3M, LCD Ekranlarına Ekran İçi Parmak İzi Sensörü Teknolojisini Kullanmaya Başladı

0
524

ABD merkezinde başarılı bir şirket olan 3M, geçmişte sadece OLED ekranlar için kullanılabilen ekran içi parmak izi sensörü teknolojisini LCD ekranlara yerleştirmeyi başardı. Şirket, LCD ekranların içine yerleştirilen parmak izi sensörleri sayesinde güvenliğin de artacağını iddia ediyorlar.

Daha Güvenli Bir Teknoloji

Ekrana gömülü olarak tasarlanan parmak izi sensörleri, günümüzde amiral gemisi akıllı telefonların içinde ve bazı standart akıllı telefonlarda kullanılmaya devam ediliyor. Bu teknoloji sayesinde güvenlik konusunda kullanıcılar için büyük bir pratiklik sağlansa da teknolojinin formu gereği sadece OLED ekran ve türlerinde bu tarz ekrana gömülü parmak izi sensörü teknolojisi kullanılabiliyor.

Geride kalan dönemlerde bu teknoloji için LCD ekranlı cihazlarda da kullanılabileceğinden bahsediliyordu fakat şimdiye dek piyasaya çıkmış herhangi bir LCD ekrana sahip telefon bulunmuyordu. İlk defa Xiaomi ismi ile anılan Redmi, arkamızda bıraktığımız aylarda ekrana gömülü olarak bulunan parmak izi teknolojisini LCD ekranlı telefonları için kullanacağını duyurmuştu.

Yakın Kızılötesi İletim Sistemi

Redmi’i dışında Çin merkezli elektronik aletler üreticisi BOE Technologies’in de ekrana gömülü olarak bulunan parmak izi sensörleri hakkında çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Bu iki rakip şirketten sonra şimdiyse 3M, buna benzer bir teknoloji geliştirmekte olduklarını açıkladı.

ABD merkezine bağlı şirketin yapmış olduğu açıklamaya baktığımızda LCD ekranlara parmak izi algılayan sensörlerini yerleştirmek amacıyla üretilmiş olan Yakın Kızılötesi İletim Sistemi (NITS) ismi verilen yeni bir teknoloji sistemi kullanılacak. Şirket, bu sistem içerisinde parmak izi okuyabilen optik sensörleri bir LCD ekranın arkasına yerleştirmek amacıyla geliştirdi. Mikro incelikte bulunan 3M optik ekran filmleri de kullandığı açıkladı.Telefon kullanıcıları merakla yeni teknoloji ürünün piyasaya sürülmesini bekliyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz