Yüksek Topuklu Ayakkabı Sağlığa Zararlımı?

557

topuklu-ayakkabi-ve-ayak-sagligi-e1461416767292-728x410

Yüksek topuklu ayakkabılarda tüm kadınlar kendilerini oldukça iyi hissetmektedir. Kadınlar arasında güzellik unsuru olan yüksek topuklu ayakkabılar yıllar sonra büyük sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Kadınların neredeyse hepsi yüksek topuklu ayakkabıların şıklıklarından dolayı her türlü ağrı ve sıkıntıya göz yummaktadır. Yüksek topuklu ayakkabı giydiğinizde bel ağrısı, bilek ağrısı, duruş bozukluğu ve sırt ağrısı yaşayan pek çok kişi vardır. Fakat bunlara rağmen hiçbir bayan yüksek topuklu ayakkabı giymekten vaz geçmemektedir.

Yüksek topuklu ayakkabılar sağlık bozmaktadır. Yüksek topuklu ayakkabı giyen bayanların en yoğun bir şekilde dile getirdiği rahatsızlıkların başında bel ağrısı gelmektedir. Yüksek topuklu ayakkabıların bel ağrılarının sebebi ise denge bozukluğu yaşanmasıdır. Ve dengesiz bir yürüyüş sergiliyor olmanızdır. Çoğu zaman platformsuz ve ince bir topuklu ayakkabının üstünde durmaktasınız. Bu dengesiz duruşlar vücudunuzun da dengesini bozmaktadır. Bunun sebebi ise belinize normalinden çok daha fazla yükün veriliyor olmasıdır. Bu sebepten ötürü en çok bel ağrısı problemi yaşanmaktadır.

Dünyaca bilinen uzmanlara göre, giyilmesi gereken topuklu ayakkabı boyunun iki parmağınız kadar olması gerekmektedir. Diz, bel, bilek ve ayak ağrısı çekmemek için geniş bir burunlu, kısa ve orta topuklu, ayak yapınıza en uygun ayakkabıların tercih etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca bilmeniz gereken bir başka husus ise, bacaklarınızın boyu kısa ve bacak yapınızın kalın, çok fazla geniş ve kalın topuklu ayakkabılar giymemeniz gerekmektedir. Estetik bir şekilde baktığımızda ise, bu tarz ayakkabı giyen bayanların bacak boyları olduğundan çok daha fazla kısa göründüğü belli olmaktadır. Kalın topuklu ayakkabıların tercih edilmesi ise ayak bileklerinizin olduğundan çok daha fazla kalın görünmesine sebebiyet vermektedir. Bu yüzden tercih edeceğiniz ayakkabıyı doğru bir şekilde tercih etmelisiniz ve dikkatli bir şekilde giymeniz gerekiyor.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın