Ahlak Çocuklukta Nasıl Gelişir?

0
967

Bir yandan insanlar birbirlerine inanılmaz derecede iyi davranıyorlar. Yabancılara tam anlamıyla yardım etmek için yurt dışına para gönderiyoruz, kendimizi isimsiz olarak veriyoruz ve büyük oranda kabul edilemez derecede dokunma ve isteklilik yoluyla büyük gruplar arasında karışıyoruz.

Çok küçük bebeklerle yapılan araştırmalar, bu ahlakın temellerinin doğumda bulunduğunu göstermektedir. Konuşmadan önce, bebekler ortalama karakterlerin yerine yardımcı karakterleri tercih eder ve alçaklığın cezalandırılmasını bekler .

Öte yandan, insanlar birbirlerine korkunç olabilirler. İhtiyacı olanlara sırtımızı dönüyoruz, bizden farklı olanları hariç tutuyoruz ve zayıf olanı cezalandırmak için gücü kötüye kullanıyoruz.

Ahlakımızın tohumları çok erken olmasına rağmen, bizim de bağnazetimizin tohumlarıdır. Gelişme yoluyla , ahlak, doğal bencil istekler ve eşit derecede doğal yanlısı sosyal kaygılar arasında bir savaş gibi görünmektedir .

Bu gerginlik, aşağıda açıklanan adalet ve paylaşımın geliştirilmesinde iyi gösterilmiştir .

Evde deneyin

Tahtanın yeşil tarafı veya sol taraftaki panelin mavi tarafı arasında seçim yapılır. Kazandığınız herhangi bir jeton bir ödül için oyundan sonra değiştirilebilir. Ne kadar çok jeton alırsan, o kadar iyi ödül.

Tahta 1. Tahtanın yeşil tarafını seçerseniz, 1 jeton alırsınız ve başka bir kişi 4 alır. Tahtanın mavi tarafını seçerseniz, hiçbiriniz jeton alamazsınız. Hangisini seçeceksin?

Tahta 2. Tahtanın yeşil tarafını seçerseniz 4 jeton alırsınız ve diğer kişi 1 alır. Tahtanın mavi tarafını seçerseniz hiçbiriniz jeton alamazsınız. Hangisini seçeceksin?

Adalet nasıl gelişir?

Küçük çocuklar oldukça sofistike bir adalet duygusuna sahiptir. Bebekler bile diğer insanları gözlemlerken muamelelerin eşit şekilde paylaştırılmasını bekler. Üç yaşındakiler genellikle kaynakları eşit olarak paylaşacak ve altı yaşındakiler iki taraf arasında haksız bir bölünüme sahip olmak yerine bir muameleden kurtulacak.

Ancak, bu yalnızca çocuk dağıtırken alır, uygulanmaz. Kendi refahları tehlikede olduğunda, küçük çocuklar aniden daha az adaletli hale gelir. Üç yaşındakilerin eşlerinden daha az muamele gördükleri zaman protesto etmeleri şaşırtıcı olmayacak .

Ancak, dahası, test edilen küçük çocukların çoğunluğu aktif olarak hareketli olacaktır. Yukarıdaki Kurul 1 ile sunulan, altı yaşına kadar olan çocuklar , genellikle bir tanesini aldıkları bir seçenek değil, diğer çocuğun daha fazla aldığı seçeneklerden ötürü hiçbir belirteç almamayı seçtiler.

Sekiz yaşına civarında bu bencillik-önyargı gibi görünüyor çevirmek . Aksine başka bir çocuğa daha az almamak için bir maliyet almaktan daha, çocuk için bir maliyet alarak başlamak değil başka bir çocuğa daha fazlasını elde etmek. Yönetim Kurulu 2 ile sunulan, sekiz yaşındaki çoğu çocuk, diğer çocuklardan daha fazla kazanacakları yeşil seçenek yerine, mavi seçeneği (ne çocuk ne de jetonu alamaz) seçti.

Ancak bu yalnızca mutlak muamele sayısı için geçerlidir. Bazen davranışlar değişir: serin ve serin değil. Her ne kadar sekiz yaşındakiler, sayıları bakımından kaynakları adil bir şekilde dağıtmakta çok iyi olsalar da, serin muameleleri kendileri için tutma ve diğerlerine serin olmayan muameleler yapma eğilimindedirler . Hatta 10 yaşından de, çocuk nicelik bakımından oldukça davranır dağıtmak için mücadele ve kalite. Yine, üçüncü taraf dağılımını gözlemlerken kalite adaletinin önemli olduğunu biliyorlar, ancak kendi refahları tehlikedeyken bunu yürürlüğe koymuyorlar.

Bebeklerde ahlaki akıl yürütmenin ilk belirtileri göz önüne alındığında, diğerlerine karşı adil davranışın bu şekilde genişlemesi şaşırtıcıdır. Çocuklar neyin doğru olduğunu bilirlerse (ve öyle görünüyorlar) o zaman neden yapmıyorlar? Bir olasılık , bu görevlerdeki gelişmenin empati olgunlaşması ve diğer insanların umutlarını ve isteklerini anlama ile ilgili olmasıdır. Ek olarak, küçük çocuklar sosyal karşılaştırmalı büyük çocuklardan daha fazla endişe duyabilir – diğerlerinden daha iyi. Son olarak, büyük çocuklar kendi acil isteklerini bastırmakta daha iyi olabilir (iyi kız (veya kız)). Yetişkinler olarak, kaynakları dağıtırken bencil ya da kibar olma seçeneğine sahibiz, ancak bu esneklik gelişimsel olarak zor kazanılmış görünüyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz