ABD-Çin Ticaret Savaşı Bir Şirketi Daha Üzebilir

0
531

Merak edildiği üzere abd-çin ticaret savaşı bir şirketi daha üzebilir konusu sadece akıllı cep telefonu firmalarını olumsuz yönde etkilemiyor. Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında son dönemlerde yaşanan soğuk rüzgarlar perakende sektöründe de olumsuz yankılara neden olabiliyor. Konulan ambargo uygulamalarının harcamalarının dengeye oturtulması uygulanan fiyat tarifelerini arttırma girişimi beraberinde dünyanın en kaliteli firmasını da ciddi anlamda negatif yönde etkiliyor.

Her İki Kesim de Zarar Görüyor

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında oluşan ticari gerginlik sadece Çin’e değil aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ne de zarar veriyor. Çin’li birçok işadamları tarafından gerçekleştirilen ticari girişimlerde ABD tarafından konulan ambargo sebebiyle satın alınan ürünler yüksek fiyat tarifesinden satışa sunulmak durumunda kalıyor ve bu durum sonucunda da üretilen ürünlerde yaklaşık olarak üçte bir düzeyinde zarar meydana geldi. Çin’den düşük fiyat tarifesinden ürünlerin satın alınıp Amerika Birleşik Devletlerinde yüksek fiyat tarifesi üzerinden satışa sunulma fikri ise Trump yönetimi tarafından konulan ticari ambargo ile birlikte rafa kaldırıldı.

Amazon Firması Zor Durumda

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında meydana gelen ticari antlaşmazlık beraberinde Amazon firmasının da zor durumda kalmasına yol açtı. Amerika Birleşik Devletleri yönetimi geneli tüketim ürünleri olmak üzere yaklaşık olarak 300 milyar dolarlık dev ticari ambargoyu daha da kötüleştirmeyi tercih etmesi ABD ile Çin arasında olabilecek en kötü ticari senaryo olarak değerlendiriliyor.

Amazon Firmasında Satış Yapılma Potansiyelinde Düşüş Yaşanıyor

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında meydana gelen ticari problemler sonucunda dünya devi firmalarından biri olan Amazon’da da ürün satış potansiyelinde ciddi anlamda düşüş oluşmasına neden oldu. Çin’de yer alan birçok ithalat firmalarında olduğu gibi Amazon’da uygulanan yüksek tarifeli gümrük vergilerinden etkilenmemek adına ürün siparişleri ayrıntısında seri bir biçimde hareket etme kararı aldı. Yaşanan ticari savaştan negatif yönde etkilenmemek adına ve siparişlerin seri bir biçimde gerçekleştirmek açısından 400 bin dolar gibi yüksek bir maliyet sarf edilmişti. Firma üretmiş olduğu ürünlerin yaklaşık % 30’luk bölümünü Vietnam bölgesinde yer alan şirketlere satmayı hedefliyor ve birçok Amazon işadamları ise ürünlerinin artık Hindistan, Orta Amerika ve Güneydoğu Asya gibi ülkelerden üretilmesinden yana oldu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz