Apple’ın Yeni Teknoloji Hamlesi

0
304

Akıllı telefon olarak hayatlara dokunan Apple artık çok daha fazlası olma yolunda hızlı adımlar ile ilerlemeye devam ediyor. Telefon, ajanda, kamera ve daha da ilerleyen süreçte araba anahtarının yerini bile alması beklenen telefonların haberleri gelmeye başladı. Apple’ın son patent işlemlerinin ardından piyasaya düşen haber ise oldukça şaşkınlıkla karşılandı. Teknolojide öncülükler ile adını yan yana yazdırmayı çok seven firma bu kez de pasaport ve ehliyet yerine kullanılabilen Apple üretimi için çabalıyor.

Çalışmaların Durumu

Apple tarafından alınan son patentin içeriğinde kullanıcıların kimlik doğrulamasında kullanabileceği bir teknolojiyi içeriyor. Bu teknolojinin anlamı ise kimlik, ehliyet ve pasaport gibi önemli belgelerin yerine Apple kullanımının mümkün olabileceği bir yenilik olarak yorumlanıyor. Bu yeniliklerin ne olacağı ve nasıl uygulanacağı gibi konularda ise sağlam ve etkin adımlarla ilerlemek gerekiyor. Apple watch için bile bu özelliğin eklenmesi gündemde bulunuyor.

Apple'ın Yeni Teknoloji
Apple’ın Yeni Teknoloji

Hükümetten Onay

Bahsedilen yenilik birçok konuda öncülük anlamına gelse de uygulanması noktasında oldukça farklı süreçler bulunuyor. Çünkü resmi bir evrak ile entegre olan uygulamaların hükümet onayı alması da oldukça karmaşıklaşıyor. Uygulanacak olan teknoloji için hükümetlerle de iş birliği yapılması zorunluluğu doğuyor. Bunun için Apple’ın neler yapacağı da merak ediliyor.

Teknolojinin Özeti

Alınan patentten yola çıkarak yapılan yorumlarda kimlik bilgilerinin kaydedilmesi de bulunuyor. Kimlik bilgilerinin kaydedilmesine ek olarak paylaşımı ve doğrulanması da içeriklerde mevcut bulunuyor. Bunu yapmak için de en az bir tane cihaz ve işletim sistemi olmasından bahsediliyor. Bu durum iPhone ile sınırlı kalmayacak şekilde bağımsız bir kimlik doğrulama teknolojisi olabileceği yönünde de ucu açık sorular oluşturuyor. Hükümetlerle yapılacak olan anlaşmalar sonucunda yapılması beklenen adımlardan bir tanesinin bu olduğu düşünülüyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz