Akalazya Hastalığı Nedenleri? Akalazya Belirtileri Nelerdir?

0
538

Yemek borusundaki kasların anormal bir çalışma göstermesi durumudur. Kaslarda kalınlaşma, anormal derecede kasılma, incelme ya da hiç çalışmama gibi formlar gösterebilir. Nedeni tam olarak belirlenememiştir. Mideye tam olarak itilmeyen gıdaların yemek borusunda birikmesi gibi belirtiler göstermektedir. Gırtlakta anormal derece basınç ya da gevşeme olarak görülür.

Nasıl Gelişir?

Hızla ilerleme göstermeyen bir hastalık olmasının yanı sıra, hastalığın ilerleme hızı da kişinin bünyesine göre farklılık gösterir. Genç, erişkin ve yaşlılıkta da görülen bu hastalık, her yaşta görülebilir.

Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirtisi, yemek yeme esnasında yutkunma güçlüğüdür. Göğüste rahatsızlık, besinlerin ağızdan geri gelmesi, gıdaların takılması, akciğere kaçması ve akciğer rahatsızlıkları gibi etmenler göstermektedir. Bu hastalık reflüye benzediği için hastaların çoğunluğu ise, uzun yıllar reflü tedavisi alan hastalar olduğu bilinmektedir ve bu nedenle hastalığın tanısında gecikmeler oldukça sık rastlanır. Bunun yanında reflü tedavisine yanıt alınamayan hastalarda akalazya hastalığı düşünülmektedir.

Tedavisi

Endoskopik Yöntem: Dünya genelinde oldukça popüler ve ileri düzey bir eğitimdir ve ülkemizde de bu yöntem oldukça ileri düzeyde kullanılmaya başlanmıştır. Ameliyat gerektirmeden uygulanan bu yöntem, hastalar tarafından en çok tercih edilen yöntemdir diyebiliriz. Bu yöntemin adı “Peroral Endoskopik Myotomi” yani kısaca “POEM”dir.

Peroral Endoskopik Myotomi (POEM) Nedir?

Günümüzde bu sağlık bozukluğunun tedavisinde kullanılan ve dünya genelinde oldukça etkili ve popüler bir yöntemdir. İlk olarak Japonlar tarafından geliştirilmiştir. Ülkemizde de uygulanmasının yanı sıra dünyada sayılı merkezde uygulanmaktadır. Açık ameliyat olmadan, oral yolla yapılan bir ameliyattır. Ağızdan girilerek sorunlu olan kaslar kesiliyor, akalazya hastalığına neden olan kaslara müdahale ediliyor ve hastanın tekrar yemek yemesi sağlanıyor. İşlem bir çeşit kapalı ameliyat modeli olduğu için vücutta herhangi bir iz ya da kesik görülmüyor akabinde hastalar en kısa sürede taburcu edilebiliyor. Bu yöntem ortalama 1 ya da 2 saat sürmesinin yanı sıra hastalar 1 gün sonra yemek yiyebiliyor ve 2.günde de taburcu ediliyor.

Daha öncesinde de çeşitli cerrahi yöntemlerle tedavi edilen ve sonuç alınamayan ya da edilmeye çalışılmış hastalara da bu yöntem uygulanmaktadır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz