Apple Kullanıcısını Şifreye Gerek Duymadan Algılayabilen Teknolojik Gelişimin Patentini Aldı

0
214

Apple uzun süredir üzerinde çalışıyordu ve onay aldı. İlk etapta duyulduğunda kulağa farklı gelse de, Apple senelerdir bu teknoloji üzerinde çalışmalar yapıyordu ve nihayetinde ABD’de yetkililer tarafından patenti onay aldı. Nedir bu teknoloji, tam olarak ne işe yarıyor derseniz; şifre ya da benzeri bir şeye gerek duymadan cihaz kendi sahibini tanıyabilecek. Gerçekten de kulağa ilgi çekici ve farklı gelebiliyor. Apple patent başvurusunu 2009 senesinde gerçekleştirmiştir.

ABD Patent ve Marka Ofisi, geçtiğimiz zamanlarda patent mevzusunu ‘’Eş Konumlu Bağımsız Radar Alıcı-Verici Elektronik Cihaz’’ olarak duyurmuştu. Hangi cihazlarda uyumlu olacak derseniz, televizyon, notebook ya da masaüstü bilgisayar kullanımı için uygundur. Uzun çalışmalar sonucunda patent resmi olarak onaylandı. Çıkan bir habere göre Apple’ın bu gelişimi göstermesinin sebebi, Google Pixel 4 ürününün, Soli isimli radar sistemini ilerletmesi olduğu söyleniyor.

Apple Kullanıcısını Şifreye Gerek Duymadan Algılayabilen Teknolojik Gelişimin Patentini Aldı
Apple Kullanıcısını Şifreye Gerek Duymadan Algılayabilen Teknolojik Gelişimin Patentini Aldı

Nasıl Çalışır?

Bu teknolojiye uygun televizyon, notebook ya da masaüstü bilgisayar gibi cihazlar, sahiplerini tanıyabilecek. Cihazları kullanan kişiler bu cihazların olduğu alana girdiklerinde cihazlar tarafından tanımlanıyor ve bu özellik aktifleşiyor. Ayrıca bizi nasıl tanıyacak diye merak ediyorsanız, bunu da cevabı kolay oluyor; radar ölçümünden faydalanıyor.

Cihazın alanına giren bir kişinin, yaşam faaliyetlerini gösterdiği tespit edilerek cihaz tarafından tanımlanmaya başlıyor. Böylece cihaz sizi tanımayı başarıyor. Bu teknolojik gelişme, ilk duyulduğunda farklı ve karmaşık gelse de kullanım aşaması oldukça kolay oluyor. Çoğu teknoloji sever hemen kullanmayı isteyecek gibi görünüyor.

Avantajları

Avantajları kullanıcıları sevindirecek gibi duruyor. Gün geçtikçe teknoloji daha da gelişiyor ve bu gelişimler bizlere birçok açıdan avantaj sağlıyor. Gelişen teknoloji ile birçok yaptığımız işten zaman tasarrufu sağlayabiliyoruz. Bununla beraber gelişen teknoloji bizlere pratiklik ve hız sunuyor. Bu teknoloji de hız anlamında iyi görünüyor.

Bu teknolojinin avantajları nedir diye bakacak olursak, en önemlisi şifre kullanmadan cihaza erişim sağlayabiliyor. Bununla beraber fotoğraf da kullanmak zorunda kalınmıyor. Cihazın radarına girdiğiniz takdirde sizi tanıyabilecek. Kullandığımız cihazlar gün geçtikçe hayatı daha kolay hale getirmeyi başarıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz