Bilgisayarın Performansını Arttırma

Bilgisayarınızın fanı tam gaz çalışıyor ya da bilgisayarınız sürekli donuyorsa eksik veya fazlalık var demektir. Fazlalıklar; kullanmadığınız halde bilgisayarınızın arka planında çalışan uygulamalar, virüsler ya da  hizmetlerdir. Eksiklikler ise, günlük ya da haftalık bakım programlarından biri.  İnternet tarayıcınız ne olursa olsun, daha hızlı görüntüleme için girdiğiniz sitelerden bazı görüntüleri vs bilgisayarınıza kaydeder ve siz o siteye girince daha hızlı ulaştırır. Bunlar zamanla hızınızı azaltır.

gorev-yoneticisi

➡ Servislere göz atalım

Başlat+R yapıp “çalıştır” açıyoruz. Sonra “services.msc” yazıyoruz ve windows servisleri geliyor karşımıza. Eğer Google Chorme kullanıyorsanız ya da Earth kesinlikle Google Update(Google güncelleme) servisi aktifdir. Hiç gereği yok, devre dışı bırakabilirsiniz. Windows Otomatik Güncelleştirmeler aktifdir. Bilgisayarınız kapanırken güncellemeler var deyip yükler fakat bu size performans kazandırmaz devre dışı bırakabilirsiniz. Kurduğunuz bazı programların ve kullanmadığınız servisleri kendinize göre ayarlayıp devre dışı bırakabilirsiniz.

➡ Görev Yöneticisi’ni çalıştırın

(ctrl+alt+delete) işlemler sekmesinden aktif görünür işlemleri listeleyin. Eğer kullanmadığınız bir servis ya da program arka planda çalışıp systeminizi yoruyorsa görebilir ve hizmetlerden devre dışı bırakabilirsiniz. Arka planda görünen işlemlerin haricinde bir de gizli çalışan hizmetler ve dll dosyaları vardır. Zararlı yazılımlar genellikle gizli çalışır. Ya da 007 gibi casus yazılımı bilgisayarınızı korumak için kullanıyorsanız o da gizli çalışır. Bu hizmetleri windows görev yöneticisinde ya da servisler’de göremezsiniz. Harici programa ihtiyacınız vardır. Önerebileceğim güzel bir program var.  Security Task Maneger Bu program sayesinde gizli bütün uygulamaları görebilir, şüphelendikleriniz karantinaya alabilir ya da sonlandırabilirsiniz.Programda ayrıca risk düzeyi de bütün işlemlerde gösteriliyor.

➡ Bir diğer mevzu ise

Bilgisayarımızın açılırken daha önce yapmış olduğunuz işlemleri kontrol etmesi.  bu işlem için yaptığınız işlemleri “C:WINDOWSPrefetch yolundaki Prefetch klasörüne dosyalar kopyalar. Bilgisayarınız açılırken o dosyalar bir bir gözden geçirilir. Bu sebeple ne kadar çok dosya varsa o kadar beklersiniz. Buna hiç gerek yok. İster zamanla girip o dosyaları silin.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.


Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın