Apple Kartı alırsanız, iPhone’dan asla çıkamayabilirsiniz.

0
516

İphone üreticisi Pazartesi günü yeni dijital ve fiziksel kredi kartını açıkladığından beri Apple Kart hakkında düşünmeyi bırakamadım. Kredi kartı ödemelerini iPhone’da yeniden birleştirmek, hizmetin kendisiyle ve sizi Apple’ın ekosisteminin derinliklerine çekmekle ilgisi olmayan, cesur ama mükemmel bir hamledir.

Apple Kartın avantajları umut verici görünüyor: Apple , kredi kartı sahtekarlığının yaygın yollarından kaçınmak için tasarlanmış güvenlik önlemleri vaat ediyor . Size yüzde üç para iadesi ve ödemenizin üstünde kalmanıza yardımcı olacak görsel bir finansal izleyici sunar. Limitinizi aşmanın, kartı uluslararası olarak kullanmanın ve hatta geç kartı ödemenin bedelini ödememek için başka bir ücret ödemeyin. Ancak, bakiyenizin üstüne faiz tahakkuk edeceksiniz .

Ödeme dünyası, 2014’te mobil ödeme sistemi olan Apple Pay’ibaşlatan Apple için yeni değil . Ancak Mastercard’ın ödeme ağı ve Goldman Sachs tarafından desteklenen tam teşekküllü bir kredi kartı, Apple’ın top mermisini bir şekilde bankacılığa attığını gösteriyor. Visa, Google Pay, Samsung Pay ve diğer tüm dijital ödeme oynatıcıları için dalgalanma etkisi olacaktır .

Apple’ın en çok ilgilenmesi gereken rakip telefon markalarıdır – Samsung, Huawei  ve Google’ın Pixel’i – kendi kredi kartlarını oluşturmak isteyebileceklerinden değil ( muhtemelen yapmazlar ), ancak Apple Kartına kaydolan herkes için aslında, kartı oldukları sürece kendilerini iPhone’a bağlar.

Birçok Apple ürünü sahibi, Mac’leri, iPad’leri , iTunes’ları ve App Store satın alımları sayesinde ekosisteme kilitlendi . Apple ailesinde kalmak daha uygundur. Örneğin iPhone’daki iMessagesand Notes , Mac ile de senkronize edilir ve AirDrop, cihazlar arasında dosyaları sorunsuz bir şekilde aktarmanın harika bir yoludur. Ama bir Macbook Air  ve bir Android telefonla bir arada var olmak hala mümkün . Bunu en az yüzde 50 oranında yapıyorum.

Ancak, yalnızca iPhone’da çalışan bir kredi kartı yalnızca iPhone’unuza daha fazla bağımlı hale gelecektir.

Apple Kart = iPhone 4 lyfe

İPhone, Apple Kartın kendisinin iç işleyişinde esastır.

Apple Kartın işlevselliğinin çoğu, iPhone’unuzdaki dijital Cüzdan uygulamasında yaşar. Bu, bakiyenizi izlemekten ve kartınızı çevrimiçi ödemekten daha fazlasını içerir. Apple Kart, her satın alma işleminde işlem yapabilmek için iPhone’unuzdaki Secure Element yongasına güveniyor; bu, kredi kartını kullanmak istiyorsanız bir tane almanız gerektiği anlamına geliyor.

Hesabınızı izlemek için ayrıca Cüzdan uygulamasına da ihtiyacınız vardır – unutmayın, bu veriler çevrimiçi olarak değil cihazınızda hesaplanır, bu nedenle hesap ayrıntılarınızı masaüstünüzdeki bir tarayıcı penceresinden veya sizin gibi ayrı bir uygulamadan arayamazsınız her zamanki bankan ile yapardın. Apple bunun ayrıntıları sizi bilgisayardan koruyacağını düşünüyor çünkü ayrıntılar telefonunuzda hesaplanıyor. İPhone yok, Apple Kart yok.

Fiziksel kart kendi başına anlamsız

Fiziksel Apple Kart nasıl yerleştirilir? Harika soru Apple ayrıca adınız bir titanyum dikdörtgen üzerine kazınmış bir fiziksel kart verir ve hepsi bu kadar – numara yok, son kullanma tarihi yok, CVV yok (arkasındaki kartınızı doğrulayan bu üç numara), birine izin verecek başka hiçbir ayrıntı yok kartınızı görürlerse veya sizden alırlarsa, size karşı sahtekarlık yapmak.

Bu ayrıntılara erişmeniz gerekiyorsa, iPhone’un Cüzdan uygulamasını başlatırsınız. (İPhone’unuzu kaybetmemek daha iyi.)

Titanyum kart var, çünkü bütün satış noktası terminalleri Apple Pay’i kabul etmiyor. Kredi kartınızın manyetik şeridi gibi de çalışabilen Samsung Pay ile karşılaştırın. Bununla birlikte, kartın bu kadar ikonik görünmesi Apple şirketi, insanların anında tanıyacağı bir ürün oluşturarak, gayet olumsuz bir şekilde (Apple Pay her ödeme terminalinde çalışmaz) imrenilen bir statü sembolüne dönüştü. Bir titanyum kartı olan Apple Kart. Ancak iPhone’unuz olmadan çalışmaz.

Apple Kart Perks, iPhone ödemelerini kolaylaştırıyor
Apple, kredi kartınızın tüm yönlerini iPhone üzerinden, “dakikalar” içinde bir kredi limiti düzenlemekten (hak kazanmak için yeterince yüksek bir puana sahip olmalısınız) herhangi bir çevrimiçi veya tuğla-harç deposundaki şeyleri ödemeye kadar yönetmek istiyor ve ödemeleri uygulama aracılığıyla başkalarına aktarmak.

Apple Pay’e yeni bir kart yüklemeniz gerekmeyecek, kartı Apple cihazlarınızda kullanabilir ve Yüz Kimliği veya Dokunma Kimliği ile kimlik doğrulaması yapabilirsiniz. İPhone’un Cüzdan uygulaması, mali durumunuzu izlemenize ve aylık bakiyenizi bir kerede temizleyemiyorsanız ne kadar ödemeniz gerektiğini tahmin etmenize yardımcı olur.

Üstelik, her gün bir satın alma işlemine ya da aylık faturanızı bile ödeyebileceğinize kadar – yüzde bir ila üç yüzde geri ödeme arasında – Günlük Nakit tahakkuk edeceksiniz. Bu geri ödeme oranları ölçeğin üzerinde değildir, ancak özellikle gelecek yıl iPhone’u satın almak için bu geri ödemeyi kullanırsanız kolaylık faktörü yüksek olacaktır.

Apple Kart’ı bırakırsanız ne olur?

Apple Kartının avantajlarından geçtik, ancak Apple’ın kredi kartının sizi bir iPhone’a kilitlemesinin bir nedeni daha var: İptal ederseniz ne olur ?

İnsanlar her gün kredi limitlerini açarlar veya iptal ederler, ancak kredi puanınızı etkileyen yan etkileri olabilir. Yaygın bilgelik, kartları sık sık açıp kapamanın daha az güvenilir görünmenizi sağlayabileceğine işaret eder, bu nedenle Apple Kartı almaya karar vermek, bir süre basılı tutacağınız anlamına gelir;

Credit Karma ve Nerd Wallet gibi kredi kartı tavsiye siteleri , en eski hesabınızı kapatmamanız konusunda uyarır; bu, kredi geçmişinizin ortalama yaşını düşürme etkisi yapar. Bu da, borç parasını ödeyeceğinizden daha kısa bir geçmişe sahip olduğunuza benziyor ve bir kredi için başvurduğunuzda, bir ev kiraladığınızda veya bir eve ödeme yaptığınızda tarih iyi.

Apple halka açık olarak Android’i desteklemediğini söylemedi; bu da onu hem iOS hem de Android cihazlarıyla ailelere ya da bireylere sunacak . Ancak Güvenlik ayarları ve Cüzdan’daki evi, iPhone veya büst olduğu anlamına gelir.

Bir Apple Kart kullanmak istiyorsanız, bir iPhone kullanıyorsunuz. İPhone’unuz kredi kartınıza bağlıysa, neden başka hiçbir şeye sahip olamadınız?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz