Antidepresanların Yan Etkileri Nelerdir?

0
649

Stres ve depresyon hali geldiği zaman yardım almış olduğumuz antidepresan ilaçlarının aslında o kadarda iyi niyetli olmadığını bilmelisiniz. Halk arasında psikolojik sorunlar için kullanılan haplara antidepresan adı veriliyor. Yaşam şartlarınızın negatif yönde ilerlemesi doğal olarak sizleri de ruhsal çöküntüye doğru sürüklemeye neden oluyor. Bu durum üzerinizde stres faktörünü ortaya çıkarırken depresyona girmenize bile neden olabiliyor. Hayatınız sürekli olarak stres altında geçiyorsa mutlaka müdahalenizi yapmanız gerekiyor. Çünkü sürekli yaşanan stres, ileri ki yaşamınızda birtakım hastalıkların da habercisi olabiliyor. Bu yüzden dolayı uzman doktorlarda stresten uzak bir yaşamın sürülmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Uzman doktorlar, antidepresan ilaçları hakkında da sürekli olarak görüşlerini bildiriyor. Öyle ki üzerinde en çok tartış ilaçlar antidepresan olduğunu söylemek gerekir. Halkımız her ne kadar bu tür ilaçlara karşı ilgiyle yaklaşmış olsa da akıllarında bazı soruları da tutmuyor değil. Onlardan birisi de antidepresan ilaçları ne işe yarıyor ve herhangi bir yan etki durumu var mı?

Doktora Danışın

Kaybı bozukluğu, panik hali, depresyon , sosyal fobi gibi tüm olumsuz durumlar yaşandığında artık bu tür ilaçlara başvurulmaya başlandı. Antidepresan ilaçları artık psikolojik sorunlardan bir an önce kurtulmak adına yararlanıldığını söylememiz mümkündür. Genelde en sık yapılan hatalardan birisi de antidepresan ilaçlarının arkadaş önerisiyle kullanılıyor oluşudur. Bu durum oldukça yanlış bir hareket olmakla birlikte mutlaka uzman bir hekimin önerilmesi gerekiyor. Antidepresan ilaçlarınızı arkadaş önerisiyle kesinlikle kullanmamanız gerekiyor. Öyle ki bazı kişiler psikolojik anlamda çok kötü oldukları zaman bir tane ilacın kendisine çok iyi geleceğini düşünüyor. Bir tane ilaçtan bir şey olmaz mantığıyla hareket ediyor. Fakat bilinmesi gereken önemli bir konu var. Bu da bilinçsiz bir şekilde bu tür ilaçların kullanılması daha sonrasında istemediğiniz yan etkileriyle karşılaşmanıza neden olabiliyor. Çünkü antidepresan ilaçlarında aynı şekilde diğer ilaçlar gibi yan etki yapabilme olumsuzlukları söz konusudur. Eğer ki bu ilaçları kullandıktan sonra herhangi bir yan etki sorunuyla karşı karşıya kaldığınız an ise mutlaka hekime gitmeniz gerekiyor.

Antidepresan ilaçları kullanacak kişiler mutlaka doktor kontrolünde hareket etmesi gerekiyor. Çünkü bu ilaçların diğer ilaçların içeriklerine oranla daha fazla ağır olduğu bilinmelidir.

Antidepresan Yan Etkileri Bulunuyor

Antidepresan ilaçlarının ne gibi yan etkiler ortaya çıkardığı merak edilen bir durumdur. Genel olarak bu ilaçların en çok ortaya çıkarmış olduğu yan etkilerinden birisi de haddinden fazla kilo alımının yaşanması diyebiliriz. Bu ilaçları kullanan kişiler çok fazla kilo aldığı yönünde şikayetlerini yapıyor. Antidepresan yan etkileri arasında kilo alımının yaygın bir şekilde olduğuna dikkat çekebiliriz. Tüm bunların yanı sıra diğer yandan yaşattığı yan etkileri de bir o kadar fazla denilebilir. Sırasıyla belirtmemiz gerektiğinde ise kabızlık, ishal, mide bulantısının yaşanması, iştahsızlık halinin görülmesi, cinsel isteksizlik denebilir. Tüm bunların haricinde psikolojik anlamda aşırı neşe hali görülmeye başlandıysa da mutlaka hekiminizle bir görüşme sağlamanız gerekiyor. Bazı ilaçlar, sizin üzerinizde doğal olarak çok fazla ağır gelebiliyor. Bu yüzden dolayı doktorunuza gidip yan etkilerin yaşandığını söylediğiniz takdirde sizlere daha hafif ilaçlar yazacaktır.

Antidepresan ilaçları kullanacak kişilerin üzerinde mutlaka önemle durması gereken bazı önemli konular vardır. Onlardan birisi de bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılmasıdır. Genelde ilk kullanım sırasında bu tür ilaçların yan etkisi ortaya çıkmaz. 2-3 hafta sonra antidepresan ilaçların yan etkisi görülür. Tedavi sırasında bazı ilaçlar en az 6 ay boyunca da kullanılmak zorunda da kalınabilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz