Addison Hastalığı Nedenleri? Addison Belirtileri Nelerdir?

0
4811

İlk olarak bu hastalık adrenal hormonunun yeterli miktarda çalışmamasıdır. Bu hastalık insanlarda az görülen yani 100 bin kişiden 1 kişide görülen nadir hastalıklardan biridir. Yani böbrek üstü bezlerinde bulunan aldosteron ve kortizol hormonlarının salgı bakımından kanda ki miktarının azalmasıyla meydana gelen hastalıktır.

Hastalıkta ki Belirtiler Ne?

Hastalıkta ilk olarak bilmemiz gereken addison hastalığının ne olduğuna dair bilgilerdir. Bu hastalık hormonlara yani bezlere göre değişiklik gösterir. Eğer bu kortizol hormonu ise stres veya depresyon halinde bu hormonlar devreye girer. Yine vücudumuzda da kan basıncını ayarlamada, yağ, karbonhidrat, protein düzenlemesinde de görevlidir. Bir diğer hormon olan aldestron da böbrekte meydana gelen potasyum ve sodyum da etkili olmaktadır. Yine bu hormon seviyesi düşüş gösterdiği zaman da böbreklerde ciddi şekilde hasar verebilir. Bu hasar tansiyon seviyesini düşürebilir. Hastalık çok yavaş bir şekilde belirtilerini gösterir. Hastalıkta ilk olarak kas veya eklemlerde ya da her ikisinde meydana gelen ağrılar, davranışlarda sinirlilik, ishalle birlikte karın ağrısı, hormon dengesizliği nedeniyle kan şekerinde düşmesi, gibi belirtiler gözükecektir.

Hastalıkta Teşhis

Bu hastalığa teşhisi koyabilecek kişi ilk olarak uzman doktorlardır. Doktorlar bu belirtileri gördüğü anda gerekli laboratuvar testleri yaparak teşhis koyacaktır.

Hastalıkta Tedavi Yöntemleri

Özellikle hormon seviyelerinde azalış gösterdiğinden ilaç tedavisine başlanır. Bu ilaçlar günde bir kez alınarak herhangi bir yaralanma da veya ameliyat gibi durumlarda ilaç sayısı artırılabilir. Bu tedavi yöntemi sonunda başarılı olduğu zaman artık hayatlarına düzgün bir şekilde devam ederler.

Hastalıkta Diyet Nasıl Olmalıdır?

Hastalıkta en çok görülen rahatsızlık yorgunluk, halsizliktir. Bu yüzden kahve veya enerji içeceklerine de eğilim olabilir. Ama bu gibi zararlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Bunun nedeni ise adrenalin hormonlarında aşırı derecede artış gösterir bu vücutta dengesizliğe yol açar. Hazır besinlerde tüketimde dikkatli olunarak sağlık konusunda kendine dikkat etmesi gerekir. Yine tuz oranında da dikkatli olunarak tuz alımında da sodyum çok yararlı olduğundan ne fazla ne az alınmalıdır. Aşırı derecede depresyon gibi stres gibi rahatsızlıklar da hastalığa zarar vererek iyice hastalığı ilerletebilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz