Bilgisayarınıza Takılı Tüm USB Aygıtlarını Görüntüleyin

343

usb-in-outUSB aygıtları bilgisayarımızda en çok kullandığımız giriş birimlerinden bir tanesi. Gelişen teknoloji ile birlikte cep telefonları, tabletler, mp3 ve mp4 çalarlar, televizyonlar… Usb girişi olamayan bir elektronik cihaz sayısı çok az. Hal böyle olunca veri alışverişi de artıyor.

USB 1.0, USB 2.0, USB 3.0 diye devam eden ve gittikçe veri aktarım kapasitesi ve hızı artan aygıt girişi gittikçe yaygınlaşıyor. Bazı mouse, joystick vb için kablosuz sistem kullanılsa da alıcıları için bir harici USB girişi kullanılıyor.

Bu kadar yaygın bir aygıt bilgisayarımızda bazı bilmemiz gereken konuları da mecbur ediyor. Mesela ofisteki bir bilgisayarınıza izinsiz giren bir kişinin virüs yayma olasılığını düşünürsek gün içerisinde hangi USB aygıtlarının bilgisayarınıza bağlandığını bilmeniz oldukça önemli.

Herhangi bir tehdit olsun ya da olmasın böyle bir aracı merak edenler ya da bir köşede dursun lazım olur diyenler için paylaşmak istedim.

Aşağıdaki görselde bir örneği yer alan USBDeview isimli araçtan biraz bahsedeyim.

usbdeview

Kurulum gerektirmeyen basit ve küçük bir araçtır. Türkçe dil desteği mevcuttur. Bir USB aygıtın ne gibi özelliklerini görebileceğinize gelecek olursak şöyle sıralayabiliriz:

Aygıt adı, açıklaması, aygıt türü, bağlı olup olmadığı, güvenli çıkarma var mı yok mu, aktif ya da devre dışı olup olmadığı, USB Hub, Sürücüsü, Seri numarası, oluşturma tarihi, son çıkarılma ve takılma tarihi, satıcı kimliği, ürün kimliği, üretici yazılımı sürümü, USB sınıfı, USB alt sınıfı, USB bilişim kuralı, Bağlantı noktası, bilgisayar adı, satıcı adı, ürün adı, üst öğe öneki, hizmet adı, hizmet açıklaması, sürücü dosya adı, aygıt sınıfı, aygıt üretim, güç, USB sürümü, Sürücü açıklaması, Sürücü sürümü, Örnek kimliği.

Sanırım yeterli olur ?

Programı sayfanın en altındaki bağlantıdan indirin. İndirme bağlantısının hemen altında dil dosyaları mevcut. Oradan Türkçe dil dosyasını da indirdikten sonra hepsini aynı klasöre kopyalayıp exe uzantılı dosyayı açarak kullanabilirsiniz. Kolaylıklar 🙂

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın