Bakımlı Erkek Olmanın Yolları Nelerdir?

0
573

image

Eski Mısırlılar zamanından beri erkekler her konuda kendilerine bir pay çıkarmayı bilmişlerdir. Kral III. Ramses zamanında, bir grup işçi o sıralar yeterince el kremi olmadığı için greve gitmişlerdi. Neden garip olsun ki bu? Hiç kimse kuru ve bakımsız ellere sahip olmak istemez, öyle değil mi?

Metroseksüel erkeklerin revaçta olduğu günümüzde, erkek bakımı son derece ön plana çıktı. Bazı büyük markalar erkeklere özel üretime başlayarak kozmetik dünyasında yeni bir çığır açtılar. Artık erkekler de kız arkadaşlarının veya eşlerinin güzellik dolaplarında kendilerine ait bir yer edinme peşindeler. Erkekler şimdiye dek hiç olmadıkları kadar bakımlarına özen göstermeye ve sürekli temiz kalmaya başladılar. Hem kişisel hem de iş yaşantıları içinde, tıpkı kadınların yaptığı gibi, bir çok cilt bakımı ve güzellik önerilerine dikkat etmeye başladılar.

Spa salonları bile erkeklere özel tedaviler geliştirerek, onlar için manikür pedikür uzmanları bile yetiştirmeye başladı. 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre, spalara gidenlerin yüzde 29’unu erkekler oluşturuyor. Ve bu spa merkezlerinin yüzde 63’ü erkekler için özel paket programlar uyguluyor. Erkekler daha çok spor salonlarındaki veya tatildeki spa programlarını kullanırken kadınlar hemen her yerde bu tip aktivitelerden faydalanıyor.Her halükarda kadınlar daha temiz ve daha hoş kokan erkekler görmekten son derece memnunlar. Erkekler ise kadınların iltifatlar yağdırmalarından hoşnut kalıyorlar. Bu bölümde erkek bakımıyla ilgili bazı temel bilgiler bulacaksınız.

Biliyormuydunuz?
Bir erkeğin bütün hayatı boyunca ortalama 100 metre favori kestiğini ve ayna karşısında tıraş olmak için 3550 saat (139 gün) harcadığını biliyor muydunuz?

JİLET KESİKLERİ

Cildiniz sürekli tıraş bıçağından kesilmeye meyilli ise işi sansa bırakmayın! Kullandığınız jiletin temiz ve keskin olduğundan emin olun. Çok fazla bastırmayın ve her zaman kılların çıkış yönünde hareket ettirin. Duştayken ya da musluk açıkken tıraş olmanız sakalınızı yumuşatacak ve eğer kesik olursa acının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

JİLET TAHRİŞ EDİYORSA

Tıraş bıçağı kullanmak cildinizi tahriş ediyorsa, elektrikli makine kullanmanız daha uygun olacaktır. Makine cilt üzerinde daha nazik hareketler uygular ve sadece kılları hedef alır. Jiletler ise üst deriyi kaldırdığı için her kullanışta peeling etkisi yapar.

JİLET SIYRIKLARI

Soğuk suyla durulayarak kanayan yere şap bastırın. Veya minik bir yara bandıyla hem kanamayı durdurun hem de yarayı gizleyin.

JÖLE KALINTILARI

Bazı saç jöleleri kuruduğu zaman kepek benzeri görüntü yaratır. Saçınıza sürmeden önce jöleyi bir miktar saç kremiyle karıştırın.

KEPEKLER

Kepek aslında kafa derisinde oluşan bir tür hastalıktır. Çok büyük bir sorun olmamasına rağmen görüntüsü hoş değildir. Saç diplerinize soğuk zeytin yağı ile masaj yapın. 45 dakika bekleyin ve kepeğe karşı korumalı bir şampuan ile yıkayın. Veya yatmadan önce saç derinize bir pamuk yardımıyla Listerine sürün ve sabah yıkayıp durulayın.

AĞIZ KOKUSU

Ağız kokusuna neden olan bakteriyi öldürmek için bir bardak siyah çay için. Yeşil çay da işe yarayabilir ama siyah çay daha etkilidir. Veya bir tutam nane ya da maydanoz çiğneyin.

ASİ KAŞLAR

Bir tarak veya eski diş fırçasıyla kaşlarınızı yukarı doğru tarayın. Küçük bir makasla doğal çizginin dışına taşan veya sağa sola giden kaşları keserek düzeltin.

İNCE TELLİ SAÇLAR

Köpük kullanmak ince telli saçları bir oranda dolgun gösterebilir. Avucunuza döküp bütün saçınıza uygulayın.

SAÇ DÖKÜLMELERİ

Gerçek şudur ki, erkeklerin yüzde ellisi saç dökülmesiyle karşı karşıya kalır. Eğer sizin de saçlarınız dökülüyorsa, kendinizi en iyi hissedeceğiniz stil kısa saç olacaktır. Yani bir başka deyişle, artık tarak kullanmayı unutun! Kimyasal bir işlemden geçmeyi düşünüyorsanız, üç seçeneğiniz var:

1. Doktor kontrolünde verilen ve ağızdan alınan ilaçlar. (Ancak bu ilaçlar sadece kullandığınız süre içinde işe yarıyor. Ve eğer bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız, sakın kullanmayın.)

2. İçeriğinde minoksidil bulunan harici kullanılan ilaçlar. Aynı şekilde bu ilaçlar da kullanım süresi boyunca işe yarıyor.

3. Saç ektirme. Mutlaka bir cilt doktoruna görünmelisiniz.

KIL DÖNMELERİ

Bir arındırıcı kullanarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Batık ya da kıl dönmesi görürseniz sadece sabırlı olun. Eski bir diş fırçasına biraz arındırıcı sürerek batığın olduğu bölgenin üzerinde yukarı aşağı hareketler uygulayın. Birkaç gününüzü alabilir ama sonunda bu sorundan kurtulduğunuzu göreceksiniz

SADECE ERKEKLER İÇİN

Saçınız için hangi ürünü kullanırsanız kullanın, önce avuçlarınıza alın ve ovuşturun. Ürünün saçınızın ön tarafında topaklanmaması için, önce arka tarafa sonra ön tarafa sürün.

NASIRLI AYAKLAR

Nasırları yumuşatmak için glikolik asitli bir krem veya losyon kullanın. Ama yine de en iyi çözümün pedikür olduğunu unutmayın.

TIRNAKLAR

Çalışırken ellerinizi çok fazla kullanıyorsanız ve bu yüzden tırnaklarınız çok fazla kirleniyorsa, içine limon dilimlenmiş ılık suda el ve tırnaklarınızı bekletin. Durulayıp kurulayın.

ELLER

Dışarıdaki soğuk hava şartlarından dolayı elleriniz kurumuş ve çatlamışsa, ıslatarak yulaf ezmesi veya karbonatla masaj yapın. Sabun kullanmayın. Daha sonra nemlendirin.

UÇUKLAR

Çıkacağını hissettiğiniz anda uygun bir uçuk kremini hemen o bölgeye uygularsanız sorunun önüne geçmiş olacaksınız.

ÇATLAMIŞ ELLER

Belki bir inşaat sahasında çalışıyorsunuz ve elleriniz sertleşmiş, kuruyup yıpranmış durumda. Yatmadan önce el kremi sürün. Bütün erkekler gibi siz de kokulu kremlerden hoşlanmıyorsanız, diğerlerini tercih edebilirsiniz.

YAĞLANMIŞ ELLER

Ellerinizi yıkadıktan sonra mısır unuyla ovarsanız, yağdan eser kalmadığını göreceksiniz.

KURU CİLT

Cildiniz kurumuş gözüküyorsa, sabun kullanmayı bir kenara bırakın. Yüzünüzü ılık suyla yıkayıp hafif bir temizleyici sürün.

TIRAŞTAN TAHRİŞ OLMUŞ CİLTLER

Köpük yerine, tıraş jeli ya da kremi kullanın ve her zaman yüzünüzü sıcak değil ılık suyla durulayın. Tıraşa başlamadan önce, sürdüğünüz kremin cildinizde birkaç dakika beklemesine izin verin. Cildinizin daha yumuşak olduğunu göreceksiniz.

SAÇLAR

Saç için üretilmiş ürünlerin çoğu dik dik bir hava vermek üzere tasarlanmıştır. Bir miktar saç jölesini parmaklarınıza alıp saçlarınızda tarakmış gibi gezdirin. Yine arka taraftan başlayın. Bulabilirseniz, saç şekillendirici stik kullanabilirsiniz. Bu stikler bir tür saç deodorantı gibidir. Aynı şekilde, doğrudan değil önce parmaklarınıza sonra saçınıza uygulayın.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz