2006 Yılında Piyasaya Sunulan PlayStation 3 için Yeni Güncellemeler

0
274

Dünyanın en iyilerinden olan Japon Teknoloji markası Sony, 2006 Yılının kasım ayında piyasaya sürmüş olduğu oyun konsolu PlayStation 3 için yeni sistem yazılımı güncellemeler yayınladı. Yapılan güncellemeler piyasada şaşkınlık yarattı. Çünkü yeni nesil oyun konsolları piyasaya sürüldüğü için PlayStation 3’ün pek kullanımı kalmamıştı.

Güncellemelerle Sistem Yazılımı 4.87 Sürüme Çıkarılıyor

Güncellemeler PlayStation’ın resmi web sitesinde 3 Aralık 2020 tarihinde yayınlandı. Yayınlanan üç güncelleme yüklendiği takdirde PlayStation 3 oyun konsollarının sistem yazılımı 4.87 sürümüne yükseltilmiş oluyor. Sitedeki güncelleme notlarında yeni güncellemelerin PlayStation 3’lerin sistem performansını iyileştirdiği yönünden bir açıklama bulunuyor.

2006 Yılında Piyasaya Sunulan PlayStation 3 için Yeni Güncellemeler
2006 Yılında Piyasaya Sunulan PlayStation 3 için Yeni Güncellemeler

Güncellemeler 200 mb Yer Kaplıyor

Sony’nin yapmış olduğu açıklamalarda 3 yeni güncellemenin yüklenebilmesi için PlayStation 3’oyun konsollarının sabit disk sürücüsünde veya sonradan eklenen harici depolama alanlarında en az 200 mb boş bir alan olması gerekiyor. Yani güncellemelerin kapladığı alan 200 mb büyüklüğünde. Güncellemeler yakından incelendiğinde oyun konsollarına fazla bir yenilik getirilmediği hemen fark ediliyor.

Dolayısıyla piyasada kullanımı kalmayan bir oyun konsolu modeline neden güncelleme getirildiği, getirilen güncellemenin neden yenilik içermediği anlaşılamadı. 19 Kasım 2020 tarihinde Sony tarafından yeni nesil oyun konsolları olarak bilinen PlayStation 5 modelleri ülkemizde satışa sunulmuştu. Bu yeni ürünlerin piyasada yer almasından sonra PlayStation 3 güncellemelerinin gelmesi hiç beklenmiyordu.

Sony Yeni Güncellemeleri Neden Yaptı?

Sony, yaptığı açıklamalarda güncellemelerin yapılma nedeninin gayet basit bir performans yükseltme çalışması olduğunu belirtiyor. Ancak piyasada farklı söylentiler dolaşıyor. Daha önce de bu tip söylentileri gündeme getiren ve hep haklı çıkan bir twitter hesabının paylaşımına göre PlayStation 3’ün Blu-ray sürücüsünde yeni nesil filmlerin izlenememesi nedeniyle bu güncellemelerin yapıldığından bahsediliyor

 Yeni nesil filmler için blu-ray sürücülere eklenen destekten sonra bu sorun ortadan kalkacak. Ayrıca güncellemeler içinde güvenlik için bir de yama bulunuyor. 14 yaşındaki PlayStation 3 oyun konsollarının dünyada pek fazla kullanıcısı kalmadı. Hatta piyasada PlayStation 3 bile kalmadı. Halen eski nesil oyun konsollarını kullananlar varsa ayarlar sekmesinden sistem güncellemeleri yapılabilir. Bakalım yeni güncellemeleri yükleme oranları ne kadar olacak?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz