Adım Adım Mükemmel Saçlar

0
600

brunette long healthy female hair

Hayat yorucu ve bunaltıcı olduğunda hepimiz aile, arkadaşlar ya da muhteşem saçlar gibi kendimizi avutacak bir şeyler buluruz. Günümüzde artık doğru ürün ve teknikler neredeyse her saç tipini hızla yola getirebiliyor.

YAĞLI KÖKLER

Evden çıkmadan önce sadece bir dakikanızı ayırıp yağlı saç köklerinize bir saç spreyi sıkar ve üzerine on saniye boyunca sıcak kurutma makinesini tutarsanız yağlı saçlardan kurtulmanız mümkün olacaktır. Saç köklerinin üzerinden kurutma kağıtlarıyla da geçebilirsiniz, ama bu, daha fazla zamanınızı alabilir.

BOZULMAYAN SAÇLAR

Saçlarınızın uzun süre bozulmadan kalabilmesini istiyorsanız, saçlarınıza güçlü bir saç spreyi sıktıktan sonra başınızı aşağı eğin, saçlarınızı parmaklarınızla hareketlendirdikten sonra kurutma makinesini tutun.

BOZULAN BUKLELER

Güzelliğini yitirmiş bukleleri yeniden canlandırmak için saçlarınıza bir miktar su sıkın ya da suyu elinizle yedirin. Bu işlem sabahtan saçlarınıza uygulamış olduğunuz jöle veya saç spreyi gibi ürünlerin yeniden işlev kazanmasını sağlayacaktır.

KAYBOLAN PIRILTI

Saçlarınızın pırıltısı kaybolmaya başladığında ince bir tabaka pırıltılı kremi saçlarınıza iyice yedirerek bu pırıltıyı geri getirmeniz mümkün olacaktır.

İPUCU :  SAÇ DİPLERİNDEKİ BEYAZLAR

Hazırlanmak için çok fazla zamanınız kalmadığında rimel firçamzı beyazlaşmış saç diplerinde gez-direbilirsiniz. Sonra da saç diplerinizdeki rimeli yayabilmek için eski bir diş firçası veya kaş fırçası kullanın. Rimeliniz mi yok? Öyleyse saç diplerinize bir diş firçası yardımıyla süreceğiniz siyah veya kahve tonlardaki far da aynı görevi görecektir. Sarışınsanız bej ve açık kahve tonlarını deneyin.

IŞILTILI GÖLGELER

Saçlarınız kızıl veya sarıysa ve renginin solduğunu düşünüyorsanız, altın veya bronz renginde (saç renginize bağlı) bir dudak parlatıcısı alın ve yüzünüze yakın tutamlar seçerek boyayın. Dağıtmak için ise üzerinden bir diş veya rimel fırçasıyla geçin.

KIRIK VE KISA SAÇ TELLERİ

Yatışmamakta inat eden ve sürekli havada duran kısa saç telleri için eski bir diş fırçasının üzerine biraz jöle sıkın ve bu saçları geriye doğru tarayın. Veya saçlarınıza saç spreyi sıkıp havada kalan telleri temiz bir makyaj fırçasıyla arkaya doğru yapıştırmayı deneyin.

YUMUŞAK SAÇLAR İÇİN

Saçlarınıza biraz yumuşaklık katmak istiyorsunuz fakat elinizin altında bunun için herhangi bir ürün yok. Hemen vücut losyonunuzu alın (krem olmasın çünkü çok yağlı olur), parmağınızın üzerine bir bezelye kadar sıkın ve saçlarınıza yarısından uçlarına doğru uygulayın. Diplerden başlamayın, saçlarınızın yağlı görünmesine neden olur.

SAÇLARINI MİNERAL KALINTILARINDAN ARINDIRIN!

Saçlarınızı ne zaman evden başka yerde yıkasanız daha parlak ve yumuşak mı oluyor? Sert sular saçlar üzerinde mineral birikmesine neden olarak saçların daha renksiz, donuk görünmesine ve sertleşmesine yol açar. Biriken mineral kalıntılarını saçlarınızdan atabilmek için arındırıcı özelliği olan bir şampuan kullanın.

SERTLEŞMİŞ SAÇLAR

Kullanacağınız yoğun nemlendiricili saç maskeleriyle saman gibi sertleşmiş saçlarınızı bir anda yumuşatabilir ve ipeksi bir hale sokabilirsiniz. Maskeyi uyguladıktan sonra soğuk suyla durulayın.

SAÇ BOYALARI VE KÖTÜ SONUÇLAR

Hiç saçlarınızı evde boyamaya kalkıp da istediğiniz renkten daha koyu bir renkle karşılaştığınız oldu mu? Boya kutularının üzerinde gösterilen renkler, genellikle gerçekte çıkacak sonuçtan bir veya iki ton daha açık olur. Böyle bir sonucu düzeltmek için yapabileceğiniz en iyi şey profesyonel yardım almaktır. Fakat ilk önce saçlarınızı arındırıcı bir şampuanla iki kere üst üste yıkamayı deneyin. Bu işlem rengin biraz akmasını sağlayacaktır.

SAÇLARA DOLAŞAN FIRÇALAR

Yuvarlak fırça kullanıyorsanız ve saçlarınıza dolaştıysa, kurutma makinesini soğuk hava seçeneğine getirerek saçlarınıza tutun ve bu arada fırçanın üzerindeki saçlarınızı tutam tutam açmaya başlayın. Makineyi aşağıya doğru tutup fırçadaki saçlarınızın üzerine soğuk hava vermeye devam edin. Soğuk hava, fırça kıllarının yan yatmasını ve saçlarınızın fırçadan kolayca kurtulmasını sağlayacaktır.

YENİ YIKANMIŞ GİBİ GÖRÜNEN SAÇLAR İÇİN

Saçlarınızı yıkamaya vaktiniz yoksa sizin için önereceğimiz kısa yolu deneyin. Saçlarınızın uçlarına ve ön kısımlarına (elektriklenmeyi önlemek için) durulanmayan saç kremlerinden sürün. Daha sonra kurutma makinesiyle hir-iki dakika kadar kurutun. Saçlarınız hemen parlayacak ve yumuşacık olacaktır.

KIRIKLAR

Saçlarınızın kırıklarını acilen aldırmanız gerekiyor ancak kuaföre gidecek kadar vaktiniz yoksa, size başka bir önerimiz var. Yatıştırıcı bir serum alarak saçlarınızın uçlarına sürün ve saçlarınızın kırık kısımlarının yapışık görünmesi için saçlarınızdaki serumu kurutma makinesinin soğuk ayarında kurutun.

KÂKÜLLER

Avucunuza bir parça saç kremi ya da pomad alın. Sonra da kâküllerinizden küçük tutamlar halinde alarak kremi uygulayın. Ya da kremi kâküllerinizin tamamına masaj yaparak yedirin. Daha sonra başınıza bir eşarp bağlayın ve birkaç dakika bekletin.

KURU VE ELEKTRİKLENMİŞ UÇLAR

Saçlarınızın uçlarına durulanmayan kremlerden uygulayın.

TERTEMİZ SAÇLAR

Saçlarınız her zaman donuk ve soluk mu görünüyor? Belki de yeteri kadar iyi duru-lamıyorsunuzdur. Demek ki duşun altında biraz daha fazla zaman geçirmeniz gerekiyor. Parlak saçlara kavuşmak için saçlarınızı ılık suyun altında 90 saniye kadar durulayın. Kremlemeden önce saçlarınızın tertemiz olduğundan emin olun.

KORKUNÇ SAÇLAR

Nemli bir günde işe yürüyerek gitmeye kalktınız ve saçlarınız Genç Frankenstein filmindeki Madeline Kahn’ın saçlarına benzedi. Elinize saç jölesi ya da köpük alarak avucunuzda biraz ovuşturun ve daha sonra da saçlarınıza sürün.

PIRASA GİBİ SAÇLAR

Saçlarınız dümdüz ve hacimsiz görünüyorsa başınızı öne eğin, saç köklerinize dolgunlaştırıcı sprey sıkın. Ardından kurutma makinesini ılık ayara getirerek bir süre saçlarınıza tutun. Başınızı hızla kaldırın, saçlarınızı savurun ve çıkın.

ŞEKİL VERMENİN KISA YOLU

Saçlarınıza şekil vermek için çok fazla vaktiniz yoksa arka tarafları bir kenara bırakın ve saçlarınızın önüyle ilgilenin. Önleri hallettiğinizde arka taraflar kendiliğinden düzelecektir.

DALGALI SAÇLAR YARATMAK

Saçlarınızda hafif dalgalar olmasını istiyorsunuz fakat bununla uğraşacak fazla vaktiniz yok. Nemli saçlarınızı düşük bir atkuyruğu yapın ve atkuyruğunun ucunda kalan saçları da yukarı doğru kıvırarak topuz yapın. Kendiliğinden kurumaya bırakın.

 Kurutma makinesini soğuk ayarda çalıştırırsanız saçlarınıza daha az zarar vermiş olursunuz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz