursuzsa sürekli ağlıyorsa,
  5. Elini sürekli ağzına götürüp elini ısırmaya çalışıyorsa,
  6. Ağzının çevresinde döküntüler oluşuyorsa, bebek diş çıkartabiliyor olabilir. Ancak yine de anormal durumlar gözlendiğinde doktora başvurulması gerekmektedir.

Bebeklerin Diş Çıkarması Kaç Ay Sürer?

Bebekler diş çıkarmaya başladıkları andan itibaren 2-3 aya kadar sürebilir. Ancak unutulmamalıdır ki diş çıkma süreci diş etinin açılmasının öncesinde başlar. O yüzden belirtileriyle beraber dişlerin çıkma süresi 2-3 aydan daha fazla sürebilir.

Bebekler Diş Çıkarırken Hastalanır Mı?

Bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde ateşi yükselebilir. Bu belirli bir dereceye kadar normal kabul edilir. Bu derece 37’ye kadardır. Ancak bebeğinizin ateşi 38’i geçiyorsa ve ishal durumu gözleniyorsa doktora başvurulması gerekmektedir. Çünkü diş çıkarma durumunda hem ishal hem ateş gözlenebilse de bebeğinizin diş çıkarma ile beraber farklı bir hastalıkla karşı karşıya olduğu anlamına gelebilir.

Bebekler Diş Çıkartırken Nasıl Beslenmeli?

Bebeklerin en çok kilo kaybedebileceği dönem bu dönem olabiliyor. Çünkü ağrıyan ve kaşınan diş etlerinden dolayı bebekler beslenmek istemiyorlar. Bebeklerin 6 aya kadar anne sütüyle beslenmesi gerekiyor. Bu sebeple 6 aydan önce diş çıkarma durumunda sadece anne sütüyle beslenmeye devam edebilirler. Ancak 6 aydan sonraki süreçteyse ve ek gıdaya da başladıysanız bebeğinizi yine de zorlamamanız gerekiyor. Genelde soğuk meyve püresi verilmesi tavsiye edilmektedir. Bu püreler bebeğin diş eti ağrılarını da hafifletecektir. Yanında su da verebilirsiniz.

Bebeğin Diş Çıkarma Sürecinde Yardımcı Olacak Adımlar

  1. Bebeklere bu süreçte sıcak yiyecekler iyi gelmeyecektir. Mümkün olduğunca soğuk yiyecekler daha iyi gelecektir. Soğuk ve püre halinde yiyeceklere ağırlık verebilirsiniz.
  2. Bebeğinizin dişlerini de kaşıyabilmesi için çiğneyebileceği yiyecekler verebilirsiniz. Böylece hem iştahı olmayan bebeğinize yemek yiyebileceği ve dişlerini kaşıyabileceği yiyecekler verebilirsiniz.
  3. Kereviz sapı bebeğinize iyi gelecek bir diğer şey. Sapları buzluğa koyup bebeğinize verebilirsiniz.
  4. Bebeğinize sıcak olmayan taze sıkılmış meyve suları içirin. Böylece hem ihtiyacı olacak mineralleri hem de vitaminleri elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz