Android İşletim Sistemi Kullananlar Dikkat: Casus Cebinizde Olabilir

0
328

Bilişim sektöründe çalışan güvenlik araştırmacıları, yeni bir tehdide karşı dikkatli olmaları konusunda Android işletim sistemiyle çalışan cep telefonu kullananları uyarıyor. Bankacılık verilerini elde etmek üzere geliştirilen bu casus yazılım EvenBot ismini taşıyor. Cybereason güvenlik araştırmacılarının tespit ettiği yazılımın henüz kullanılmadığı da Cybereason güvenlik araştırmacılarından gelen bilgiler arasında yer alıyor. Android telefonun bu casus yazılımı güncellemesi de yazılımla mücadelede başka bir problem sahası olarak karşımıza çıkıyor.

Nasıl Yayılıyor?

Bu yazılımın henüz hangi yollarla bize ulaşacağı konusunda kesin bir bilgi bulunmaması aslında tehlikeyi daha da artırıyor. Ancak uzmanlar, Google Play Store’daki üçüncü nesil uygulamalar konusunda dikkatli olunması konusunda kullanıcıları uyarıyor. Uzmanların uyarıda bulunduğu diğer bir konuyu da üçüncü taraf siteler ve Play Store’daki güvenilir olmayan uygulamalar oluşturuyor.

Söz konusu yazılımın cihaza yerleşmek için kullandığı yöntem de aslında diğer casus yazılımlardan çok da farklı görünmüyor. Yazılım, Android root dizininde bulunan yetki sahibi uygulamaları taklit ederek sızıyor. Arkasında bir iz bırakmamak içine cihaza gelen doğrulama mesajlarına da erişerek mesajları siliyor.

Hedefte Hangi Bilgiler Var?

EvenBot’un hedefinde her türlü finans uygulaması yer alıyor. Finans uygulamasındaki bilgilerin yanında 200 kadar bankacılık ve kripto para cüzdanı uygulamasından da bilgi sızdırabilen yazılım bu bilgileri kötü niyetli kişilerin hizmetine sunuyor.

Dokunulan her tuşu kayıt etme becerisine sahip olan EvenBot, tüm bu verileri siber saldırganların bilgisayarlarına göndererek finansal işlemleri güvensiz hale getiriyor.

Uzmanlar, tüm bu kötü haberlerden sonra kullanıcıları memnun edecek bir bilgiyi de paylaşıyorlar. Uygulamanın test edildiğini ama henüz kullanılmadığı bilgisini Güvenlik Uzmanı Assaf Dahan veriyor. Aynı uzman, henüz saldırı tespit edilmese de bunun an meselesi olduğunu ve bunu yapmaya çok yakın olduklarını açıklamasına ekliyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz