Bağırsaklar Ruh Sağlığını Ne Ölçüde Etkiler

0
985

Değerli okurlar merhaba. Bu yazımda mutluluk ve bağırsaklar arasındaki bağlantıyı anlatacağım. Yazıma başlamadan önce, “Dr. Ayşegül Çoruhlu TOKUZ AMA AÇIZ” adlı kitaptan esinti yaptığımı tebliğ etmek isterim. Sn. ÇORUHLU ile görüşüp kendilerinden izin almışımdır. Son olarak bu ender bilgiler için Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun yazmış olduğu “ALKALİ BESLENME” serisini okumanız önem taşıyabilir. Keyifli okumalar…

Hepimiz hayatımızın bir bölümünde depresif zamanlar yaşamış, kendimizi kronik bir mutsuzluğun içerisinde hissetmişizdir. Ama dünya sağlık örgütü diyor ki toplam nüfusun yüzde 10’u tedavi gerektirecek kadar depresiftir. Bu oldukça büyük bir oran!

Depresyonun pek çok belirtisi asitlenmiş vücudun belirtilerine benzer; kronik yorgunluk, uykulu hal veya uykusuzluk, sırt ağrıları,  kabızlık gibi. Asitlenmin başlangıç noktası ise yanlış besinlerin bağırsaklarda oluşturduğu asitlenmedir.

Bildiğiniz gibi bağırsaklarımız vücudumuzdaki en geniş organdır. 400 metrekareye varan bağırsak yüzeyi sayısız sinir hücresine sahiptir. Beyindekiyle kıyaslanacak kadar sinir ağı bağırsakta da vardır. Bağırsaklarda olan her şey bu sinir hücrelerince tespit edilir. Hatta bu tespit, merkezi sinir sistemi ve beyinden de bağımsız çalışabilir. Bu yüzden bağırsaklar kendi başlarına karar verebilirler.

Bağırsaklar pek çok hormonu da kendi içlerinde üretebilirler. Serotonin bunlardan biridir. Mutluluk hormonu olarak hepimizin bildiği serotoninin beyindeki kısmına uzun yıllardır daha çok dikkat çekildi ve beynin serotoninin üretiminde bulunan tek yer olduğu düşünüldü. Oysa serotoninin vücutta dolaşan kısmının yüzde 80’i bağırsaklardaki sinir hücrelerinde üretilir. Bağırsakta üretilen serotonin vücudun serotoninidir. Beyinde üretilen ise beynin serotoninidir. Depresyon ilaçları da bilinenin aksine beyindeki serotonini artırmaz, serotoninin kullanımını arttırır. Beyinde zaten mevcut olan serotoninin tekrar tekrar kullanılmasını sağlarlar.

Ama bağırsaklardaki serotonin üretimi bağırsak sağlığı ve alkali beslenmeye dikkat edilerek arttırılabilir.

Sağlıklı, bozulmamış bağırsak duvarı hücreleri serotonin üretir. Bağırsakta üretilen serotonin vücut içinde dolaşır. Bağırsak sağlığı ile fibromiyalji, yani sırt ağrıları birbiri ile bu şekilde ilişkilidir. Serotonin, bağırsakta az üretilince fibromiyalji artar. Fibromiyalji bir tür vücut depresyonudur. Vücutta dolaşan serotonin eksikliğinden olur. Fibromiyalji varken yataktan yorgun kalkarız, bir türlü gevşeyip dinlenemeyiz. Gerginlik, baş ağrılarımız da olabilir.

Oysa kendimizi gövdemizin içinde daha iyi hissetmek için serotonine, hayata bağlılık ve coşku için dopamine ihtiyacımız var. Bu iki hormon da bağırsak sağlığı ile yakından alakalıdır. Zaten psikolojik gerginlik anlarında stresin bağırsaklara vurması sonucu oluşan gaz, kabızlık gibi şikayetler, beyin-bağırsak ilişkisinin ne kadar yakın olduğunu bize gösterir. Bağırsak sağlığı yerinde değilse farkında olalım veya olmayalım psikolojik sağlık da yerinde olmaz. O yüzden bir kişinin bağırsak sağlığı onun psikolojisi hakkında fikir verir. İBS, yani spastik kolon bunun sonucudur. Bu hastalıkta duygusal strese bağlı olarak bağırsak çalışması bozulur.

Bağırsaklarımızın, tüm sağlımız için bu kadar önemli olmasını asla göz ardı etmemeliyiz. Şimdi gelelim işin sevindirici kısmına: bağırsak sağlığını çok kolay kontrol edebiliriz! Çünkü içeriye ne aldığımızı seçebiliriz.  Bu seçimlerin önemi asla hafife alınmamalıdır. Gıda duyarlılığı, enflamasyon, asitlendiren gıdalarla beslenme, prebiyotik eksikliği, lif eksikliği, yetersiz su içme, yetersiz çiğneme, fazla hayvansal gıda tüketme, az sebze tüketme, iyi yağları az alma gibi bağırsak sağlığını olumsuz etkileyen durumların hepsi bizim kontrolümüzle değiştirilebilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz