Bilgisayarınızı Kasmanın Püf Noktaları

363

Bilgisayar kullanmak çoğu için çocuk oyuncağı, ancak bilgisayarı kasmak ve sürekli donmasına sebep olmak biraz marifet ister. Bu yüzden sizlere bilgisayarınızı nasıl kasabilirsiniz, ne yapar da format atmaya mecbur edersiniz bunun yollarını anlatmaya çalışacağım.

Bir bilgisayar aldınız ve yeni format atılmış. Dolayısıyla ihtiyacınız olan belli başlı programları yüklemeniz gerekiyor. Bilgisayarınıza sakın ola güvenli bir yerden program indirip kurmayın. Programları kendi sitelerinden değil de sağdan soldan entegreli olanlardan indirin yükleyin. Böylelikle içerisine virüs falan gizlenmişse bilgisayarınızı ele geçirmesine yardımcı olabilir.

Bir antivirüs yazılımı kurmak için acele etmeyin. Zaten yakında format atacaksınız ne gerek var. Hem pek flash falan da takmıyorsunuz bu yüzden boş verin. Kurarsanız da yazılımı satın almayın. Ne de olsa ücretsiz de aynı işlevi görüyor.

Bilgisayarınızdaki tüm hizmetleri aktif edin. Daha iyi çalışır. Mesela hiç yazıcınız yoksa bile yazdırma biriktirici hizmeti aktif edin.

Yüklemek istediğiniz programlar toolbar yani araç çubuğu önerirse kesinlikle geri çevirmeyin. Çünkü tarayıcınızı açtığınızda ekranın yarısına kadar araç çubuğu olması işinizi kolaylaştırır. Her şey gözünüzün önünde olur.

Tarayıcı seçimine dikkat edin. Mesela İnternet Explorer’ın eski sürümlerini kurun. Çünkü güncel tarayıcılar bazı sitelerde gereksiz stilleri gösteriyor vs. Hiç gerek yok eski sürümle de idare edersiniz.

Windows’un klasik yazılım kaldırıcı uygulamasını kullanın. Kayıt defterindeki kalıntılar olur ya programı tekrar kuracak olursanız belki lazım olur.

Facebook, Twitter vb sitelerde paylaşılan her bağlantıyı paylaşın, beğenin, tıklatın. Hani olur ya belki işinize yarar bir şey çıkar ucundan.

Bilgisayarınızda varsayılan temalar ile yetinmeyin. Orijinal dosyaları değiştiren ve bilgisayarınızı daha güzel gösterecek tema paketleri indirin.

Windows otomatik kullan özelliğini aktif edin. Böylelikle zararlı yazılım içeren harici diskleri daha çabuk açar ve içinde ne olduğunu öğrenmiş olursunuz.

Windows kayıt defteri temizleyici ve gereksiz dosya temizleyici uygulamalar kullanmayın. Zaten zamanı gelince format atıyorsunuz. Bırakın kalsın. Çok dosya göz çıkarmaz.

Bilgisayarınız bir hata verdiğinde üstelemeyin. (Mavi ekran hataları gibi) Çünkü hatayı çözmeye çalışarak harcayacağınız zamanı internette gezinerek daha fazla şey öğrenebilirsiniz. Mesela Facebook arkadaş önerilerine göz atın. Bu sayede yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

Sürekli yazılım deneyen biriyseniz yeni bir sanal masaüstü oluşturup orada denemeye çalışmayın. Çünkü ona harcayacağınız vakitle bir çok yazılım denersiniz. Hem zaten yerel diskinizde yeterince boş alan vardır.

Bilgisayarınız sürekli ısınıyor ve fan artık başınızı ağrıtmaya başladıysa bilgisayar ayağı satan internette e-ticaret siteleri var. Alın iki tane arka ayaklarına takın ve fan sesi için de kulaklık takıp müziği son ses açın zaten duymazsınız.

Sürekli kullanmadığınız programları başlangıç menüsüne ekleyin. Arkaplanda çalışsın. Lazım olduğunda daha çabuk açılır. Mesela Windows Live Messenger uygulaması bilgisayarınızı açtığınızda hemen başlasın. Bir randevunuz olduğunda daha çabuk yetişirsiniz.

Umarım bu tavsiyelere uymamak bilgisayarınızdan daha iyi performans elde etmenize yardımcı olur ?

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın