Kabızlık Nasıl Geçebilir?

394

Kabızlığı geçirebilmek için ilk önce neden kabızlık yaşıyorum soruna cevap bulmanız gerekmektedir. Bunun bir çok etkeni vardır. Çevresel faktörler, yediğiniz yiyecekler, tükettiğiniz besinler gibi bir çok etken bulunmaktadır. Regl döneminde yaşayacağınız kabızlığın geçebilmesi için ortalama bazda 1 hafta bir süreçtir. Stresli bir dönemde kabızlık yaşıyorsanız eğer streste bağlı olarak kabızlık süreniz devam edecektir. Bunların yanı sıra az miktarda tüketeceğiniz suda kabızlığa büyük ölçüde sebep olacaktır.

Kabızlıktan Kurtulmak İçin Ne İçilmelidir?

? Su: Sindirim sisteminizi rahatlatabilmek için bol miktarda su tüketmeniz gerekmektedir.

? Ilık Sıvılar: Oda sıcaklığında bulunduracağınız sıvılar kabızlığınıza çözüm olacaktır. Limon suyu damlatacağınız bir bardak ılık su, kahve ve ya çay sindirim sisteminizde bulunan kasların uyarılmasını sağlayacaktır.

? Bol miktarda lifli meyve suları ve soothie’ler: Kabızlık döneminizde bol lifli meyve suları tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Kabızlıktan Kurtulmak İçin Ne Tüketilmeli?

? Lif oranı yüksek yiyecekler: Bu tarz yiyecekler kabızlıkla savaştığınız zamanlarda en doğru yardımcılarınızdan bir tanesi olacaktır. Lahana ve elmayla yapacağınız detoks salatası ve kinoa salatası sayesinde günlük lif ihtiyacınızı karşılıyabilirsiniz.

? Probiyotikler: Eğer son günlerde antibiyotik kullandıysanız ve büyük tuvaletinizi yapmakta zorluk çekiyorsanız probiyotikler durumu değiştirebilir. Probiyotik besin takviyesini kolaylıkla yoğurt ve kombu çayından alabilirsiniz.

? Doğru seçilmiş atıştırmalıklar: Her önünüze gelen yiyeceği yemek oldukça zararlıdır. Bunun yerine doğru zamanda doğru atıştırmalıkları tercih etmeniz gerekmektedir. Eğer yoğun bir çalışma ortamındaysanız lifli tahıl barları sayesinde bu ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kabızlıktan Kurtulmak İçin Nasıl Hareket Etmelisiniz?

? Yoga: Sindirim sisteminizde yaşadığınız problemin olduğu düşünmekteyseniz eğer bir yoga seansı sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan doğal desteği sağlamanıza yardımcı olacaktır.

? Kardiyo: Her hastalığa iyi geldiği gibi spor yapmak kabızlığa da oldukça faydalıdır. Sadece yapacağınız 10 dakikalık bir kardiyo ile kaslarınızı harekete geçirebilirsiniz.


Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın