Antalya’Da En Güzel Tatil Nerede Yapılır?

0
1187

Antalya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Antalya, Akdeniz Bölgesinde yer alan Türkiye’nin en kalabalık 5. şehridir. Sahip olduğu doğa harikalarıyla gezilecek onlarca yeri olan, keşfedilmesi gereken şehirlerin başında gelir. Türkiye’de en ünlü turizm şehridir. Antalya en fazla geçici göçü yaz mevsiminde almaktadır. Burada temel ekonomik koşulların büyük çoğunluğu turizme dayalıdır.

Turunçgillerin merkezidir. Tarihi geçmişiyle Türkiye’de en fazla antik kent bulunan şehirdir. Türkiye’de en büyük otellerine sahip olan bu şehir konaklama sektöründe de gelişmiştir.

Antalya’da Tatil Rotası

Turistlerin vazgeçemediği turistik mekanlar arasında göz bebeği olarak Antalya tatil tutkunlarına pek çok alternatif sunuyor. En güzel tatil rotalarını sıralayalım:

Kaleiçi

Kale içinde hemen hemen her sokağın sonu denize çıkar. Burası rengarenk dükkanları, ışıltılı restoranları ve tempolu caddesiyle ilgi çeker. Kale içi çarşısında hediyelik eşya dükkanları gezilebilir.

Olimpos

Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Ülkemizde en iyi doğa tatili yapılabilecek yerlerinden biri olarak gösterilir. Antalya ilinin merkezine 85 kilometre uzaklıktadır. Akdeniz sahilleri boyunca uzanan el değmemiş plajı, doğa ile ahenkli ağaç evleri, yeşilin her tonunu bulunduran ormanları ile Olimpos her yıl yerli yabancı fark etmeksizin sayısız misafir ağırlamaktadır. Olympos’un simgesi haline gelen caretta carettaları korumak için ise Olympos sahili sit alanı ilan edilmiştir.

Sulu Ada

Şirin bir tatil beldesi olarak tanınan Adrasan bunu yanı sıra cennet koyları olan Adrasan’da, denizin orta kısmında bulunan bembeyaz kumsala sahip ve iç kısmından tatlı su kaynağı da çıkan bu yerin mutlaka görülmesi gerekir. Tekne turları ile buradan birçok koya gezi planları yapılabilir. Tozlu Dağ’da yapılacak yamaç paraşütü de burada gerçekleşen faaliyetlerden biridir.

Çıralı

Kemer ilçesine bağlıdır. Burada yüzyıllardır bulunan sönmeyen, kayalar arasından çıkan doğal gaz alevleri turistlerin ilgisini çekmektedir. Bölgenin en güzel tatil beldelerinden biri olarak bilinen Çıralı’da tekne turları ile bölgedeki diğer koyları ve mağaralar gezilebilir.

Aspendos (Belkıs)

Antalya ilinin Serik ilçesinde yer alan antik bir kenttir. Günümüze görkemini bozmadan ulaşan tiyatro 2. Asırda Romalılar tarafından yapılmıştır. Kent önemli bir ticaret yolu üzerinde olduğu için tarihler boyunca hakimiyet kurulmak istenen yerler arasındandır. Günümüzde Aspendos’u müze olarak gezebilirsiniz.

Side Antik Kenti

Side kelimesi eski dilde ‘nar’ anlamına gelmektedir. Side Antik Kentinin tarihinin Hitlere kadar dayandığı bilinmektedir. Tarihi tiyatrosu, Apollon Tapınağı, görkemli kent kapısı ve agorası ile çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Köprülü Kanyon(Manavgat)

Isparta’dan başlayıp Antalya’dan denize dökülen Manavgat’a aktığı vadidir. Rafting için oldukça uygun koşullara sahip iki köprü yer almaktadır. Rafting alanının başlangıcında yer alan bu iki köprü kanyona adını vermiştir.1973 yılında Milli Park ilan edilmiştir.

Konya Altı Plajı

Şehrin batısında bulunan Konya altı Plajı Akdeniz sahil şeridinin en güzel noktalarından biri olarak konumlanmıştır. Her yıl binlerce turist denize girmek için tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. 7 kilometre uzunluğundaki bu plaj Türkiye’de bulunan en uzun plajlar arasındadır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz