Ay’da 4G Telefon Şebekesi Kuruluyor

0
210

Geçtiğimiz günlerde Nokia, NASA’dan 14,1 Milyon dolarlık bir yatırım aldığını belirten bir duyuru yayınladı. Nokia firması bu yatırım ile Ay’da bir 4G şebekesi kurmayı planlıyor. Bu projenin içinde NASA’da bulunarak proje sonuna kadar katkı sağlayacak. Bu şebeke sayesinde Ay’da kalması gereken astronotların dünya ile haberleşmesi sağlanacak.

Nokia akıllı telefon alanında iyi bir yere gelememiş olmasına rağmen telekomünikasyon alanında önemli çalışmalar yapmaya devam ediyor. Şirket son olarak NASA tarafından kendisine sağlanan 14,1 milyon dolarlık fon ile Ay’a 4G şebekesi kurmayı planlayarak farklı bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.

Telefon Şebekesi Kuruluyor
Telefon Şebekesi Kuruluyor

Projeyi Gerçekleştirecek Firmalar

  • Bu büyük anlaşma Nokia’nın ABD kolu tarafından gerçekleştirilecek. Fakat Nokia firması tamamen sürecin dışında kalmayacak.
  • Bu proje sayesinde Ay’a gitmesi planlanan astronotların orada geçirdikleri süre boyunca yaşadıkları anları sosyal medya platformlarından ilgililer ile paylaşabilmesini sağlayacak.
  • Kurulacak bu sistemin oldukça hızlı ve güvenli olması sağlanacak.

Kullanım Alanları

Kurulacak olan bu projenin yalnızca astronotlar tarafından kullanılmayacak. Gelecek yıllarda ay üzerinde bir üs kurulması planlanıyor ve bu üssünde 4G bağlantısını kullanması planlanıyor. Aynı şekilde farklı uzay araçlarında kullanabilmesi amaçlanıyor. NASA yetkilisi Jim Reuter bir açıklama yaparak Nokia’ya yardım sağlayacaklarını açıkladı. Jim Reuter Dünya için uygun olan 4G sisteminin Ay üzerinde kullanımını sağlayacak bu projenin birlikte çözüme kavuşacağını iletti.

1969-1972 yılları arasında Apollo adında bir misyon gerçekleştirildi ve bu misyonda NASA’ya ait 2-4 Ghz genişliğinde S-Band sistemi kullanılmıştı. Bu sistem radyo frekansları sayesinde iletişimi sağlıyordu. Ancak günümüzde yetersiz kalacağı düşünülüyor. Çünkü önümüzdeki dönemlerde Ay’a giden astronotların orada kalması planlandığından daha geniş bir iletişim ağına ihtiyaç duyulduğu öngörülüyor.

Nokia ve NASA arasındaki bu anlaşma da Ay’da kurulması planlanan bu şebekenin ihtiyaç duyulan iletişim ağını sağlamaya yönelik olduğu görülüyor. Bu anlaşma ve kurulacak olan bu sistemin 2024 yılına kadar gerçekleştirilecek olan Artemis misyonunda fayda sağlaması bekleniyor. 4G sinyallerinin 5G sinyallerine göre daha uzun olması 4G şebekesinin kurulmasına yöneltmiş olabilir Nokia ve NASA’yı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz