Karın Şişliğini Nasıl Geçirebiliriz?

385

Kadınların en büyük problemi olan şişlik özel günlerinizde oldukça fazla ortaya çıkmaktadır. Regl dönemlerinde bayanların en büyük sıkıntısı haline gelmiştir. Genellikle regl döneminizin yaklaştığında oldukça fazla belirginleşmektedir. Karın bölgenizin şiş olduğu zamanlarda sinirli, strestli ve sıkıntılı olmaktasınız. Canınız genellikle hiçbir şey yapmak istemez. Kıyafetlerinizin vücudunuza yakışmadığını düşünürsünüz ve evden dışarı çıkmak istemezsiniz. İşte bu kadar büyük sıkıntılı bir zamandır.

Karnınızdaki şiş olmasının bir çok etkisi vardır. Genel anlamda gaz, kabızlık ve adet dönemindeki ödem size bunu yaşatmaktadır. Karın bölgenizdeki şişlik oluştuğunda olduğundan fazla hareket etmelisiniz ve oldukça tempolu bir şekilde yürüyüş yapmalısınız. Bol miktarda ılık su içilmeli, bol miktarda salata tüketilmeli ve asla hamur işi tüketmemelisiniz. Bu dönemde süt ve süt ürünleri oldukça fazla gaz üreteceği için olabildiğiniz kadar uzak durmanız gerekmektedir. Beyaz çay, yeşil çay, biberiye çay, nane çayı ve kik çayı karın şişliğine karşı oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra sıkıntı dönemde ödemden kaynaklı ise, maydanoz suyu ve maydanoz tüketmek de şişliğinizin inmesine faydası olacaktır. Gaz hastalığına karşı ve karın şişliği zamanında sütten tam anlamıyla uzak durulması gerekiyor. Bu dönemde tüketebileceğiniz kadar sebze tüketmelisiniz.

Gazdan kaynaklanan şişkinliğe karşı ne yapılmalıdır?

Her yutkunduğunuzda bir miktar hava yutulmaktadır. Hızlı yemek yediğinizde, heyecanlı bir dönemde, sakız çiğnediğinizde ve pipet ile bir şeyler tükettiğinizde bu gaz artış gösterecektir. Bu hava bağırsaklarınıza gideceği için gaz oluşumu olacaktır. Bağırsaklarınızdaki gazdan kaynaklanan şişkinliğin çoğu zaman sebebi sindirilmeyen besinlerdir. Meyveler, sebze, tam tahıllar, baklagiller sağlıklı liflerden oluşmaktadır. Buna rağmen oldukça dikkatli olunarak bu besinler tüketilmelidir. Özellikle çiğ besin tüketilmesine dikkat edilmeli ve en aza indirilmelidir. Cola, bira ve gazlı içeceklerde midenizde şişlik yapacaktır.


Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın