ABD’de Irkçılık Karşıtı Protestolar Şiddetleniyor!

0
17561

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesine göre; “Tüm insanlar eşit yaratılmışlardır ve aralarında yaşam, özgürlük ve mutluluğu arama hakkı Tanrı tarafından onlara verilmiş, onlardan ayrılamaz belirli haklara sahiptirler… Eğer herhangi bir devlet bunları ortadan kaldıran bir hale gelirse, onu değiştirmek veya yok etmek insanların hakkıdır.” Ne yazık ki bu bildirgeye rağmen ırkçılık Amerika’da geçmişten bugüne süregelen büyük bir problemdir.

46 yaşındaki siyahi vatandaş George Floyd’un Minneapolis’de bir Amerikan polisi tarafından öldürülmesiyle ABD’de protesto eylemleri ülke genelinde gittikçe şiddetlendi. Dünya’nın farklı yerlerinde ırkçılığa karşı bu protestoya destek verildi.

George Floyd, göz altına alınırken boğazına basılması sonucu hayatını kaybetti. Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, “Siyahi olmanın cezası, ölüm olmamalı.” dedi ve siyahi vatandaşlardan özür diledi. Ölümüne sebep olan polis memuru Derek Chauvin ve diğer üç polis birlikte görevden alındı. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya, George Floyd’un ölüm anındaki videosuyla çalkalandı. Görüntülerde defalarca “Lütfen, nefes alamıyorum, lütfen!” şeklinde yalvardığını ve bir süre sonra da hareketsiz kaldığını görüyoruz. Buna rağmen polisin dizini George Floyd’un boğazından çekmiyor ve ölümüne sebep oluyor.

Bunun üzerine Amerika’da ırkçılık karşıtı protestolar başladı ve protestolara bir çok ülkeden destek geldi. Çığ gibi büyüyen protestocuların eylemlerinden biri de dükkanları yağmalamak oldu. Protestocuların engellenmesi için 40 kentte saat 20:00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi ancak göstericilerin yasağı çiğnediler. 23 kentte de durumu kontrol altına almak için Ulusal Muhafız Birlikleri görevlendirildi.

Göstericiler Floyd’un ölümüne sebep olan polislerin görev yaptığı polis merkezine girerek binayı ateşe verdi. Polisler, göstericinin bulunduğu alana göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etmeye çalıştı. Trump, bu olay üzerine Twitter’dan, “Arkama yaslanıp Amerika’nın muhteşem şehri Minneapolis’e olanları izleyemem. Ya çok zayıf radikal solcu Belediye Başkanı Jacob Frey elini çabuk tutup şehri kontrol altına alır ya da ben Ulusal Muhafızları gönderip, işimi hallederim.” ifadesini paylaştı. Ayrıca göstericilere “Herhangi bir zorlukta biz kontrolü sağlayacağız ancak yağma başladığında silahlar ateşlenir.” uyarısında bulundu. Bunun üzerine eyalet genelinde acil durum ilan edildi.

Bazı bölgelerde protestocular karşısında diz çöken muhafızlar ve polisler göstericiler tarafından alkışladı ve ortalık sakinleşti. Ayrıca bir çok dünyaca ünlü isimler, ırkçılık karşıtı protestolara destek oldu. Beyonce, Lady Gaga, Ariana Grande, Halsey, Shawn Mendes ve Camila Cabello bu dünyaca ünlü isimlerden bir kaçı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz