Ala Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
539

Halk arasında alaca ya da ala bilinir ve Latince “vitelius” kelimesinden gelmektedir. Bilimdeki adı vitiligodur. Kesin sebebi saptanamayan bu hastalık, derideki pigment kayıplarına bağlı olarak oluşan bir deri hastalığıdır. Her yaşta belirli görülebilme ihtimali olan bu hastalık özellikle 20’li yaşlardan önce belirti göstermektedir. Oldukça yaygın olan bu sağlık bozukluğu, her 100 bireyden 1 ya da 2’sinde görülmektedir. Halk arasında her ne kadar bulaşıcı olduğu görülse de bulaşıcı değildir. Sadece ciltteki rengi etkileyen bu hastalık, taşıyıcısında herhangi bir soruna neden olmadığı söylenebilir. Deri üzerindeki renklerin farklılığı ve boyutları bireye ve hastalığın derecesine göre farklılık göstermektedir. Tedavisinin asıl amacı hastalığı tamamen geçirmek değil, derinin eski rengine dönmesi için yapılır.

Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık bilhassa çocuklarda ve ergenlik döneminde olan gençlerde ortaya çıktığı saptanmıştır. Hatta öyle ki, ergenlik dönemindeki bireyler tenlerindeki rengin değişiminden rahatsız oldukları için çoğu zaman depresyon belirtileri göstermektedir. Güneş ışınlarıyla birebir temas halinde olan insan uzuvları, hastalığın en çok görüldüğü yerlerdir. (Yüz, eller, kollar, bacaklar, boyun vs.) Bazı bireylerde genital bölgede de rastlandığı görülmüştür. Esmer tenli kişilerde lekeler daha rahat ayırt edilebilir. En belirgin belirtisi ise, derideki bir alanın birden bire beyazlaması durumudur. Hastalığın derecesine göre bu lekeler büyüme ve ilerleme gösterebilir. Hastalığın, iç organlarla hiçbir bağlantısı olmadığı akıllardan çıkmamalıdır.

Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın tam olarak neyden oluştuğu bilinmemektedir. Birçok hastada aşağıda vereceğimiz faktörlerden birden çoğunun bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Otoimum mekanizma, hastalığın ilerlemesinde en büyük faktör olarak bilinmektedir. Vücudun kendi hücrelerine karşı savaş açıp, yararlı hücreleri öldürmesi durumu olarak açıklayabiliriz. Bu hastalığın oluşumuna neden olduğu düşünülen hastalıkları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Anemi
  2. Stres
  3. Yüksek ateşli hastalıklar
  4. Guatr
  5. Sedef ve diyabet hastalığı

Nasıl Tedavi Edilir?

Unutulmamalıdır ki tedavinin asıl amacı, hastalığı tam olarak ortadan kaldırmak değildir ve tam olarak ortadan kaldırmanın yöntemi de henüz bulunmuş değildir. Bunun yanında sadece deriye kendi rengini vermeyi amaçlar. Bağışıklık sistemini tetikleyen ve anormal bir uyum gösteren hücrelerden yararlanılabilir. Çoğunlukla, deriye kendi öz rengini verebilmek için ışın tedavisi uygulanır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz