Apple’dan Çok Kazanamayan Geliştiricilere Komisyon Müjdesi

0
233

Dünyanın en büyük telefon ve bilgisayar üretim firması olan ve her ürünü milyarca kişi tarafından kullanılan Apple, App store için içerik üretmek isteyenlere güzel haberi yaptığı açıklamayla duyurdu. Daha önceleri bu platformda içerik yayınlamak isteyenlerden %30 gibi önemli bir komisyon talep eden firma bu oranı %15’e düşürdü. Bu uygulamayla yeni girişimcilerin önünü açan Apple’ın %30’luk oranını yüksek bulan spofity ve epic games gibi büyük firmalarla olan davaları halen devam ediyor. Yaptığı açıklamayla bu önemli platformda kendisini göstermek isteyen küçük ölçekli firmaları heyecanlandıran Apple, istediği hareketliliği sağlayacak gibi görünüyor.

Hangi Firmalar %15 Komisyondan Yararlanabilecek?

Yetkililer tarafından App store küçük işletme programı başlığı altında açıklama yapılmasından da anlaşılacağı gibi, %15’lik oran düşüklüğü belli bir gelirin üzerindekileri etkilemeyecek. Daha çok bu platforma yeni adım atmayı düşünen küçük işletmeleri ve bağımsız girişimcilere fayda sağlayacak olan uygulama önümüzdeki yıl başlayacak. Bu programdan yararlanma kriteri olarak yıllık 1 milyon doların altında kazanma şartı belirleyen apple, birçok girişimcinin önünü açmıştır.

Apple'dan Çok Kazanamayan Geliştiricilere Komisyon Müjdesi
Apple’dan Çok Kazanamayan Geliştiricilere Komisyon Müjdesi

Apple’dan Küçük İşletmelere Covid-19 Desteği

Komisyon indirimi 1 Ocak 2021 itibariyle geçerli olan Apple covid-19 nedeniyle ekonomik zorluk yaşanan bu dönemde yeni girişimcilerin önünü açtığı uygulamasıyla bu konunda hevesli olanları heyecanlandırdı. Bu işletmelerin App store dünyasına daha kısa sürede alışmalarını sağlayacak olan bu indirim hakkında konuşan Apple CEO’su Tim Cook, küçük işletmelerin ekonomi için önemini ve komisyon indiriminin bu işletmelere sağlayacağı faydaları değerlendirdi.

Apple Komisyon İndirimi Detayları

Komisyon indirimi konusundaki açıklamaları henüz yeni olan Apple, bu konuda tek detaylı açıklamasını gelir düzeyleri üzerinden yaptı. Gelir düzeyi 2020 verilerine göre 1 milyon dolardan az olanlara yeni programdan faydalanma hakkı tanıyan Apple’ın diğer detayları Aralık ayı içerisinde açıklaması bekleniyor. Bu programdan yararlanan eğer önümüzdeki yıllarda tekrar belirlenen miktarın üzerine çıkarlarsa onlar içinde %30’luk komisyon oranı geçerli olacak. Uygulama üreticilerine değişken bir komisyon programı sunan Apple’ın bu desteğinin küçük ve yeni girişimcilerden nasıl bir etkileşim alacağı meraka bekleniyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz