Başkan Biden 1 milyar dolarlık öğrenci kredisi borcunu iptal etti

0
216

Hareket yalnızca, talepleri geri ödemeye karşı borçlu savunması adı verilen bir şey kapsamında onaylanmış olan borçlular için geçerlidir; öğrencilerin aniden kapanan veya yasadışı veya aldatıcı uygulamalarda yer aldıkları kanıtlanan bir okula gitmeleri halinde kredilerinin iptal edilmesine izin veren federal bir yasa.

Ancak Başkan Trump yönetiminde, o zamanki Eğitim Bakanı Betsy DeVos, bu tür öğrencilerin borçlarının affedilmesini zorlaştırdı.

Eğitim Bakanlığı’nın duyurusundan etkilenen 72.000 öğrenci kredisi alan kişi, Trump Yönetimi hâlâ görevdeyken zaten kısmi kredi affı aldı. Şimdi bu krediler tamamen affedilecek.

Biden yönetimindeki yetkililer, aldatma veya okulun aniden kapatılması durumunda öğrenci kredilerini iptal etmek için DeVos öncülüğündeki formülün borçlular için haksız yere zorlaştırdığını söyledi. 

Eğitim Bakanı Miguel Cardona yaptığı açıklamada, “Borçlular, kurumlarının suistimalinden zarar gördüklerinde basitleştirilmiş ve adil bir yardım yolunu hak ediyorlar” dedi. “Bu iddiaların ve ilgili kanıtların yakından incelenmesi, bu borçluların zarar gördüğünü gösterdi.

Öğrenci borcunu bağışlamak, önde gelen Demokratlar arasında önemli bir tartışma konusu haline geldi.

Başkan Biden henüz harekete geçmemiş olsa da, Perşembe günkü eylemi, borçlu savunması ile geri ödeme yasasına ilişkin pek çok hamlenin muhtemelen sadece ilkidir. Eğitim Bakanlığı, borçlu savunma başvuru sürecini daha fazla ele almayı planladıklarını ve yeniden düzenlemeyi sürdüreceklerini söyledi.

Biden’ın toplam 1.7 trilyon doların üzerinde öğrenci kredisi borcu olan 44.7 milyon Amerikalının yükünü hafifletmek için yaptığı ilk adım değil . Ocak ayında Biden, pandemi nedeniyle federal öğrenci kredilerindeki ödeme duraklamasını Ekim ayına kadar uzatan bir idari emir imzaladı. Önümüzdeki ay, Kongre’yi 10.000 dolarlık ek federal öğrenci kredisi borcunun iptalini salgın yardım tedbirlerine dahil etmeye çağırdı. 

Geniş çaplı kredi iptali de dahil olmak üzere öğrenci kredisi affı ile ilgili diğer hamleler yine de gelebilir, ancak muhtemelen yakın zamanda olmayacak. Demokrat liderler destekliyor, ancak bir öğrenci kredisi affetme planı henüz Demokratik kontrolündeki Meclis veya Senato aracılığıyla yapılmadı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz