System Explorer ile Her Şey Kontrolünüz Altında

433

Daha önce bilgisayarınızda çeşitli yazılım kaldırıcı, başlangıç dosyalarını gösteren, çalışan uygulamaları listeleyen, internet bağlantınızı ve internet kullanan dosya ve servisleri listeleyen, CPU, RAM ve performans detaylarını gösteren uygulamalar kullanmış olabilirsiniz. Ancak ayrı ayrı bu kadar uygulamayı kullanmanıza hiç gerek yok diye düşündüm ve sizlere bu güzel aracı tanıtmak istedim.

System Explorer bir Windows uygulamasıdır. Türkçe dil desteğinin yanında portable (taşınabilir ve kurulum gerektirmez) sürümü de mevcuttur. Yukarıda saymış olduğum uygulamaların yanı sıra bir çok özelliği de içerisinde bulunduruyor. Mesela çalışan uygulamalarınızın yanında aynı zamanda hangi dosyaların çalıştığını da görebilirsiniz.

Güvenlik taraması ile şüphelendiğiniz dosyaları taratabilmeniz de aynı zamanda sisteminizin performansı açısından oldukça önemlidir.

➡ İşlemler ve Güvnelik

islemler-guvenlik-system-explorer

Yukarıda gördüğünüz gibi her dosyayı ayrı ayrı taratabileceğiniz gibi system dosyalarının tamamını aynı anda taratabilir ve denetleme yapılan tüm dosyaların güvenlik detaylarını görebilirsiniz.

➡ Yazılım Kaldırma

system-explorer-program-kaldirma

Yazılım kaldırma sekmesine gözatacak olursak istediğiniz bir yazılıma sağ tıklayıp uygulamayı kaldır dedikten sonra kaldırma işlemini tamamlayabilirsiniz. Bunun yanında menüde görüldüğü gibi yazılımın kurulu olduğu klasöre gidebilir, dosyanın kayıt defterindeki içeriklerine gözatabilirsiniz.

➡ Başlangıç Yöneticisi

system-explorer-baslangic

Windwos+R (çalıştır) komutuna “msconfig” yazıp başlangıç sekmesinde gördüğünüz ve bilgisayarınızın başlamasıyla çalışan servisler, hızlı başlat ögesindeki başlangıç klasörüne attığınız dosyalarınızı, diğer uygulamaları gösteren listeyi buradan daha ayrıntılı biçimde görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

➡ Diğer Uygulamalar

system-explorer-yeni-sekme

Google Chrome tarayıcısını andıran sekmelerle daha fazla hizmete ulaşabilirsiniz. Diğer hizmetleri yeni sekme ikonuna tıklayarak kullanabilirinisiz. Yukarıda görüldüğü gibi daha bir çok uygulama mevcut. Sizleri daha fazla yormadan indirme linkini vereyim.

Windows Xp, 2000, Wista, 7, ve 8 için program kullanılabilir. Portable sürümünü indirdiğinizde exe uzantılı dosya ile diğer klasörlerin aynı klasör içerisinde yer alması gerekir. Buradan indirebilirsiniz

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

 

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın