Atesi Düşüren Yiyecek ve içecekler

0
535

Uzmanlar tarafından 21.asrın salgın hastalıklardan biri olarak görülen ateş, hücreleri doğru yoldan etkilediği için beyin sağlığını ciddi olarak tehdit etmektedir. Geçmişte ateş yalnızca mafsal iltihabı ve benzer rahatsızlıklarla anılırken günümüzde kalp rahatsızlıkları, nöropsikiyatrik hastalıklar ve obezite ile de doğrudan ilişkilendirilmektedir.

Kronik Ateşin Zararları

Kronik ateş vücuttaki değerli antioksidanları azaltarak tükenmelerine neden olur. Soya fasulyesi, ayçiçeği yağı, aspur ve mısır gibi omega 6 yağ asitleri olarak anılan besinlerin de yüksek ateşe sebep olduğu birçok araştırma sayesinde gün yüzüne çıkmış durumdadır. Diğer yandan pek çok sebze, meyve ve otların ateş düşürücü özelliği olduğu bilinmektedir. Yüksek ateşi düşürdüğü kanıtlanan besinlerin başında antioksidan içeren besinler yer alır. Özellikle sağlık için önem taşıyan sardalye, ançüez, uskumru ve somon gibi yağlı deniz balıkları yüksek ateşle savaşmada oldukça büyük öneme sahiptir.

Ateşi Düşüren Yiyecekler

  1. Kuruyemişler; Kuruyemişlerde bulunan sterol, E vitamini, çok ve tek bağlı doymamış yağlar içerisinde ateş düşürücü bileşimler barındırmaktadır. Ayrıca antioksidan bakımından da oldukça güçlüdürler. Uzmanlar haftada iki kez kuruyemiş tüketmenin koroner kalp hastalıklarında ölüm ihtimalini büyük ölçüde azalttığı görüşündedir.
  2. Yeşil Çay; İçeriğinde bulunan amino asitler ve kafein, zihinsel odaklanma ve duygular üzerinde hızlı ve olumlu etkilere sahiptir.
  3. Yeşil Gıdalar; Koyu yeşil renge sahip her türden sebzenin içerisinde ateşi düşürme özelliği taşıyan değerli mineraller yer almaktadır.
  4. Zencefil; Ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra beyin hücrelerinin korunmasını sağlar.
  5. Zerdeçal; İçeriğindeki aktif curcumin maddesi oldukça güçlü bir antioksidandır. Yapılan araştırmalara göre zerdeçal duygu durumunu etkileyen dopamin ve serotonin gibi ciddi nörotransmiterlerde hasarları önlemektedir.
  6. Kahve; Makul oranlarda tüketilen kafeinin beyinde oldukça yararı vardır. Günde 1 ya da 2 fincan kahve tüketmek günlük antioksidan gereksiniminin karşılanmasını sağlar.

Ateş Düşürücü ve Ağrı Kesici Yiyecekler

Mor – Koyu Renk Besinler; Vişne, yaban mersini, mor karnabahar, nar, mor tatlı patates, pancar ve üzüm bu grupta yer alan besinlerdendir. İçerisinde yer alan mor pigmentler sayesinde bu besinler ciddi oranda antioksidan koruması sağlayarak sinir hücrelerinin arasındaki iletişimi güçlendirir ve beyin duvarını korur. Ayrıca ağrının dinmesini sağlayacak kadar güçlü bir ateş düşürücüdür.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz