Ağız Kokusuna Karşı Ne Tüketilmesi Gerekir?

0
714

Ağız kokusu birçok insanın zaman içinde başına gelen, can sıkan bir durumdur. Olağan durumların haricinde, gün içinde ağzı kokusunun farklı nedenleri olabilir. Çürük dişler, midede yaşanan hazım sorunları ya da bağırsak sistemi ile ilgili sorunlar ağızda kötü koku oluşumuna neden olabilmektedir.

Düzenli diş fırçalama da bazen ağız kokularının giderilmesine yardımcı olmaz. Anlık bir ferahlama yaşansa da, bir zaman sonra nefes ya da ağızda koku yeniden başlayabilir. Ağız kokusunu önlemek ya da tedavi etmek amacı ile yediklerinize dikkat etmeniz önerilir. Özellikle koku yapabilecek sarımsak, soğan gibi sebzelerin tüketimi kısıtlanabilir.

Peki, kötü nefes ile hangi besinler mücadele eder?

Nefes tazeleme ürünleri; Bu ürünler insanları rahatsız eden ağız kokusuna anlık çözümler bulmak amacı ile üretilirler. Mentol, okaliptüs ya da nane gibi esansı baskın gıdalardan yararlanılır. Sakızlar, emilen şekerler bu ürünlerin başındadır ve dünya genelinde ciddi kullanım oranlarına sahiptirler. Bu ürünler geçici olarak işe yarar ve tedavi özellikleri yoktur.

Çay; yapılan araştırmalar şekersiz olarak içilen siyah ya da yeşil çayın kötü nefes kokusunu engellemede etkili olduğunu bildiriyor. İçilen çay ve özellikle yeşil olan, ağızda bulunan bakterilerin önlenmesinde fayda sağladığı artık biliniyor. Çayın içinde bulunan polifenoller kötü kükürt ile savaşı başarılı şekilde yapabiliyorlar.

Probiyotik yoğurt; yapılan araştırmalar düzenli olarak tüketilen 3 yemek kaşığı yoğurdun, ağız kokusuna neden olan hidrojen sülfit seviyesini dengelediğini açıklıyor. Yoğurt tüketimi ağızda ki plak oluşumunu engellediği, ayrıca bakterilerin zararlı diğer bakteri türleri ile mücadelede başarılı sonuçları aldığını da göstermektedir.

Su tüketimi; su belki de insan bedeni için en vazgeçilmez ve en değerli besin maddeleri içinde yer alıyor. Yapılan araştırmalar ağız ve nefes kokusunu önlemede suyun da harika sonuçlar verdiğini söylüyor. Gün içinde içilen su, ağız ve boğaz bölgesinde bulunan ve kokuya neden olan bakterilerin temizlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca suyun içine çubuk tarçın, elma ve limon doğrayarak daha etkin sonuçları alabilirsiniz.

Maydanoz ve Fesleğen; özellikle sarımsak ve soğan yediğinizde ağızınızda baskın bir koku oluşur. Bunu gidermenin farklı yolları vardır. Böylesine sağlıklı besinleri, ağız kokusu oluyor diye yememek elbette olmaz. Daha çok tatil günlerinde yemiş olsanız bile anlık olarak insanlarla muhatap olacağınızda bazı önlemler alabilirsiniz. Maydanoz ve fesleğen sarımsağın oluşturduğu yoğun kokuyu baskılar. Bu otların içinde bulunan polidenoller, sarımsağın içinde bulunan sülfür bileşenlerinin hızlı parçalanmasına yardımcı olurlar. Bu tüketimi birlikte yiyerek yapabilirsiniz. Yani sarımsak ve fesleğenli festo sos gibi karışımlar oluşturabilirsiniz. Bu şekilde oluşacak kötü izlenimleri de silmeyi başarabilirsiniz. Harici olarak da maydanoz ve fesleğen tüketmek, nefesin değişmesine ve rahatlamaya yardımcı olacaktır.

Elma ve Ispanak; elma oldukça faydalı bir meyve olarak bilinir. Sarımsak ile birlikte elma yediğinizde nefesiniz de biraz daha az kokacaktır. Elmanın içinde bulunan polifenol tıpkı maydanoz gibi kükürt enzimlerinin parçalanmasına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde bu madde ıspanakta da bulunuyor. Sarımsak, soğan yedikten sonra elma ve ıspanak tüketimini arttırmanız öneriliyor.

Kiraz ve marul; kiraz, vişne ve marul iyi bir koku önleyicidir. Nefeste kötü kokuya neden olan farklı bakterilerin temizlenmesine yardımcı olurlar. Metalimsi metik merkaptan kokusu birçok insanın zamanında hissettiği bir ağız kokusudur. Özellikle vişne ve kirazın bu kokuyu absorbe ettiğine dair oldukça pozitif araştırmalar bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra, ağız kokusunu önlemek amacı ile az ve sık yemek, düzenli su tüketmek önemlidir. Bazılarının midesi bazı besinlere karşı daha fazla intolerans gösterebilir. Bunları kişi kendi belirleyebilir. Bunların belirlenmesinden hemen sonra kokuyu önlemek amacı ile besinler daha az tüketilmeye başlanmalı ve hatta hayatınızdan çıkartılmalıdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz